En ölümcül yılanlardan 9’u

[ad_1]

Zehir, var olan en tehlikeli doğal silahlardan biridir ve yılanlarda bol miktarda bulunur. En tehlikeli olanlarla tanışalım.


Son Güncelleme: 28 Aralık 2022

En ölümcül yılanlar her zaman saldıranlar değildir. Aslında, hiçbiri zevk için saldırmaz, kendilerini ölümcül bir tehdit altında hissettikleri için. Buna rağmen kazalar yapmak olur ve yılanlar söz konusu olduğunda, bunun genellikle mutlu bir sonla bitmediğini görmek üzeresiniz.

Buna rağmen, birçok insan zehirli yılanlardan etkilenir ve kendilerini onları incelemeye adar. Bu çalışmanın bir kısmı da bu sürüngenlerin birçoğunun taşıdığı toksinlerin insan tıbbı için kullanılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın en ölümcül yılanları hakkında her şeyi bilmek ister misiniz?

Dünyanın en ölümcül yılanları

Birçok yılan, insanları (ve çok daha büyük hayvanları) öldürme yeteneğine sahiptir. Onlardan biriyle karşılaşmak her zaman uzak durmak için bir sebep olmalı, çünkü onları ne zaman rahatsız edeceğinizi bilemezsiniz. En ölümcül olanlara bir göz atalım.

1. Kara mamba (Dendroaspis polylepis)

Bu yılanın adı, ağzının içinin mavimsi siyah renginden gelmektedir. Kara mambanın aşıladığı toksin nörotoksiktir yani sinir sistemini etkiler ve felce neden olur. kasların. Zehir vücuda yayıldıkça felç kalbi ve akciğerleri etkileyerek ölümle sonuçlanabilir.

Orta ve güney Afrika’da yaşayan kara mamba, sık sık uzun otların bulunduğu alanlarda yaşar, bu nedenle insanların bu alanlara girmesiyle meydana gelen kazalar yaygındır.

2. Mercan yılanı

Eski ve Yeni Dünyanın tropik bölgelerine özgü olan bu yılan ailesi, güçlü nörotoksik zehirlerini uyarmak için tümü parlak renklerle boyanmış 99 tür içerir. Asıl tehlike, ısırdığında herhangi bir işaretin olmamasıdır: Zehrin kasları ve sinirleri etkilemeye başladığı 12 saat sonrasına kadar enflamasyon veya ağrı olmaz.

3. Orta Amerika çalı ustası (Lachesis stenophrys)

Bu engerek, uzunluğu 3 metreyi (10 fit) geçebildiği için dünyanın en büyük yılanları arasındadır. Zehiri proteolitik (proteinleri yok eder), antikoagülan ve hemotoksiktir (kan hücrelerini yok eder).

Bununla birlikte, aynı zehir, Orta Amerika’daki diğer 17 yılan türü için panzehir üretmek için kullanılır.. Bu nedenle, yaşam alanlarının yok edilmesi, koleksiyonlar için çıkarılmaları ve yok edilmeleri onları öldürdüğü için, onların korunması için bir mücadele var.

4. Argo (Disfolidus tipi)

Bu yeşil ve sarımsı yılan, Afrika’nın her yerinde bulunabilir. Geri çekilebilir dişleri, birden fazla ısırmasına izin verir ve hemotoksik zehiri, dış ve iç kanamalara neden olur. kurban kanıyor.

5. Russell’ın engereği (Daboia russelii)

Bir araştırmaya göre bu engerek dünyanın en ölümcül yılanlarından biri. ders çalışma dergide yayınlandı toksinler. Genellikle pirinç tarlalarında bulunur, bu nedenle Sri Lanka’daki (menşe yeri) kazalar çok yaygındır ve ısırılan insanlar genellikle böbrek yetmezliğinden ölürler.

Russell engereğinin zehiri hemotoksiktir ve pıhtı oluşumu nedeniyle hem ciddi kanamalara hem de felçlere neden olabilir.

6. Kara boyunlu tüküren kobra (Naja kara boyunlu)

Bu Orta Afrika kobrasının zehiri, nörotoksinleri sitotoksinlerle birleştirir. hücre ölümüne ve dolayısıyla doku nekrozuna neden olanlardır. Adını 3 metreye (10 fit) kadar bir mesafeye zehir atma kabiliyetinden alır.

7. Gabon engereği (Gabonik bitler)

Bu, cinsin en büyük yılanıdır. Bitis ve en ölümcül yılanlardan biri. Aynı zamanda bir rekora da sahiptir: 55 milimetreye (2,1 inç) kadar ulaşan, dünyanın en büyük dişlerine sahip yılandır. zehri Gabon engereği hemotoksiktir ve iş avını yakalamaya geldiğinde en hızlı ve en hassas ophidianlardan biridir.

8. İç taipan (Oxyuranus mikrolepidotus)

Bu yılan türü, Avustralya’nın kurak taşra bölgelerinde yaşar. İnsanlarla nadiren temas etmesine rağmen, enzimi içerdiğinden ısırığı türümüz için ölümcüldür. hiyalüronidazbu da toksinlerin avın vücuduna emilim oranını artırır.

9. Kral kobra (Ofiofagus hannah)

Bu, en ölümcül yılanlardan biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda en saldırgan olanlarından biridir. Ve diyeti yalnızca diğer yılanlara dayandığı için bu bir tesadüf değil. Başka bir yılanı avlamak için uysal olamazsın!

5,4 metre (yaklaşık 18 fit) uzunluğa ulaşan dünyanın en uzun yılanıdır.

Ayrıca zehiri nörotoksik ve kardiyotoksiktir, avının merkezi sinir sistemini etkiler, onları kalp yetmezliği veya solunum felci ile öldürür. Gençler zehir taşıyor doğum.

Bu sürüngenlerden biriyle karşılaşma düşüncesi korkunç görünse de, gerçek şu ki, Russell’ın engereği dışında, genellikle insanlarla pek karşılaşmazlar. Buna rağmen, insan eylemi nedeniyle birçok yılanın sayısı azalıyor ve bu yüzden kendimize en ölümcül olanın kim olduğunu sorabiliriz.

İlginizi çekebilir…

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Nasıl Sorumlu Bir Evcil Hayvan Sahibi Olunur (ve Şimdiye Kadarki En İyi Evcil Hayvan Ebeveyni!)

[ad_2]

Yorum yapın