Evcil Hayvanınız İçin Anestezi Öncesi Testin Faydaları

Evcil hayvanınızın sağlığı, herhangi bir ameliyat veya başka bir prosedür için anestezi altındayken önemlidir. Anestezi sırasında kullanılan ilaçlar güvenli olmasına rağmen, tüm anestezi prosedürlerinin sağlıklı evcil hayvanlar için bile bir dereceye kadar risk taşıdığını anlamak önemlidir .

Anestezi Öncesi Test Nedir?

Anestezi risklerini azaltmak için veteriner ekibiniz işlem gerçekleşmeden önce evcil hayvanınızın sağlığını değerlendirecektir. Bu, evcil hayvanınızın mevcut sağlık durumunun tam bir resmini oluşturmak için eksiksiz bir fizik muayene ve laboratuvar testi yapılmasını içerir. Prosedür sırasında, veterineriniz evcil hayvanınız için ideal anestezi protokolünü tasarlamak için en son teknoloji izleme ekipmanını ve laboratuvar test sonuçlarını kullanacaktır.

Genel Anestezi Öncesi Testler

Kan Kimyası Testleri
Bu test, evcil hayvanınızın organ sistemlerinin sağlığı ve işlevi ile sıvı dengesi hakkında yararlı bilgiler sağlar.

Tam Kan Sayımı (CBC)
Bu test, kırmızı ve beyaz kan hücresi sayımları hakkında bilgi sağlar. Bir CBC, lösemi ve anemi gibi durumları tespit edebilir ve stres düzeylerini, iltihaplanmayı, enfeksiyonu ve ayrıca trombosit sayısını değerlendirebilir .

Pıhtılaşma Testleri
Evcil hayvanınızın kanamayı durdurma yeteneğinde yer alan önemli pıhtılaşma faktörlerinin işlevini değerlendiren bir kan testi. Genetik, ilaçlar ve bazı toksinler bu pıhtılaşma faktörlerinin işlevini etkileyebilir.

İdrar Tahlili (İdrar Testi)
İdrar tahlili, idrar yolları ve sistemik hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılabilir. Bir idrar tahlili, protein kaybı varsa ve idrarda herhangi bir enfeksiyon veya anormallik belirtisi varsa, böbreklerin idrarı ne kadar iyi konsantre edebildiğini değerlendirmeye yardımcı olur.

Anestezi Öncesi Test Sizin ve Evcil Hayvanınız İçin Neden Yararlıdır?

 • Test, Uygulanacak İlaçların Güvenliğinin Değerlendirilmesine Yardımcı Olur
  Evcil hayvanınıza sedasyon ve/veya genel anesteziye hazırlanmak için bir veya daha fazla ilaç verilecektir. Teşhis testleri, evcil hayvanınız için hangi ilaçların güvenli ve uygun olduğunu belirlemeye yardımcı olur ve kan testleri, evcil hayvanınızın bu ilaçları metabolize etme yeteneğini değerlendirir.
 • Test, Gizli Hastalık Anormalliklerinin Belirlenmesine Yardımcı Olur
  İşlemden önce tespit edilen anormallikler, anestezik komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Testler Sağlıklı Temel Değerleri Belirler
  Pek çok evcil hayvan, zaman içinde kan değerlerinde hafif değişiklikler gösterir. Bu değişiklikler, bireysel evcil hayvanınız için normal değerler belirlenmeden tanımlanamaz. Evcil hayvanınız görünüşte sağlıklıyken ve anestezi uygulanmadan önce teşhis testi yapmak, evcil hayvanınız yaşlandıkça erken hastalık tespiti yeteneğini geliştirmek için bireysel temel değerler oluşturur.
 • Test, Evcil Hayvan Sahibi Size Huzur Sağlar
  Siz ve veteriner ekibiniz, evcil hayvanınızın prosedürünün olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapıyorsunuz. Anestezi öncesi testler, evcil hayvanınızın sağlığını doğrulamanın ve prosedürden önce içinizin rahat etmesini sağlamanın hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir yoludur.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  En Uzun Ömürlü Köpek Irkları - Golden Meadows Retrieverler

Yorum yapın