Bir Köpeğe Araba Çarpmasını Nasıl Önlersiniz?

[ad_1]

Bu kişi, bir köpeğe önünde bir aracın çarptığını gördüğünde araba kullanıyordu. Kayıp köpeğin yeni adı olan Luna’yı tamamen iyileştiği veterinere götürdü. Sahipleri hiç bulunamadı, bu yüzden bu adamın oğlu onu yanına aldı.

Bir Köpeğe Araba Çarpmasını Nasıl Önlersiniz?

Köpeğinize araba çarpmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

Dışarıdayken, kendi bahçenizde bile köpeğinizi her zaman tasmalı tutun

Köpeğinizi park veya tarla gibi açık bir alanda yalnız bırakmamak

Köpeğinizi çağrıldığında gelmesi için eğitin, böylece onları kolayca zarardan kurtarabilirsiniz.

Sürücülerin geceleri onları daha iyi görebilmesi için köpeğinize yansıtıcı giysiler (yansıtıcı bir tasma veya yelek gibi) takmak

Köpeğinizin kaybolması veya bir araba çarpması ve sonunda hayvan barınağına götürülmesi ihtimaline karşı mikroçip takılması

köpek çiti

Köpeklere Neden Araba Çarpar?

Köpeklere araba çarpmasının birkaç nedeni vardır. Bunun bir nedeni, köpeklerin genellikle karşıdan gelen trafiğe bakmadan sokağa koşmalarıdır. Köpekler ayrıca sahiplerine veya tanıdıkları başka bir kişiye ulaşmak için karşıdan karşıya geçmeye çalıştıkları için arabaların altında kalabilir. Son olarak, sürücüler özellikle geceleri veya kötü hava koşullarında karşıdan karşıya geçen küçük köpekleri göremeyebilirler.

Köpeklerin Yüzde Kaçı Araba Çarptığında Hayatta Kalır?

Bu, cevaplaması zor bir soru çünkü köpeğin boyutu ve yaşı, arabanın hızı ve yolun durumu gibi pek çok faktör devreye giriyor. Ancak The Journal of Trauma-Injury Infection & Critical Care’de yayınlanan bir araştırmaya göre, arabaların çarptığı köpeklerin sadece yaklaşık %25’i hayatta kalıyor.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bir Köpek Yarık Dudakla Yaşayabilir mi?

İyi haber şu ki, bazı basit önlemler alarak köpeğinizin hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Örneğin, köpeğinizi gezdirirken daima tasmalı tutun ve yansıtıcı bir tasma ve kimlik etiketi taktığından emin olun. Köpeğinize araba çarparsa onu hemen en yakın hayvan hastanesine götürün.

köpek çiti

Köpekler Araba Çarptıktan Sonra Neden Kaçar?

Köpekler, dayak yemenin acısını sevmedikleri ve koşmaya devam ederlerse bunun asla başlarına gelmeyeceğini düşündükleri için kaçarlar.

Araştırmalar, bir araç çarptığında köpeklerin yönünü şaşırdığını ve endişelendiğini göstermiştir. Araba daha yüksek hızlarda hareket ederken, çoğu insanın sandığı gibi köpekler tipik olarak yoldan çekilmezler. Bu, araba geçtikten sonra hızla ters yönü denemelerine veya darbeden kaynaklanan gücü azaltmak için aniden dönmelerine yol açar, bu nedenle bazı evcil hayvanlar çarpışma sonrasına kadar vurulduklarını hissetmeyebilirler.

Köpekler bir araba çarptığında acı çektikleri için kaçabilirler ve bu acının kaynağından uzaklaşmak isterler. Ek olarak, bazı köpekler korktuklarını veya tehdit edildiklerini hissettiklerinde içgüdüsel olarak kaçabilirler. Araba kazaları köpekler için çok travmatik deneyimler olabilir, bu yüzden birçoğunun bu şekilde tepki vermesi şaşırtıcı değil.

köpek çiti

Yanlışlıkla Bir Köpeğin Üzerinden Geçtiğinizde Ne Yapmalısınız?

Her şeyden önce, sakin kalmak ve durumu değerlendirmek önemlidir. Köpek yaralanırsa, ilk yardım sağlamanız gerekebilir. Kazayı bildirmek ve daha sonra ne yapacağınızı öğrenmek için yerel hayvan kontrol veya polis departmanınızla iletişime geçin.

Arabanızla bir köpeğe çarparsanız ve kaçarsa paniğe kapılmayın. Köpekler genellikle korktukları veya yaralandıkları için araba çarptıktan sonra kaçarlar. Köpeğin orada ortaya çıkması ihtimaline karşı yerel hayvan barınaklarını izleyin. Ayrıca, birisinin onu bulması ihtimaline karşı, iletişim bilgilerinizle birlikte kazanın meydana geldiği bölgeye el ilanları asmak isteyebilirsiniz.

köpek çiti

Yaralı Bir Köpek Veterinere Nasıl Getirilir?

İşte bazı ipuçları:

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Pancar Yiyebilir mi?

1. Köpeğinizin kanaması varsa temiz bir bezle yaraya baskı uygulayın.

2. Köpeğiniz nefes almıyorsa kalp masajı gerekli olabilir. Bir köpeğe CPR’nin nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar için lütfen bu videoyu izleyin:

3. Köpeğiniz nöbet geçiriyorsa, kendisini yaralamasını engellemeye çalışın ve hemen veterinerinizi arayın.

4. Diğer tüm yaralanmalarda, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda talimatlar için veterinerinizle iletişime geçin.

köpek çiti

Köpeğinize Araba Çarparsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinize araba çarparsa yapılacak en iyi şey onu en kısa sürede veterinere götürmektir. İyi görünseler bile, göremediğiniz yaralanmalar olabilir. Veteriner hekim onlara tıbbi bakım sağlayabilecek ve sahip oldukları yaralanmaları tedavi edebilecektir.

[ad_2]

Yorum yapın