Floortime nedir?

Hiç çocuğunuzla oynamayı denediğiniz ve ilgilenmediği veya meşgul olmadığı için hayal kırıklığına uğradığınız oldu mu? Floortime, hem ebeveynin hem de çocuğun birlikte geçirdikleri zamandan istediklerini elde etmelerine yardımcı olabilecek bir oyun şeklidir. Geleneksel oyun terapisinden farklıdır çünkü çocukların davranışlarını değiştirmeye çalışmak yerine çevrelerinden istediklerini elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanır. Floortime, çocukların sosyal beceriler geliştirmelerine ve başkalarıyla güçlü duygusal bağlar geliştirmelerine yardımcı olur, bu da daha sonraki yaşamda başarılı olmaları için önemlidir.

Floortime, gelişimsel zorlukları olan çocuklara yardımcı olmak için tasarlanmış bir oyun terapisidir.

Floortime, gelişimsel zorlukları olan çocuklara yardımcı olmak için tasarlanmış bir oyun terapisidir. Çocukların oyun yoluyla ve çevreleriyle etkileşim kurarak öğrendikleri teorisine dayanır, bu nedenle yer süresinin amacı, bu tür etkinliklere katılarak çocuğun iletişim kurma ve başkalarıyla etkileşim kurma yeteneğini geliştirmektir. Gelişimsel zorluklar kavramına aşina değilseniz, otizm spektrum bozukluğu (ASD) gibi bir çocuğun beklendiği gibi gelişme yeteneğini etkileyen herhangi bir duruma atıfta bulunur.

Amaç, çocukların insanlarla, nesnelerle ve fikirlerle ilişki kurma ve etkileşim kurma biçimini geliştirmektir.

Floortime, çocukların insanlarla, nesnelerle ve fikirlerle ilişki kurma ve etkileşim kurma biçimini geliştirmeye odaklanan bir terapi türüdür. Daha iyi iletişim kurmalarına ve etkinliklere daha etkili şekilde katılmalarına yardımcı olabilir. Kullanan çocuklara oyuncaklarla ve diğer çocuklarla daha verimli bir şekilde oynamaları öğretilir. Ayrıca, yeni kavramları daha kolay öğrenebilmeleri için nasıl daha iyi dikkat edeceklerini öğrenirler.

İletişim kurmakta zorluk çekenleri çevrelerindeki dünyayla ilgilenmeye ve ebeveynlerinin veya bakıcılarının bu sürecin aktif bir parçası olmalarına teşvik eder.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Söve nedir?

Floortime, ebeveynleri ve bakıcıları, sadece seyirci olarak hareket etmek yerine, sürecin aktif bir parçası olmaya teşvik eder. Bunun nedeni, çocuğunuzla eğlenmek, ona yeni beceriler öğretmekten daha az değilse de aynı derecede önemlidir. Çevrelerindeki dünyayla aktif olarak ilgilenen çocuklar, onu daha iyi anlayabilir ve toplumun üretken üyeleri haline gelebilirler.

Floortime, geleneksel oyun terapisinden farklıdır çünkü çocukların davranışlarını değiştirmeye çalışmak yerine çevrelerinden istediklerini elde etmelerine yardımcı olmaya odaklanır.

Floortime, çocukların insanlarla, nesnelerle ve fikirlerle ilişki kurma ve etkileşim kurma biçimini geliştirmeye odaklanan bir tür oyun terapisidir. Çocuğunuzun davranış biçimini değiştirmeye çalışmadığı için geleneksel oyun terapisine bir alternatiftir; daha ziyade, çevrelerinden istediklerini elde etmelerine yardımcı olur.

Floortime ile, o anda ne yaptığı veya neyle ilgilendiği hakkında konuşarak doğrudan çocuğunuzla çalışırsınız. Ayrıca çocuğunuzun fiziksel olarak hareket etmek (birine vurmak) yerine duygularını veya ihtiyaçlarını ifade etmek için kelimeleri nasıl kullanacağını öğrenmesine yardımcı olursunuz. Bu, dahil olan herkes için daha az hayal kırıklığına yol açabilir, çünkü işler plana göre gitmediğinde aileden başka kimsenin müdahale etmesi için bir neden yoktur!

Oyun zamanı düşündüğünüzden daha karmaşık!

Oyun zamanı sadece eğlence ve oyunlardan ibaret değildir. Oyun zamanı, çocuğunuzun gelişiminin önemli bir parçasıdır ve oyunları, onun ne düşündüğünü anlamanıza yardımcı olabilir. Bu, çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla şey öğrenmeleri ve kendilerini büyüyen beyinleri için önemli olan şekillerde ifade etmeleri için harika bir yol olabilir.

Floortime, ebeveynlerin, çocuklarının ne düşündüklerini onlarla birlikte oynayarak nasıl anlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olan bir tür oyun terapisidir.

Sonuç

Floortime, iletişim ve sosyal becerilerle mücadele eden çocuklara yardım etmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarını gelecekte bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olacak oyunlara dahil etmeleri için harika bir yoldur. Başlamak istiyorsanız, Floortime yöntemini günlük rutininize en iyi şekilde nasıl uygulayacağınıza dair birçok kaynak var.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Pazar Günü Açık Oto Ekspertiz

Yorum yapın