Evcil Hayvanlar İçin Ödül

Evcil hayvanınızın bakış açısından, eğer ikramlardan bahsediyorsak, “çok fazla” olumlu bir ifadedir. Hepimiz evcil hayvanlarımızın ödülleri sevdiğini biliyoruz, ancak hepsi olmasa da çoğu evcil hayvan uzmanı, çok fazla veya yanlış türde ödüllerin bir dezavantajı olabileceği konusunda hemfikirdir.

Evcil hayvanlarınıza ikramlar verirken (ve hangi ikramların en iyi olduğunu) kaç tanesinin çok fazla olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Cevaplar için okumaya devam edin!

Köpek & Kedi Mamaları ve Beslenmeleri

İkramlar, evcil hayvanlarınız için ödül veya ara sıra sevindirme anlamına gelir. Ayrıca, evcil hayvanınızla çalışırken harika bir eğitim yardımcısıdır. Tam bir beslenme kaynağı değildirler ve uygun, dengeli bir diyetin yerini alamazlar. Pek çok ikram yağ, şeker, sodyum ve kalori bakımından yüksektir. Bizim için şeker veya cips gibi, onları lezzetli yapan da bu!

Evcil hayvanınızın günlük alımına kaç kalori eklediğinizi fark etmeden bir avuç ödül vermek kolaydır. Bazen küçük bir köpeğe veya kediye birkaç ikram bile birkaç çizburger yememize eşdeğer olabilir! İçindekilere bağlı olarak, bu ikramlar az besin değeri olan boş kaloriler olabilir.

Evcil hayvanınız çok fazla ödül yemesi nedeniyle aşırı kilolu hale gelirse ciddi sağlık riskleri olabilir. Aşırı kilolularsa artrit ağrısı, diyabet, cilt problemleri ve daha kısa ömür insidansına sahip olabilirler. 10 lb’lik bir köpek veya kedi için, sadece 1 lb kazanmak onları fazla kilolu yapmak için yeterlidir!

Evcil hayvan sahipleri genellikle insan yiyeceklerini ikram olarak kullanırlar. Bazı insan yiyecekleri evcil hayvanlar için güvenli ve kullanımı iyi olsa da dikkatli olun. Bazı insan yiyecekleri, potansiyel olarak toksik bileşenler ve yüksek yağ, sodyum, şeker ve kalori içeren evcil hayvanlara zarar verebilir. Bizim için tam besin olması, köpeğiniz veya kediniz için tam besin olduğu anlamına gelmez ve evcil hayvanınız için çok zengin olabilir. Ayrıca birçok köpek ve kedi, insan mamalarındaki içeriklere karşı hassastır ve onları bu yiyeceklerle beslemek mide sorunlarına neden olabilir. Ve evcil hayvanınız için yemek pişirmek eğlenceli olabilirken, midelerini rahatsız edebilecek zehirli veya yeni içerik maddelerine karşı dikkatli olmak önemlidir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kedili Evler İçin En İyi Köpek Irkları

Köpeğinizin veya Kedinizin Her Gün Kaç Tane Ödül Alması Gerekir?

Genel bir kural, ikramların evcil hayvanınızın günlük diyetinin %10’undan fazlasını oluşturmaması gerektiğidir. Bu yeterince kolay görünse de, basit matematikten daha fazlası var.

İlk olarak, evcil hayvanınızın günlük kalori ihtiyacını hesaplamanız gerekir – kilolarını korumak için vücutlarının enerji talebini desteklemek için ihtiyaç duydukları kalori sayısı. Yaşları, üreme durumları, aktivite seviyeleri, tıbbi sorunları ve mevcut ağırlık/vücut durumları gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Evcil hayvanınız diyet yapıyorsa ve kalorilerini hesaplamaya çalışıyorsanız, evcil hayvanınızın mevcut ağırlığına değil, hedef ağırlığına bakın. Veterineriniz, evcil hayvanınızın kalori ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olacak iyi bir kaynaktır.

İkincisi, evcil hayvanınızın mamasını doğru bir şekilde ölçmeniz gerekir, böylece her öğünde kaç kalori aldıklarını bilirsiniz. Beslenmeden önce yiyecekleri düzgün bir şekilde ölçülmezse (veya daha iyisi tartılmazsa), sandığınızdan daha fazla kalori alıyor olabilirler. Örneğin, kuru gıda torbası bir fincanın 200 kaloriye eşit olduğunu söyleyebilir, ancak bir ölçü kabı mı kullanıyorsunuz yoksa kupa veya kepçe ile mi tahmin ediyorsunuz? Küçük bir miktar bile olsa, günler ve haftalar boyunca yiyeceklerden aldıkları kalorileri olduğundan az veya fazla tahmin ediyor olabilirsiniz.

Üçüncüsü, ikramların porsiyon başına kalori sayısını bilmeniz ve ne kadar verdiğinizi izlemeniz gerekir. İnsanlar genellikle gün boyunca evcil hayvanlarını tedavi ederler ve kaç tane aldıklarını fark etmezler.

Köpeğiniz veya Kediniz Günlük Kaç Ödül Almalıdır?

Evcil hayvanınızın her gün kaç ödül alabileceğini belirlemenin ilk adımı, günlük kalori ihtiyacını belirlemektir. Bu, veterinerinizle konuşarak ve Pet Nutrition Alliance’ınkiler gibi özel bir köpek veya kedi kalori hesaplayıcısı kullanılarak hesaplanabilir.

Evcil hayvanınızın günlük kalori ihtiyacını öğrendikten sonra, bu miktarın %10’unu hesaplayın. Toplam günlük kalori ihtiyacı x 0,10 = ikramlardan elde edilen toplam kalori. Örneğin kedinizin günlük kalori ihtiyacı 275 kalori ise 275 x 0,10 = 27 kaloridir. İkramlarının kalori sayısını kontrol edin ve yaklaşık 27 kalorilik ikramları ölçün. Bu onların her gün tedavi ödeneği.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Yeni başlayanlar için köpek gezdirme ipuçları

Porsiyon boyutuna ve kaloriye daha fazla dikkat etmenize yardımcı olması için ikramları kategoriler halinde değerlendirin. “Bazen” ikramları, karaciğer veya ucuz eczane ikramları ve bisküviler gibi kalori ve yağ açısından daha yüksek olabileceğinden, genellikle özel durumlar veya yoğun eğitim için ayrılmıştır. Evcil hayvanlar için güvenli meyve ve sebzeler gibi “her zaman” ikramlar daha sağlıklı ve daha düşük kalorilidir. Sadece 1-2 kalori olan ve mağazadan satın alınan bazı ikramlar vardır ve bunlar aynı zamanda harika “her zaman” ikramlardır. “Bazen” ikramlar, daha yüksek bir hacimde verilebilecek “her zaman” ikramlara karşı sınırlandırılmalıdır.

İkramlar ve Eğitim

İkramlar genellikle antrenmanda kullanılır, bu nedenle büyük antrenman dönemlerinde pek çok ekstra ikram ve kalori olabilir. Bu olduğunda, sadece bir mama değişimi yapabilirsiniz. Evcil hayvanınızın ikramlarda ne kadar fazla kalorisi olduğunu belirleyin ve o gün için günlük kalori ihtiyacını aşmamak için bu miktarı normal mamalarının bir porsiyonundan çıkarın. Unutmayın, ikramlar besinsel olarak tam değildir, bu nedenle evcil hayvanınız kalorilerinin çoğunu günlük olarak yiyeceklerinden alıyor olmalıdır.

Evcil hayvanınızla aktif bir eğitim veya yüksek enerji zenginleştirme veya oyun günü geçirirseniz, daha fazla kalori yakarlar, bu nedenle günlük kalori ihtiyaçları daha yüksek olur. O günlerde, günlük kalori miktarını aşarsanız endişelenmenize gerek yok.

İkramlardan fazla kalori almamak için aşağıdaki hileleri deneyebilirsiniz:

  • İkramları daha küçük parçalara ayırın. Olumlu pekiştirme için küçük bir parça fazlasıyla yeterlidir. Eğitim sırasında ikramlar, evcil hayvanınızın odaklarını size geri verebilmesi için hızlı bir şekilde yenmelidir, bu nedenle daha küçük olması daha iyidir.
  • Düşük kalorili sebzeler kullanın. Bazıları zehirli olabileceğinden veya sindirim rahatsızlığına neden olabileceğinden, köpeğiniz veya kediniz için güvenli olan sebzeler kullandığınızdan emin olun. Köpekler bebek havuç gibi şeyleri sever
  • Bir tedaviyi yuvarlayın veya atın. Evcil hayvanınız ödülünü alır ancak peşinden koşarken daha fazla kalori yakar.
  • Evcil hayvanınızın normal mamasını kullanın. Yaş veya kuru mamaları öğün aralarında ikram olarak kullanılabilir. Konserve yiyeceklerini eğlenceli ikramlara dönüştürmek için tarifler var. Ayrıca köpeğinizi kandırabilir ve kuru mamayı ödül maması kavanozuna koyabilirsiniz ve onlar bunun bir ödül olduğunu düşünür.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bazı küçük, az bakım gerektiren köpekler nelerdir?

Evcil hayvanlarımıza ödül vermek her zaman eğlenceli ve ödüllendiricidir, ancak gereksiz kalori eklemediğinizden veya mide rahatsızlığına neden olmadığınızdan emin olun. Veterinerinizle konuşun ve evcil hayvanınızı sağlıklı bir şekilde tedavi etmenin keyfini çıkarmak için bir plan yapın.

Yorum yapın