Bir Köpek Yarık Dudakla Yaşayabilir mi?

[ad_1]

Hayatına onunkiyle aynı durumda olan bir köpek yavrusu girince bu küçük çocuğun gözleri keyifle parladı. İkisi de yarık dudakla doğdu.

Bir Köpek Yarık Dudakla Yaşayabilir mi?

Evet, ama yarık dudaklı köpekleri yetiştirmemek en iyisidir. Yarık dudak, genellikle yavru ebeveynlerden geçen genetik resesif bir özellikten kaynaklanabilir. Bu durumlarda, her iki yavru da bu duruma sahip olacaktır ve bu özelliği gelecek nesillere aktarma olasılıkları artar. Yarık, bir veya daha fazla tarafta (genetik kusurun nerede olduğuna bağlı olarak) meydana gelir ve bu genellikle düzeltilmesi için erken yaşta ameliyat gerektirir. Nadirdir, ancak tedavi edilmezse daha küçük damaklara sahip köpeklerde solunum sorunları gibi sorunlara neden olabilir; yutma güçlüğü; yiyecekleri çiğnemede zorluk; yemek yerken/içerken damağın açılması nedeniyle dişlerin olası açığa çıkması (potansiyel diş sorunları).

En sık görülen semptomlar diş problemleridir, dişler eşit şekilde hizalanmamıştır. Ayrıca nefes almayı, yemeyi ve içmeyi de etkileyebilir.

Yarık dudak doğumda mevcuttur (doğuştan). Durum, köpeğinizin üst çenesinin bir veya iki tarafını etkileyebilir, ancak genellikle yalnızca bir tarafı etkiler. Yarık dudak köpeklerde çok sık görülmez.

Dudak Yarığı Olan Bir Köpek Yavrusunu Nasıl Tedavi Edersiniz?

Yarık dudak şiddetliyse, köpek yavrusu ameliyata ihtiyaç duyacaktır. Ameliyat yapılana kadar bölgeyi temiz ve kuru tutmanız gerekecektir.

Yarığın etrafındaki kurumuş maddeleri temizlemek için pamuklu bir bez kullanabilirsiniz. BÖLGEDE HERHANGİ BİR MERHEM VEYA MERMER KULLANMAYIN, çünkü bunlar enfeksiyona neden olabilir. Dudak yarığı Minör ise:

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Neden Başlarını Eğer?

Ilık suyla nemlendirilmiş bir pamuk top veya ped kullanarak alanı temiz ve kuru tutun. Herhangi bir kiri veya akıntıyı gidermek için gerekirse yumuşak bir sabun da kullanabilirsiniz.

Temizledikten sonra alanı hafifçe kurulayın.

Köpeklerde Yarık Damak Nasıl Onarılır?

Köpeğin genel anestezi altına alınması gerekecek ve cerrahi bir prosedür gerekli olacaktır.

Ameliyat, ağzın çatısı için dikiş atılmasını, yarığın her iki yanından veya bir tarafından ekstra dokuların kesilmesini gerektirecektir.

Göz ve dikişler arasına onu korumak için küçük bir gazlı bez yerleştirilirken, evcil hayvanınıza ameliyat sonrası rahatsızlık için ağrı kesici ilaç verilir ve Veterineriniz tarafından belirlenen talimatlar verilir.

Eve dönene kadar ve tüm dikişlerin alınması genellikle yaklaşık 10 ila 12 gün sürer.

Evcil hayvanınızın, tıpkı konuşmayı öğrenir öğrenmez konuşma terapisinden geçen bir çocuğunkine benzer ve genellikle yaklaşık bir ay süren ameliyat sonrası tedaviden geçmesi gerekecektir. Dikişleri yalamalarını/çiğnemelerini önleyen bir sargı giymeleri gerekir. Ağrı kesici ilaç da yaklaşık 7 gün boyunca gerekli olacaktır.

Köpek yemek yerken bazı sorunlar yaşayabilir, çünkü bu ana endişelerden biridir.

Köpek ameliyattan kurtulduktan sonra davranışlarında büyük bir fark göreceksiniz ve köpeğiniz normal aktivitelerine geri dönebilir.

Yarık Dudak Bir Köpeğin Genlerinde mi?

Bu, şu anda tedavisi olmayan yaygın bir kalıtsal sorundur.

Çoğu durumda yarık dudak ciddi bir problem değildir ve herhangi bir tedavi olmaksızın iyileşir. Daha ciddi vakalarda, yavru köpeğinizin normal bir şekilde yemesini ve içmesini sağlamak için yarığı düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Tüm Yarık Damak Yavrularının Ameliyata İhtiyacı Var mı?

Damak yarığı olan tüm bebekler tipik olarak bir yaşından önce ve altı aylıkken yavru köpekler için bir tür ameliyat geçirir.

Yavruların diş sağlığını korumak için ağızda darlık veya bant oluşturmak için büyük bir rekonstrüktif cerrahiye ihtiyacı olabilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Küçük husky diye bir şey var mı?

Yarık Damak Kendi Kendine Kapanabilir mi?

Yarık damak kendi kendine kapansa bile genellikle tamamen kapanmaz.

Olmakta olduğunu gördüğümüz şey, dengesiz büyüme dediğimiz şeydir. İki farklı yarının iki kenarı eşit büyümez ve birbirleriyle mükemmel bir simetri içinde değildir. Sonuç olarak, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan kendi başlarına kapanıp iyileşmeyi başarsalar bile, yüzün o kısmı o köpeğin hayatının geri kalanında eğri veya bükülmüş kalacaktır çünkü ne kadar doku olduğunu mükemmel bir şekilde dengelemenin bir yolu yoktur. bir tarafta diğerine karşı mevcut olmalıdır. Düzensiz dişlerden (bir tarafta diğerinden daha kalabalık dişlere sahip), az gelişmiş bir kulaktan (eğer bir taraftaysa) veya çarpık bir burundan veya çeneden herhangi bir şeye benzeyebilir.

Bunlar çok büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak köpeğin yaşam kalitesinde gerçekten çok büyük bir fark yaratır.

İnsanlarda ve Hayvanlarda Damak Yarığı Aynı mı?

Bu hem köpeklerde hem de insanlarda bulunan genetik bir durumdur.

Köpeklerde yarık damak, dünya çapındaki tüm köpeklerin yaklaşık %1’inde görüldüğü için köpeklerin yaygın bir doğuştan hastalığıdır.

İnsanlarda insidans da göz ardı edilemez: dünya çapında her 700 ila 900 doğumda 1 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 5500 doğumda 1 olduğu tahmin edilmektedir.

Bu kalıtsal bir hastalık olmasına rağmen, bu hastalığın ortaya çıkmasından her zaman ebeveynler sorumlu değildir.

Köpeklerde Damak Yarığı Genetik midir?

Kesin olarak bilmiyoruz, ancak güçlü bir korelasyon var. Her ikisinin de geni taşıyan iki ebeveynin şansı düşüktür.

Bu alandaki araştırmaların daha kat etmesi gereken çok yol varken, araştırmalar insanlardaki yarıkların nöral krest hücrelerimizdeki (baş ve boyun bölgesinde birçok yapıya yol açan hücreler) anormalliklerle bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Köpek vakaları söz konusu olduğunda bu hala tartışmaya açık olsa da, araştırmalar yakın gelecekte daha fazla araştırmanın onlara yanıt sağlayacağı konusunda iyimser.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Nasıl Sorumlu Bir Evcil Hayvan Sahibi Olunur (ve Şimdiye Kadarki En İyi Evcil Hayvan Ebeveyni!)

Yavru Köpeklerde Yarık Dudak Neden Olur?

Yarık dudak, yavru köpeklerde üst dudağı oluşturan dokular düzgün bir şekilde bir araya gelmediğinde ortaya çıkabilen bir doğum kusurudur. Bu, dudakta gözle görülür bir açıklığa veya yarılmalara neden olabilir.

Genetik faktörler, belirli toksinlere maruz kalma ve fetal gelişim sırasında yetersiz beslenme dahil olmak üzere yavrularda yarık dudak riskini artırabilecek çeşitli faktörler vardır. Yarık dudak ayrıca Bulldoglar ve Boxerlar gibi kısa burunlu ırklarda daha yaygındır.

Çoğu durumda, yarık dudak ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmediği takdirde yeme-içme sorunlarına yol açabileceği gibi enfeksiyon riskini de artırabilir.

Köpeklerde Dudak ve/veya Damak Yarığı İle Hangi Sorunlar İlişkilidir?

Gebelik sırasında damaklarında bir deliğin geliştiği bir bozukluk olan yarık damaklı birçok evcil hayvan, yeterli yiyecek almakta güçlük çeker. Diğerleri, iyi çiğnemedikleri veya yeterince yutmadıkları için beslenmeyi güvensiz hale getiren bir anormalliğe sahip olabilir. Yanlış beslenirse, her ikisi de yetersiz beslenmeye ve kilo kaybına neden olabilir.

Tedaviler, köpeğinizin yapay olarak zorla beslenmek yerine kendi başına düzgün bir şekilde yemek yiyememesi durumunda, daha doğal beslenmeye izin vermek için ameliyattan beslenme tedavisine kadar uzanır. Nihai çözüm, mevcut yutma güçlüğüne bağlı olacaktır ve ameliyatı içeren tedavi planlarına başlamadan önce veterinerinizle veya diğer hayvan sağlığı uzmanınızla görüşülmelidir. Doğru beslenme olmadan, bu köpekler sonunda kilo kaybıyla ilgili problemler nedeniyle çok sefil bir yaşam süreceklerdir.

Yarık Damaklı Bir Köpeği Sahiplenirken Neler Beklenmeli?

Yarık damak mümkün olduğunca az sorun haline getirilmelidir. Bunun yerine, yarık damaklı bir köpeği evlat edinmenin olumlu yönlerine odaklanın. Bu köpeklerin, burun boşluğu gazlarını burun yoluyla dışarı atamamaları nedeniyle solunum güçlükleri ve uyku apnesi yaşamalarının alışılmadık bir durum olmadığının özellikle farkında olun. Ayrıca aşırı derecede hırıltılı solunum ve horlama yapabilirler.

[ad_2]

Yorum yapın