Dikkat Edilmesi Gereken 5 Köpek Kuyruğu Yaralanması

Hiçbir şey, bir köpeğin çılgınca kuyruğunu sallamak kadar mutluluk veremez – ama sevgili köpeğinizin bir kuyruk yaralanması olması ve sallanmasının durması üzücü olabilir. Köpeğinizin kuyruğu, tümü yaralanmaya duyarlı olan kemikler, kaslar, damarlar ve sinirler içerir. Bu nedenle, yaygın kuyruk yaralanmaları ve onları tekrar mutlu bir şekilde sallamak için ne yapılması gerektiği hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.

Köpek Kuyruğu Yaralanmasının Belirtileri

Köpek kuyruğu yaralanmaları bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veteriner ziyareti zamanı.

 • Anormal bir pozisyonda tutulan kuyruk
 • Kuyruğu sallama şeklindeki değişiklikler (tek taraflıya karşı bir yandan diğer yana)
 • Nasıl yürüdüklerindeki değişiklikler
 • Kuyruğunu sürekli ısırmak veya yalamak
 • Kuyrukta veya tabana yakın saç dökülmesi
 • Kuyruklarını korumak
 • Kuyruğu hareket ettirememe
 • Kuyruk gevşek ve asılı
 • İnleme, sızlanma veya diğer seslendirmeler gibi ağrı belirtileri
 • Lazımlık alışkanlıklarındaki değişiklikler

Yaygın Köpek Kuyruğu Yaralanmaları

İşte daha yaygın köpek kuyruğu yaralanmalarından birkaçı.

kırıklar

Bir grup köpeğe baktığınızda, kuyruklarının uzunluğundaki farklılıkları fark edebilirsiniz. Kuyruk kemikleri vücuttaki diğer kemikler gibi kırılabilir. Kuyruk kırıklarının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Bir araba çarptı
 • Yatak, kanepe veya sundurma gibi bir yükseklikten düşmek
 • Çarpan kapıya yakalandı
 • Bisiklet veya araba tarafından ezilmek
 • Sallanan sandalyenin altında yakalandı
 • Bastı
 • başka bir köpek tarafından ısırıldı

Kırılmanın ciddiyeti kuyruktaki konumuna bağlıdır. Kuyruk ucu kırıkları genellikle ağrı kesici dışında herhangi bir tedavi gerektirmeden iyileşir. İyileştikten sonra bazı köpeklerde kırık bölgesinde bir şişlik veya bükülme olacaktır. Kırık kuyruğun tabanına yakın olduğunda, bu kırıklar genellikle sinir hasarını içerdiğinden genellikle daha ciddidir. Bunlar genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Bazı yaralanmalar kemiklerin kırılmasına neden olur. Bu durumlarda kuyruğun kesilmesi gerekebilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Yavru köpeğinizin agresif olmasını nasıl durdurabilirsiniz?

sıyrıklar

Köpeklerin kuyruklarında genellikle sıyrıklar olur. Bunlar yüzeysel yaralardır ve aşağıdakilerle karakterize edilir:

 • Saç kaybı
 • Genellikle kırmızı olan iltihaplı cilt
 • Hafif kanama
 • kabuklanma

Aşınmalara genellikle travma, kuyruğun pürüzlü yüzeylere (beton veya çit gibi) sürtünmesi veya kuyruğun bir şeye veya altına takılması neden olur.

Hafif sıyrıklar genellikle evde tedavi edilebilir. Bölge antimikrobiyal sabun ve ılık su ile iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra, bir antibiyotik merhem veya sprey uygulayın. Evcil hayvan sahipleri, yanlış yaptıkları takdirde kuyruğun nekrotik hale gelmesine neden olabileceğinden, asla bir kuyruğu sarmamalıdır. Bu işlemi her gün veya gün aşırı tekrarlayın. Köpeğinizin bölgede çiğneme yapmasını önleyin.

Aşınma çok fazla kanarsa, şişerse veya bir koku oluşursa, köpeğinizin uygun şekilde iyileşmesi için veteriner bakımına ihtiyacı olacaktır.

yırtıklar

Kesikler sıyrıklardan daha şiddetli yaralardır. Bu kesikler pürüzsüz, pürüzlü/düzensiz olabilir, alttaki kas, damarlar ve kemiği ortaya çıkarır ve sıklıkla kanar.

Laserasyonların meydana gelmesinin birkaç farklı yolu vardır. Araba çarpması veya köpek dövüşü gibi travmatik olaylardan kaynaklanabilirler. Davranış sorunları, alerjiler veya anal bez enfeksiyonları nedeniyle kendi kendilerine neden olabilirler. Nedeni ne olursa olsun, laserasyonlar genellikle tıbbi bakım gerektirir.

Yırtığın uzunluğu ve derinliği, konservatif (yara bakımı ve bandaj) veya cerrahi olarak tedavi edilip edilmeyeceğini belirleyecektir. Çoğu laserasyon antibiyotik ve ağrı kesici ilaç gerektirir.

Davranış sorunlarının neden olduğu durumlarda, sertifikalı bir köpek eğitmeni ve davranış danışmanı veya veteriner davranış uzmanından yardım almak, gelecekteki travmayı önlemek için önemlidir.

Mutlu Kuyruk Sendromu

Mutlu kuyruk sendromu, köpeğinizin sahip olmasını istediğiniz bir şey gibi gelebilir, ama öyle değil. Bu durum genellikle Labradors, Pitbulls, Greyhounds gibi uzun kuyruklu köpekleri ve kuyruğunu coşkuyla sallayan ve masa, ağaç, duvar ve çit gibi katı nesnelere sürekli vuran avcı ırkları etkiler. Sonuç, tekrarlanan travma nedeniyle iyileşemeyen, kanayan ülserleri ve açıkta kalan sinirleri olan bir kuyruktur.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Sweet Pit Bull Uyandıktan Sonra Öpücük Veriyor

Bazı durumlarda, topikal antibiyotiklerle konservatif tedavi, veteriner ekibiniz tarafından yapılan bandaj, ağrı kesici ilaçlar ve hafif sakinleştiriciler işe yarayabilir. Bu durumdaki bazı köpekler için cerrahi kuyruk kısaltma gerekli olabilir.

Kıvırcık Kuyruk

Limber tail (akut kaudal miyopati olarak da adlandırılır), köpeğinizin kuyruğunun aşırı zorlamanın olumsuz etkilerinden muzdarip olduğu ağrılı bir kas durumudur. Kaslar esas olarak burkulur veya gerilir. Hafta sonu savaşçılarının bazen hissettiği kas ağrısıyla karşılaştırabilirsiniz. Kuyruğun tabanı çok acı verici olduğu için köpeğinize dokunulmaktan kaçınır ve kuyruğun geri kalanı gevşekçe sallanır. Semptomlar bir kırık veya enfeksiyona benzer. Bu nedenle, köpeğinizin uygun tedavi için bir veteriner tarafından değerlendirilmesi en iyisidir.

Uzun süreli yüzme, aktif avlanma ve güçlü oyun, esnek kuyruğa neden olabilecek etkinliklerden birkaçıdır. Bu durum çok soğuk havaya, soğuk suya veya iklim değişikliklerine maruz kalan köpeklerde görülmüştür. Uzun süre kasalara kapatılan köpekler de esnek kuyruk geliştirebilir.

Tedavi dinlenme ve antiinflamatuar ağrı kesici ilaçları içerir.

Yorum yapın