Bir Köpek Bir Kediyi Hamile Bırakabilir mi?

Köpekler ve kediler günlük hayatımızda yaygındır. Sokaklarda büyük bir nüfus görülebildiğinden, sık sık yolları kesişir. Bununla, insanlar ikisini ilişkilendirmekten kaçınamazlar. Örneğin, bazı televizyon çizgi filmleri kedileri ve köpekleri baş düşmanları olarak tasvir ediyor ve bazıları, özellikle çocuklar onları sevgili olarak görüyor .

İşte bu ikilemle ilgili olarak bu yazımızda köpek kediyi hamile bırakır mı yoksa kedi köpekten hamile kalır mı sorusunun meşhur sorusunun cevabını ele alacağız.

Bir Köpek Bir Kediyi Hamile Bırakabilir mi?

Yıllar boyunca, bir kediyi hamile bırakan köpekler veya bunun tersi hakkında birkaç spekülasyon ve teori olmuştur. Ancak, büyük biyolojik farklılıkları nedeniyle, köpekler asla bir kediyi hamile bırakamazlar . Bununla, bir köpeğin spermi asla bir kedinin yumurtasını dölleyemez.

Bazı yetiştiriciler, her iki hayvanı da aynı yaşam tarzı ve birlikte yaşama ile yetiştirerek , aynı yiyeceklerle beslemek ve havlama ve miyavlama gibi davranışlarını birbirlerinin davranışlarına uyarlamak gibi yarı kedi yarı köpek yavruları üretmeye çalışsalar da, bir köpek için bu hala mümkün değildir. bir kediyi hamile bırakmak.

Wright’ın (2015) makalesine göre , kediler ve köpekler genetik olarak farklıdır. Bu nedenle, bir kedi-köpek melezi üretmek son derece imkansızdır. Bununla, kedi-köpek melez yavruları için argo bir terim olan “Kuppies” (kedi yavruları ve köpek yavruları) başarıyla üreten yetiştiriciler hakkındaki önceki iddiaları tamamen çürütüyor.

Genetik boşluklar nedeniyle imkansız melezlerin diğer örnekleri, kediler ve tavşanlar (cabbits), sincaplar ve kediler (squittens) ve hatta kobaylar ve kedilerdir (kobay kedileri). Daha sonra kediler ve köpekler arasındaki biyolojik farklılıkları tartışacağımız için bu makaleyi okumaya devam edin .

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kedinizin Neden Yıllık Veteriner Ziyaretine İhtiyacı Var?

Köpekler ve Kediler Çiftleşebilir mi?

Hayır, köpekler ve kediler çiftleşemez . İnsanların kedi ve köpeklerin çiftleştiğini düşündükleri bazı durumlar olsa da, genellikle durum böyle değildir. Örneğin, Menchetti ve ark. (2020) , daha fazla köpek kedileri yalar ve birbirleriyle oynar – ancak bu daha çok karşılıklı etkileşimler ve barışçıl birlikte yaşamanın bir sonucudur.

Dahası, köpekler ve kediler tamamen farklı türler olduklarından , diğer türler tarafından tanınmayan veya anlaşılamayan çiftleşme sinyalleri ve davranışları da vardır . Ayrıca her iki hayvanın üreme organları da birbiriyle uyumlu değildir.

Kedilerin dikenli veya kancalı penisleri vardır – bu özellik çiftleşme dönemlerinde dişi kediye yapışmalarını sağlar. Bu arada erkek kediler dişi köpeklerle çiftleşmeye çalışırsa dişi köpekler erkek kedinin üreme organını barındıramadığı için çeşitli enfeksiyonlara ve yaralanmalara neden olabilir.

Bir Köpek Neden Bir Kediye Biner?

Köpeklerin ve kedilerin çiftleşip eşleşmediği konusundaki kafa karışıklığının temel nedenlerinden biri, köpeğin binme davranışıdır . İnsanlar genellikle bunu çiftleşme ile karıştırırlar. Köpek montajı çiftleşmeye özel değildir .

Gardiner’in (2019) makalesine göre , köpekler arasında uygunsuz binişin nedenleri üç kategoriye ayrılabilir: Hormonal, Davranışsal ve Diğer Sağlık Endişeleri. Hormonal faktör için, kısırlaştırılmamış veya kısırlaştırılmış köpekler uygun olmayan bir çiftleşme sergileyebilir.

Bu arada, köpekler davranış kategorisi için başka hayvanlara veya insanlara binebilir. Bunun nedeni oyuncu doğaları, aşırı heyecanlı olmaları ve saplantılı davranışlarıdır (nadir). Köpeklerin bir tür mastürbasyon ve egemenlik iddia etmek için bindiği durumlar da vardır . Ek olarak, İYE veya İdrar Yolu Enfeksiyonu, cilt alerjileri (pire istilası) ve paraphimosis gibi sağlık sorunları da montaja neden olabilir.

Ek olarak, köpekler, sadece bir oyun şekli olmasına rağmen, kedilerin üzerine binerken ereksiyon olabilir. Bu nedenle, her iki hayvan da çiftleşiyorsa veya cinsel oyun oynuyorsa, bu davranış kafa karışıklığına katkıda bulunur.

Binmek normal bir hayvan davranışı olduğundan, evcil hayvan sahipleri köpeklerinin bu davranışı sergilediğini görürlerse endişelenmemelidirler. Ancak kontrolden çıktığını fark ederseniz veya altta yatan bazı sağlık sorunları olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinize danışmanız önerilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kurbağa Omurgalı mıdır ?

Ayrıca, uygunsuz binme davranışını tedavi etmek için, köpeğinizin her binişinde bunun iyi bir şey olduğunu düşünmelerini sağlamak için şaka yapmak ve gülmek gibi herhangi bir olumlu söz veya tutum sergilemeyin. Davranışı düzeltmek için sert cezalar da tavsiye edilmez – bu yöntem yarardan çok zarar getirir. Ayrıca kaygı, stres ve daha fazlası gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Bir Kedi Köpek Doğurabilir mi?

Bir köpeğin bir kediyi hamile bırakması mümkün olmadığından, kediler köpek doğuramazlar. Kedilerin yavru doğurmasıyla ilgili kafa karışıklığı yeni değil. İnsanların kedilerinin yavru “doğurduğunu” bildirdiği birkaç vaka olmuştur. Bu iddialar çürütüldü.

Vera’nın (2006) haberine göre Brezilya’nın güneyindeki Passo Fundo’dan bir kadın, kedisinin üç yavru doğurduğunu iddia etti. İddianın doğru olup olmadığını belirlemek için Passo Fundo Üniversitesi Biyolojik Bilimler Enstitüsü müdürü Adil Pacheco, üç yavrudan kan örnekleri aldı. Ve sonunda, DNA sonuçları üç yavrunun %100 köpek olduğunu gösterdi.

Pacheco, kediler gibi memelilere annelik yapmanın diğer genç türlere bakmanın yaygın olduğunu da sözlerine ekledi . Bu nedenle, yavruları doğurduğu iddia edilen kedi, büyük olasılıkla onları yakınlarda yeni doğum yapmış bir dişi köpekten miras almıştır.

Kediler ve Köpekler Arasındaki Biyolojik Farklılıklar

Kediler ve köpeklerin kromozom sayıları arasında büyük bir fark vardır . Bu kromozomların en belirgin işlevi , bir organizmanın ” temel genetik materyalini veya DNA’sını taşımaktır “. Kediler ve köpekler söz konusu olduğunda, kediler 38 kromozoma (19 çift), ikincisi ise 78 kromozoma (39 çift) sahiptir. Bununla, DNA’larının ne kadar farklı olduğu açıktır.

Ayrıca kedi ve köpeklerin üreme organları da birbiriyle uyumlu değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, onları çiftleşmeye zorlamak yaralanmalara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ek olarak, köpekler sadece cinsel olarak diğer köpeklere, kediler ise sadece cinsel olarak diğer kedilere ilgi duyarlar.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Uğur Böceğine Benzeyen 11 Renkli Böcek

Kediler ve köpekler arasındaki diğer farklar sürü davranışlarıdır . Yıllar geçtikçe, köpekler genellikle gruplar halinde çalışırken, diğer kedigiller gibi kediler de çoğunlukla yalnızdır. Ayrıca, hepsinin farklı yeme tercihleri ​​​​vardır.

Tüm bunlara rağmen kedi ve köpekler, hayatlarının erken dönemlerinde anneleri tarafından sütle beslenen memelilerdir . Kediler ve köpekler doğal annelik içgüdülerine sahiptir ; bu nedenle, diğer türlerin yavrularını beslemekten veya beslemekten çekinmeyeceklerdir.

Kedi ve Köpek Melezi Olma Olasılığı Var mı?

Daha önce bahsedildiği gibi, kediler ve köpekler genetik olarak farklı olduğu için , başarılı bir kedi-köpek melezi oluşturma olasılığı sıfırdır . Ancak buna rağmen hala şansını deneyenler var.

Kedi ve köpekleri melezlemeyi deneyen insanlardan biri de Roy Tutt’tur (Wright, 2015) . Aralık 1970’te Tutt, “yarı kedi-yarı köpek” melezi tekliflerini kabul ettiğini söyleyen bir ilan yayınladı. Kendi ifadesine göre melez kedi-köpek, köpek kafasına ve kedi bıyığı, kürkü ve bacaklarına sahiptir.

Ayrıca Tutt, on yıldır kedi ve köpekleri çiftleştirmeye çalıştığını ve hatta başarılı bir melezlemeye yardımcı olabileceğini düşünerek kedi ve köpek mamasını bir arada beslemek gibi önlemler aldığını da paylaştı.

Üstelik Roy Tutt, birbirlerinin miyavlama ve havlama gibi belirli davranışlarına uyum sağlamaları için birlikte yaşamalarını da sağladı. Bununla birlikte, daha fazla araştırma, “yarı kedi-yarı köpek” melezlerinin saf köpekler olduğunu gösterdi . Daha önce bile, bilim adamları ve uzmanlar bir kedi-köpek melezi yaratmaya çalıştılar. Ancak biyolojik farklılıkları nedeniyle, bir tanesini oluşturmak %100 imkansızdır.

Hepsini özetlemek gerekirse, bir köpeğin bir kediyi hamile bırakıp bırakmayacağının cevabı hayır . Kedi ve köpeklerin yavru üretmesi, büyük biyolojik farklılıkları nedeniyle imkansızdır. Bir köpeğin bir kediye bindiğine tanık olduğunuz durumlar olabilir . Ancak bu davranış mutlaka çiftleşmeye eşit değildir.

Yorum yapın