Altın yer böceğinin 5 ilginç yönü

[ad_1]

Tarım için en faydalı böceklerden biri olarak sınıflandırılan bu böcek, oldukça çarpıcı bazı özelliklere sahiptir. Okumaya devam edin ve altın yer böceği ile ilgili her şeyi keşfedin.


Son Güncelleme: 25 Aralık 2022

bu sevgili yaldızlı veya altın yer böceği, Orta ve Batı Avrupa’ya özgüdür. Gecedir ve çoğunlukla bahçelerde, ekinlerde ve ormanlarda bulunur.

Taşların ve ağaç gövdelerinin altına saklandığı killi ve tınlı toprakları tercih eder. Bu harika böcek hakkında beş ilginç ve ilginç gerçeği aşağıda keşfedin.

Sevgili yaldızlı.

Altın yer böceği hakkında 5 ilginç gerçek

1. Güçlü bir zırhı vardır

Altın yer böceği, yetişkin aşamasında 17 ila 20 milimetre (3 ila 4 inç) uzunluğundadır. Esas olarak kalın ve güçlü torasik kalkanı ile karakterize edilir. kitin adı verilen karbonhidrattan oluşurgezegendeki mevcut böceklerin dış iskeletlerinin büyük bir bölümünü oluşturan.

Aynı şekilde, kabuğunun yeşil ve metalik altın renklerinin bir karışımı olması, ona adını veren bir özelliktir. Diğer taraftankanatları olmasına rağmen çok gelişmemiş oldukları için uçamazlar.

2. Kamplar oluşturur

Altın yer böceği, hayatta kalmasını sağlamak için yaşadığı ve çoğaldığı bir dizi kamp veya güvenli bölge kurar. Bunları yalnızca beslenmek için bırakır ve ilk üssünden yalnızca 70 metrelik (230 fit) bir yarıçap içinde hareket eder.

Öte yandan, yaşam döngüsü, Yaklaşık iki yıl süren yumurta, larva, pupa ve ergin dönemlerini kapsar.genellikle sonbaharda ortaya çıkar.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Pancar Yiyebilir mi?

3. Bu bir biyolojik denetleyici

Diğer böcek zararlıları gibi, Bu böcek, dünyanın farklı yerlerinde tarım üreticileri tarafından bir müttefik olarak kullanılmıştır.. Amerika Birleşik Devletleri’nde durum böyledir; çingene güvesini kontrol etmek için tanıtıldı (Lymantria dispar) ve kahverengi kuyruklu kertenkele kelebeği (Euproctis krizorrhoea)ekonominin bu sektöründe büyük ekonomik kayıplara neden olan .

4. Çok doymak bilmez bir böcek

Bu böcek kelebek ve güve gibi lepidopteranlarla beslenmesinin yanı sıra sümüklü böcek, salyangoz, solucan ve patates ve salatalık böcekleri gibi tarıma zararlı diğer böcekler gibi diğer zararlıların da avcısıdır. Oburluğu o kadar fazladır ki, günde vücut ağırlığının %130’una kadarını tüketebilir.

Avını çenesiyle yakalayana kadar kovaladığı, ardından onlara bir sindirim salgısı uygulayıp onları yuttuğu için çok aktif bir avcıdır.

5. Aynı zamanda bir yabancı ot kontrolörüdür.

Sevgili yaldızlı.

Birkaç araştırmaya göre, altın yer böceği, tarımsal ürünler için önceden düşünülenden daha faydalı olabilir. Ekinlere zarar veren çeşitli haşerelerin avcısı olmasının yanı sıra, bu böcek tarlalarda bulunan tohumları ve yabani otları da tüketir. Bu sayede üretimde bitki türlerinin büyümesi için gerekli besin maddelerini emerek yabancı ot sayılan bitkilerin büyümesini engeller.

Bunun sayesinde bunların tarımda kullanılması, farklı ekosistemlerde biyoçeşitlilik için pek faydalı olmayan böcek ilacı, böcek ilacı ve diğer endüstriyel kimyasalların kullanımını azaltacaktır.. Bu böceği ekinlere çekmek için her 70 metrede (230 fit) bir kesilmemiş çim şeritlerinin bırakılması önerilir.

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Yorum yapın