Döngüsel Ekonomi Nedir?

Döngüsel ekonomi, ürünleri nasıl ürettiğimiz ve kullandığımız hakkında yeni bir düşünme biçimidir. Uzun ömürlü ürünler yaratmayı, atıkları azaltmayı ve çevreyi korumayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Halihazırda ofisimizde, süpermarketlerde ve Homebase gibi (daha sürdürülebilir bir model için çaba sarf eden) işletmelerdeki çalışmalarımıza döngüsel ekonomi ilkelerini uygulamak için çalışıyoruz. Ama bu ne? Ve neden önemli?

Neden Döngüsel Ekonomi?

Döngüsel Ekonomi nedir?

Döngüsel ekonomi, ürünlerin uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmalarını ve daha sonra verimli bir şekilde geri dönüştürülmelerini, yeniden kullanılmalarını veya ömürlerinin sonunda geri kazanılmalarını sağlamak için ürünleri nasıl ürettiğimiz ve kullandığımız hakkında yeni bir düşünme biçimidir. Kaynakları mümkün olduğu kadar uzun süre kullanımda tutmayı, kullanım sırasında onlardan maksimum değer elde etmeyi ve kullanım ömrü sonunda malzemeleri geri kazanmayı amaçlar. Faydaları şunları içerecektir: azaltılmış çevresel ayak izi; artan kaynak verimliliği; daha düşük üretim maliyetleri; daha yüksek üretkenlik ve geliştirilmiş rekabet gücü.

Döngüsel ekonomi, ürünleri nasıl kullandığımızı ve ürettiğimizi düşünmenin bir yoludur. Malzemelerin yeniden kullanım için yeniden üretilmesi için kapatılabilen sistemler tasarlayarak atıkları ortadan kaldırmayı ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmayı amaçlayan ekonomik bir modeldir.

Döngüsel ekonomi, eski ürünlerden yeni ürünler yaratmak için atık azaltmayı, kaynak verimliliğini ve geri dönüşümü hesaba katar – başka bir deyişle, kaynakları verimli bir şekilde kullanırken çevre üzerindeki etkilerini en aza indiren bir sistemdir.

Konsept ilk olarak 2007 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Dünya İş Zirvesi’nde (WBSSD) tanıtıldı. Avrupa Komisyonu, bunu “gelecek nesiller için yaşam kalitesinden ödün vermemek için kaynak döngüleri içinde sağlığı koruyarak, israfı önleyerek kaynakları koruyan bir üretim sistemi” (AÇA) olarak tanımlamaktadır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Liberal Ekonomi Nedir?

Döngüsel Ekonominin Beş İlkesi

Azaltmak. Daha az üretin. Daha az tüketin. Daha az atık. Bu, daha iyi tasarım ve inovasyonla değil, aynı zamanda daha küçük bir ev veya arabayı tercih etmek ve daha sık yürümeyi veya bisiklete binmeyi seçmek gibi yaşam tarzlarımızdaki bir değişiklikle de sağlanabilir.

Yeniden kullanın. Amaçlarına hizmet ettikten sonra bir şeyleri atmak yerine, başka bir şekilde yeniden kullanın – bu, onları kullanabilecek bir arkadaşa veya aile üyesine (giysi veya oyuncak gibi) vermek, hayır kurumlarına bağışlamak anlamına gelebilir. , eBay veya Craigslist’te satış yapmak (örneğin) veya fazla eşyalarınızı ShareNeighborhoods gibi bir çevrimiçi pazar yeri aracılığıyla kiralamak.*

Mümkün olduğunda değiştirmek yerine onarın; örneğin, kırılan cihazınızı mağazadan yenisini almak yerine bir elektronik tamirhanesine götürün.*

Ürünleri, zamanla daha verimli hale gelecek şekilde rafine edin: örneğin, korozyon nedeniyle suyun dışarı sızmaması için plastik borular yerine bakır borular kullanın.*

Döngüsel Ekonomi ile nasıl ilgileniyoruz?

Döngüsel ekonomiye olan bağlılığımız programımız, stratejimiz ve girişimlerimizle kanıtlanmaktadır.

Küresel operasyonlarımızda israfı önlemeye ve ürün kalitesini iyileştirmeye ne kadar yardımcı olabileceğimize dair hedefler belirliyoruz.

Bu, ürünleri nasıl ürettiğimiz ve kullandığımız hakkında yeni bir düşünme biçimidir.

Döngüsel Ekonomi, ürünleri nasıl ürettiğimiz ve kullandığımız hakkında yeni bir düşünme biçimidir. Bu, gezegenimiz ve çocuklarımız için daha sürdürülebilir, daha az savurgan ve daha iyi bir sistem yaratmakla ilgilidir. Burada, Dünya’da yaşayan herkes için daha iyi bir gelecek yaratmakla ilgili.

Bugün mağazamdan bir şey satın aldığınızda, yıllarca tadını çıkarabilmeniz için mümkün olduğunca uzun süre dayandığından emin olmak istiyorum. Süresinden önce bozulursa veya beklenenden daha hızlı tükenirse, ücretsiz olarak tamir etmek (veya başka bir satın alma karşılığında size para vermek) istiyorum. Öğenizde bir sorun yoksa ancak artık onu istemiyorsanız ve bunun yerine başka bir şey tercih ederseniz, bana bildirin! (Artık çalışmayan eski şeyler için kendinize ödeme bile alabilirsiniz.)

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Karma Ekonomi Nedir?

Sonuç

Çevremizde gerçekleşen döngüsel ekonomi hareketinin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Dünyada bir fark yaratabileceğimiz ve onu bulduğumuzdan daha iyi bırakabileceğimiz heyecan verici bir zaman.

Yorum yapın