Bir Köpek Nasıl Kusturulur

Hepimiz oradaydık. Köpeklerimiz yememeleri gereken bir şey yerler – bir insan ilacı, diğer köpeğinizin ilacı veya çikolata veya kuru üzüm gibi lezzetli bir ödül – ve ilk düşüncemiz “köpeğimi nasıl kusturabilirim?”  Kusma, köpeğinizin vücudundan çikolata gibi zararlı bir maddeyi çıkarmanın hızlı bir yoludur . Bununla birlikte, bir köpeğin nasıl güvenli bir şekilde kusturulacağını bilmek önemlidir. İşte köpeğinizi kusturmadan önce bilmeniz gerekenler.

Bir Köpeği Ne Zaman Kusturmalısınız ?

Bir köpek yememesi gereken zararlı bir şey yerse, muhtemelen kendi kendine kusabilir. Bu olmadığında, köpeğinizin yediği bir şeyi kusmasını sağlamak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak gerçek şu ki, kusmaya neden olmak, yalnızca bir veterinerin rehberliğinde yapmaya çalışmanız gereken bir şeydir. Bunun için çok iyi sebepler var. Veterineriniz açık değilse, bazı hizmetlerin sizi bir veterinere bağlamak için canlı sohbet ve video seçenekleri sunduğunu unutmayın.

Piller veya diğer yakıcı malzemeler veya keskin nesneler gibi bazı maddeler, kustuklarında tehlikeli ve hatta ölümcül zararlara neden olabilir. Yutulan nesneler tıkanıklıklara veya deliklere neden olabilir ve kusmaya neden olma eylemi, genellikle mide içeriği olan zehirli maddelerin akciğerlere solunmasından kaynaklanan aspirasyon pnömonisi gibi riskler taşır. Kustuktan sonra köpeğinizin boğazını evcil hayvan için güvenli bir sıvı solunum takviyesi ile yatıştırmayı düşünebilirsiniz .

Puglar veya Pekingese gibi brakisefali ırklarda aspirasyon pnömonisine neden olma endişeleri nedeniyle kusmaya neden olmak tehlikeli olabilir, bu nedenle önce bir veterinere danışın. Köpeğiniz uyuşuksa veya komadaysa veya nöbet geçiriyorsa kusturmaya çalışmayın. Köpeğiniz iki ila altı saatten daha uzun bir süre önce bir şey yutmuşsa, neyin yutulduğuna bağlı olarak onu kusmak için çok geç olabilir.

Yapılacak en güvenli şey, köpeğinizi hemen veterinere götürmektir. Ancak, oraya gidemezseniz, evde kusturmanız gerekebilir. Bir veterinerle konuşun veya veterinerinizin ofisi kapalıyken köpeğiniz tehlikeli bir şey yutarsa, devam etmeden önce uzmanlardan tavsiye almak için bir evcil hayvan zehir kontrol hattını arayın. Aradığınızda, ne yediği, ne kadar ve ne zaman yediği gibi önemli bilgileri vermeye hazır olun; köpeğinizin ağırlığı ve sahip olabileceği sağlık sorunları.

Neden Hidrojen Peroksit?

Yüzde 3’lük hidrojen peroksit çözeltisi, bir köpeğin kusması için önerilen ilaçtır. Neyse ki, çoğumuzun ilaç dolabında bulunan bir şey. Köpeğinizin seyahat ilk yardım çantasına bir şişe dahil etmek de iyi bir fikirdir .

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğim Biraz Kahve İçerse Ne Olur?

PetMD’ye göre hidrojen peroksit, “müşteriler hastayı zamanında bir veteriner hastanesine nakledemediğinde köpeklerde evde uygulanan bir kusturucu olarak ağızdan kullanılan topikal bir antiseptiktir.” Hidrojen peroksit, köpeğin bağırsak yolunu tahriş edicidir ve tipik olarak 10-15 dakika içinde etki ederek köpeğinizin midesinin yutulan içeriğinin yaklaşık yüzde 50’sini geri kazanır. Kusma 45 dakikaya kadar sürebilir, bu nedenle köpeğinize kusmayı mümkün olduğu kadar rahat hissedeceği bir yerde doz verdiğinizden emin olun.

Hidrojen peroksit genellikle bir veteriner tarafından uygulandığında güvenli kabul edilir. Ancak evde veterinerlik uzmanlığı lüksüne sahip değilsiniz. Aşağıdaki belirtilerden veya durumlardan herhangi birini sergiliyorsa köpeğinizi kusturmayın:

 • Zaten kusma.
 • Çok uyuşuk.
 • komada
 • Azalmış yutma yeteneği.
 • Nefes almada zorluk
 • Nöbetler veya hiperaktif aktivite.
 • Yakın zamanda karın ameliyatı veya megaözofagus (yemek borusunun genelleştirilmiş bir genişlemesi).
 • Tüketilen aşındırıcı maddeler, keskin nesneler veya ilaçlar.

Bir Köpeği Kusturmak İçin Atılması Gereken Adımlar

İlk olarak, daima veterinerinizi arayın. Köpeğinizi evde kusturmayı planlıyor olsanız bile, veterineriniz değerli bir kaynaktır ve size köpeğinizin durumu hakkında en doğru bilgiyi verebilecektir.

 1. Köpeğiniz son iki saat içinde bir şey yemediyse, ona küçük bir öğün vermek kusma olasılığını artırabilir.
 2. Yüzde 3 hidrojen peroksit solüsyonunuz olduğundan emin olun. Daha yüksek konsantrasyonlar toksiktir ve ciddi hasara neden olabilir.
 3. Uygun miktarı uygulayın: önerilen doz, köpeğin vücut ağırlığının 5 pound’u için ağızdan 1 çay kaşığı, 45 pound’dan daha ağır köpekler için maksimum doz 3 yemek kaşığıdır. Ancak veterinerinize köpeğiniz için en iyi dozu sorun ve yalnızca köpeğiniz maddeyi 2 saat içinde yerse kusturun.
 4.  Dozu bir besleme şırıngası veya hindi ezmesi ile uygulayın ve dudaklarını geri çekerek ve arka dişlerinin arasına fışkırtarak yandan fışkırtın. Ayrıca köpeğinizin dilinin veya ağzının ön tarafından arkasına fışkırtabilirsiniz. Aspirasyona yol açabileceğinden, köpeğinizin maddeyi solumasına izin vermemeye dikkat edin. Köpeğiniz 15 dakika içinde kusmazsa ona ikinci bir doz verebilirsiniz.
 5. Kusarken köpeğinle kal. Veterinerinizin analiz etmesi için kusmuğu toplayın ve köpeğinizin materyali tekrar yutmasına izin vermeyin.
 6. 45 dakikadan fazla kusma, ishal, uyuşukluk, şişkinlik veya gastrik dilatasyon-volvulus ( GDV ) veya mide ülseri gibi komplikasyonlara ve advers reaksiyonlara dikkat edin .
 7. Veteriner hekiminizle mümkün olan en kısa sürede takip edin.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Kabak Çekirdeği Yiyebilir mi?

Zamanlama çok önemlidir ve en güvenli adım, köpeğinizi kusmaya neden olması için veteriner ofisine veya acil servis kliniğine götürmektir. Bazı durumlarda IV sıvılar gibi başka tedavilere de ihtiyaç duyulabilir. Ve köpeğinizi kusturmayı başaramadıysanız, veterineriniz yuttuğu maddeden ve ayrıca hidrojen peroksitten kurtulması için ona daha güçlü bir ilaç verebilir.

Yorum yapın