Asya koeli: özellikleri, yaşam alanı ve üreme

[ad_1]

Asya koelinin, karakteristik şarkısının onuruna hepsi yansımalı olan birkaç adı vardır. Burada bu özel kuş hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.


Son Güncelleme: 18 Aralık 2022

Asya koeli, Güney Asya ve Avustralya’da yaşayan çok yaygın bir kuştur. karakteristik şarkı için bilinen adını buradan alır (arasında bir karışım kim kim kim ve hayır-ooo, cinsiyete ve nüfusa bağlı olarak). Fark etmesi biraz zor olsa da, şarkı söyler söylemez hemen tanınır.

Ayrıca üreme tarzı diğer kuşların yuvalarında asalak olduğu için yaşadığı topraklarda en meşhur olanlardan biridir. Bu nedenle, bu alanda bir biyolojik yapısının tam açıklaması, çünkü bu kırmızı gözlü tüylü kuş çok fazla ilgiyi hak ediyor. Merakınız giderildiyse, Okumayı bırakmayın, çünkü bu büyüleyici kuş hakkında daha fazla bilgi edinmeye bayılacaksınız!

Taksonomi ve özellikler

Bilimsel adı olan Asya koeli Eudynamys skolopaceus, bir Cuculiformes takımına ait bir kuşguguk kuşu gibi hangi kuşlara (Şarkı söyleyen guguk kuşu) da aittir. Bu takımın kuşları, kıvrık ve uzun gagalarının yanı sıra şarkıları ve yuvaları asalaklaştırma alışkanlıkları ile karakterize edilir.

Asya koeli aittir Cuculidae aileye ve Eudynamys cins.

Bu kuşun görünümü, cinsel dimorfizmlerini çok açık bir şekilde gösteriyor.. Erkekler, kanatların kenarındaki bazı beyaz işaretler dışında tamamen siyahtır, bej bir gagaya ve koyu kırmızı gözlere sahiptir. Öte yandan dişi, çizgili kuyruğu olan beyaz benekli koyu kahverengi bir tüy sergiler.

Boyları 46 santimetreye (18 inç) kadar ulaşan ve 300 gramdan (10 oz’un biraz üzerinde) ağırlığa ulaşan orta boy kuşlardır. Genç örneklerin tüyleri erkeğinkine daha çok benzer, ancak ilk yetişkin tüy dökümü ile kesin renklerine dönüşeceklerdir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bazı küçük, az bakım gerektiren köpekler nelerdir?
Eudynamys skolopaceus.

Serin yaşam alanı

Yılın daha soğuk dönemlerinde, Asya koeli güney Asya’da, İran, Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Sri Lanka gibi ülkelerde ve güney Çin’de bulunur.. İlkbaharda, bu kuşların çoğu üremek için Avustralya’ya göç eder.

En çok bu dönemde duyulur – yetişkinler bir eş bulmak için seslenir ve gençler yemek için yalvarır. Banliyö bölgelerinde ve uzun ağaçların olduğu ormanlarda çok yaygındırlar. Onları bol miktarda yiyecek buldukları ve üreme mevsiminde parazitlenebilecekleri benzer büyüklükteki diğer kuşlarda yaşadıkları ekinlerde ve hafif koruluklarda görmek kolaydır.

Gıda

Asya koeli, beslenmesinde hem meyveleri hem de küçük hayvanları toplayan omnivor bir kuştur.. Gagaları geniş bir açma kapasitesine sahiptir, bu nedenle bazı meyveleri ve kuş yumurtalarını tüketebilirler. Civcivler olarak ağırlıklı olarak böcekçil bir diyete sahip olmalarına rağmen, yetişkinler olarak çoğunlukla meyvelerle beslenirler.

Asya koeli, sandal ağacının önemli bir dağıtıcı maddesidir (Beyaz sandal ağacı) tohumlar, çünkü meyvelerinin tohumlarını yanlarında kusarlar veya uzakta dışkılarlar.

Asya koel davranışı

Bu kuş günlük ve yalnız. Üreme için yalnızca türünün diğerlerini arar, bazı örnekler Avustralya’ya göç ettiğinde. Muhtemelen en çok çalışılan davranışı üremedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, diğer türlerin yuvalarını asalaklaştırarak yumurtalarını oraya bırakan ve ev sahipleri tarafından büyütülen kuşlardır.

üreme

Dişi, ev sahibinin yuvasına genellikle en fazla 2 yumurta bırakır. Civcivler, guguk ailesinin diğer türlerinden farklı olarak ev sahibi kardeşlerini yuvadan çıkarmaz, onlarla birlikte yaşarlar. Dahası, biyolojik anne ara sıra kendi civcivlerine yiyecek getirmeye yaklaşır, bu da alışılmadık bir davranıştır, ancak onlar kendi yumurtalarını bırakmak için ev sahibinden yumurta alabilirler.

Asya koeli, yaşadığı bölgeye bağlı olarak, kargalar, martılar veya kızıl saz gibi benzer büyüklükteki farklı türlerin yuvalarını işgal eder.

Yavrular, ilk kez olgunlaşmadan ve uçmadan önce yuvada ortalama 35 gün geçirirler.. Üreme mevsimi Eylül’den Mart’a kadardır ve bu süre zarfında civciv kendi boyutunun iki katına çıkar. Daha küçük bir türün yuvasında yumurtadan çıkarsa, yiyecek talebi çok daha fazla olacağından, evlat edinen ebeveynlerin işi onlar için çok yorucu olacaktır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kediler Fasulye Yiyebilir mi? |

koruma durumu

Eudynamys skolopaceus.

Şu anda, bu kuş bir durumda Asgari Endişe (LC) IUCN’ye göre. Bununla birlikte, popülasyonu, onlar hakkında fazla veri olmadığı için sabit kabul edilir.

Bu kuş, bir süre, özellikle Hindistan’da evcil hayvan olarak kafeslenmek üzere vahşi yaşamdan yakalandı. Tür ayrıca süs kuşu olarak uluslararası ticarete tabi tutulur ve yerel olarak gıda olarak tüketilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, popülasyonlarda hava kesesi iltihabı, aspergilloz, psittakoz veya miyokardit gibi çeşitli ölüm nedenleri belirledi..

Üredikleri ve beslendikleri bilinen belirli alanlar korunmuş olsa da, özellikle çalışma açısından Asya koeliyle yapılacak çok iş var. Öyleyse, hayatta kalmak için yardıma da ihtiyaç duyan bu gözden kaçan türler hakkında farkındalık yaratmaya devam edelim.

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Yorum yapın