dünyanın en çirkin hayvanı

[ad_1]

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak sınıflandırılan damla balığı, denizlerin dibinde yaşayan ender türlerden biridir. En ilginç yönlerini ve özelliklerini keşfedin.


1983 yılında Yeni Zelanda kıyılarında yapılan bir keşif sırasında keşfedilen blobfish veya Psychrolutes marcidus, hem çirkinliği hem de antropomorfik yüzü ile dünyada geniş çapta tanınmaktadır.

2003 yılında bir fotoğrafı ortaya çıktığında internette viral oldu ve bu örnek Vücudunu, basıncın atmosferik basınçtan 100 kat daha güçlü olduğu derinliklerde hayatta kalacak şekilde uyarlamıştır.. Gezegendeki en çirkin balığın en etkileyici özelliklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Blobfish’in fiziksel özellikleri

Ortalama uzunluğu 30 ila 38 santimetre (12 ila 15 inç) 2 ve ağırlığı 2 kilogram (4,4 lbs) olan damla balığı, hafif kemiklerden oluşan bir iskelet ve vücudundaki küçük kaslarla karakterize edilir. Ayrıca deniz tabanında yaşayan diğer türler gibi bu balığın yüzme kesesi yok.

Çoğu balığın yüzerken kaldırma kuvvetini kontrol etmesini sağlayan bu organ, bu hayvanda bir nedenden dolayı yoktur. 900 ila 1200 metre (3000 ila 4000 fit) derinliklerde yaşarken, bu ortamlarda uygulanan basınçlar patlamasına neden olur.

Yerine, blobfish, jelatinimsi etli ve yüksek yağ içeriğine sahip bir vücut geliştirir. Bu sayede bu numune, sudan daha az yoğun olduğu için akıntıların sürüklediği deniz yatağı boyunca hareket edebilir. Bu nedenle bu hayvanın hareket kabiliyeti için harcadığı enerji minimumdur.

Öte yandan, hepimizin zihninde balon balığının sönük bir kütle olduğu imajı olsa da, gerçek şu ki, gerçek görünüşü bu değil. Olan şu ki, yüzeye çıkarıldığında, dekompresyon, vücudunun özelliklerini genişletmesine ve deforme etmesine neden olur. Aynı şekilde jelatinimsi dokusu da yapısını desteklemediği için söner.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Büyük Güzel Alabay Köpek

Aslında damla balığının iyi yapılandırılmış bir kafası, belirgin gözleri ve iribaşa benzer bir vücudu vardır. Yine de, Bu tür 2013 yılında gezegendeki en çirkin hayvan olarak listelenmiştir. bir anketle yaklaşık 100.000 kişiyi kapsayan.

Psychrolutes marcidus.

Yetişme ortamı ve besleme

Yukarıda açıklandığı gibi, damla balığı 900 ila 1200 metre arasındaki derinliklerde yaşamayı tercih eder. Aynı şekilde, 2 ila 9 santigrat derece (35 ila 48 F) arasındaki sularda bulunduğu için düşük sıcaklıkları çok iyi tolere eder. Diğer şeylerin yanı sıra, bu tür Avustralya ve Tazmanya kıyılarına özgüdür, bu nedenle sadece orada görülebilir.

Diyetine gelince, çoğunlukla küçük kabuklular, salyangozlar ve deniz kestaneleri tüketir. Pasif bir avcı olduğu için avını yolunun karşısına geçtiğinde yakalar.

Blobfish’in çoğaltılması

Üremeleri hakkında çok az bilgi olmasına rağmen dişilerin her kavramada 80.000 civarında yumurta bıraktığı gözlemlenmiştir. Ancak bu sayının sadece %1 veya 2’si hayatta kalmaktadır. Öte yandan, doğal ortamlarına ulaşmanın zorluğu nedeniyle kur yapma ve çiftleşme sürecinin nasıl olduğu tespit edilememiştir.

koruma durumu

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne (IUCN) göre, damla balığı savunmasız ve nesli tükenmekte olan bir türdür. Ticari balıkçılar tarafından avlanmamasına rağmen, trol uygulamaları bu hayvanın popülasyonunu büyük ölçüde azaltmıştır.

Suyun dışında fazla zaman geçiremediği için bu ağlara takılıp tekrar denize atıldığında çoğu zaman hayatta kalamaz. Buna ek olarak, Blobfish tarafından işgal edilen küçük bölge, endişeyi daha da artırıyor.

Psychrolutes marcidus.

şüphesiz, bu balık okyanusların dibinde hala kaç tane garip hayvanın gizlendiğini merak etmemize neden oluyor. Gelecekteki araştırmalar, bu harika gezegeni bizimle paylaşan inanılmaz fauna hakkında daha fazla şey öğrenmemizi sağlayacak.

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Yorum yapın