Bülbülün harika şarkısı

[ad_1]

Alaycı kuşlar, diğer kuşların, diğer hayvanların ve hatta nesnelerin sesini taklit edebilen ötücü kuşlardır.


Son Güncelleme: 27 Aralık 2022

Bazı kuşlar rengarenk renkleriyle, bazıları ise ötüşleriyle tanınır. Kuzey bülbülü (Çok dillileri taklit ediyoruz). Bu küçük ötücü kuşun kendine has bir özelliği var. diğer kuşların şarkılarını, hayvan seslerini ve hatta yapay sesleri taklit etmek.

Kuzey alaycı kuş, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Karayipler ve Porto Riko topraklarında yaşar. Aynı adı paylaşmasına rağmen, fiziksel olarak her ikisi de çok benzer olmasına rağmen, sıradan alaycı kuşla aynı aileye ait değildir.

Alaycı kuş neye benziyor?

Kuzey bülbülü, yaklaşık 22 santimetre (9 inç) uzunluğunda ve 31 ila 36 santimetre (12-14 inç) kanat genişliğine (12-14 inç) sahip bir ötücü kuştur ve karatavuk büyüklüğündedir. Gri renklidir, sırt kısımlarında daha koyu ve karın kısımlarında soluk.

Ayrıca kanatlarda, özellikle orta ve büyük örtücü tüylerin uçlarında ve uzun, ucu yuvarlak, merkezi siyah çizgili kuyruğun her iki yanında bir çift beyaz şerit bulunur.

Şarkısı ne ile ünlü?

Bu kuş, diğer kuşların çağrılarını ve hayvan seslerini taklit eder. – hatta yapay tonlar – ama türün aynı zamanda erkeklerin dişileri ilkbaharda ve yazın başlarında çekmek için kullandığı bir birincil şarkısı da vardır. Bu şarkı bölgelere bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilir.

Genel olarak, mimik kuşlar – diğer kuşların şarkılarını taklit edenler – az görünürlük sunan yoğun, çalılık tabanlı yaşam alanlarını tercih ederler. Böylece bu türler için Şarkı söylemek sosyalleşmek için önemli bir araçtır ve bunu durmadan yaparlar.. Kısmen, bu onların üreme başarısını sağlar.

Bülbülün cinsel seçimi

Kuzey alaycı kuşları günlük, yalnız kuşlardır. Erkekler bölgecidir ve bölgelerini şarkıyla sınırlayın, kadınları çekmek için de kullanıyorlar. Kur yapma sırasında, şarkılarıyla birlikte potansiyel üreme ortaklarının dikkatini çekmeye hizmet eden gösteriler yaparlar.

Bülbülün ötüş tarzı, kullandığı kalıplardan bağımsız olarak, ötüşünün yüksek sürekliliği nedeniyle onu ayırt edilebilir kılar. Çok yönlü ötücü kuşlar sürekli şarkıcı olma eğilimindedir. Ek olarak, taklit, bir şarkının bireysel karakterini geliştirmelerine yardımcı olurçünkü iki kişinin tam olarak aynı tonlara sahip olması muhtemel değildir.

Daha geniş şarkı repertuarına sahip erkekler, bölgeleri ele geçirmede, eşleri çekmede ve potansiyel rakipleri kendi bölgelerinden dışlamada daha büyük bir avantaja sahiptir.

Yaş ve deneyim, hayatta kalma becerilerinin ve kaynak temininin göstergesidir ve bir erkek alaycı kuşun icra edebileceği farklı şarkılara yansır. Bu nitelikler dişiler tarafından eş seçerken ve yavru bırakırken değerlenir.

Alaycı kuş artık kentsel alanlarda da yaşasa da, bu evrimsel stratejiyi orman atalarından almış gibi görünüyor.

Diğer taklit kuşlar

Kuzey alaycı kuşu, taklit eden tek kuş türü değildir. En bilinenlerinden biri lir kuşu (New Holland’ın menüsü), Avustralya ormanlarına özgüdür.

Bu sülün benzeri kuşun, bir kilometre öteden duyulabilen kısa, türe özgü bir ötüşü vardır ve ayrıca alaycı kuş gibi yerel lehçeleri de gösterir, ancak en karakteristik özelliği taklit gücüdür.

Erkekler, yaşlı erkekler ve diğer kuş türleri gibi hemen hemen her sesi, kamera deklanşörü, araba alarmı ve hatta elektrikli testere gibi mekanik seslere taklit edebilir.

Alaycı kuşta olduğu gibi, arama yaparken şarkı önemli görünüyor a mat ve potansiyel rakiplerden kaçınmak ve taklit, onu çok yönlü hale getirmek için yeterli yeteneği sağlar.

Şarkı, kuşlarda iletişim biçimlerinden biridir ve hayatlarının birçok alanında çok önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra bölgeyi işaretlemelerine ve bir eş aramalarına, bulmalarına ve aramalarına yardımcı olur. Şarkı söylemenin doğuştan gelen ve öğrenilen önemli bir bileşeni vardır ve gördüğümüz gibi, belirli bir türe özgü değildir.

İlginizi çekebilir…

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğim Biraz Kahve İçerse Ne Olur?

[ad_2]

Yorum yapın