Göz Kırpan 10 Köpek Açıklayacak

[ad_1]

sarı laboratuvar

Biliyorum, biliyorum, biz köpeklerin oldukça sevimli maskaralıkları var. Seslendirebilir, numaralar yapabilir ve ömür boyu en iyi arkadaşın olabiliriz. Artı, bazen insan gibi davranabilir ve bazı genel insan hareketlerini yeniden oluşturarak evcil hayvan ebeveynlerimizi daha da fazla güldürebiliriz. Tıpkı insanlarımız gibi, bazen sahiplerimiz gibi göz kırparız. Ancak, bir köpeğin göz kırpması gerçekten ne anlama geliyor? Gerçeği söylemek gerekirse, bir köpeğin göz kırpması pek çok anlama gelebilir ve uzmanlar hala bir köpeğin göz kırpmasının ardındaki gerçek nedeni tartışıyorlar. Neden göz kırptığımı biliyorum ama bu sonsuza kadar benimle saklayacağım bir sır. Aşağıda, göz kırpmanın arkasındaki yaygın olarak inanılan bazı nedenleri özetleyeceğim ve göz kırpmanın şakacı olmadığı, ancak bir veterinerin incelemesi gereken tıbbi açıdan önemli bir şey olduğu durumu ele alacağım.

Göz kırpma nedir?

boğuk göz kırpıyor

Hem insanlar hem de köpekler, göz yapılarından dolayı göz kırpabilirler. Hem köpeklerde hem de insanlarda göz, göz küresi ve göz kırpma hareketini mümkün kılan bir kapaktan oluşur. Göz kırpma, kendiliğinden veya kasıtlı olarak göz kapağının tipik bir hareketidir. Göz kırpma, bir göz kapağını bir saniyeliğine kapatıp yeniden açarken diğer göz açık ve donakalmış halde kalmaktan oluşur. Göz kırpmalar uzayabilir, bir saniye veya daha fazla sürebilir veya hızlı ve ani bir hareket olabilir. Köpekler, tıpkı insanlar gibi, insanımızın yönüne küçük bir göz kırpmak için ara sıra sadece bir göz kapağını kapatırlar. Neden göz kırptığımızı anlıyoruz ama insanlar için göz kırpmamızın nedeni bilinmiyor. Çok zeki bilim adamları ve köpek davranışçıları, köpeklerde göz kırpmayla ilgili birçok teoriye sahiptir.

İnsanlar İçin Göz Kırpmak Ne Anlama Geliyor?

beyaz malta göz kırpıyor

İnsanları biz köpeklerden ayırabilecek bir davranış, komut verildiğinde göz kırpma yeteneğidir. Jüri, köpeklerin bu yeteneğe sahip olup olmadığı konusunda hala kararsız. Çoğu durumda, insanlarda göz kırpma, eğlenceli bir tavır, flört etme veya iletişim kurmanın eğlenceli bir yolunu ifade eder. Göz kırpma, duruma ve bağlama göre farklı anlamlara sahip olabilen incelikli bir harekettir. Göz kırpmak, bir arkadaşınızın içeriden bir sır hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir veya kahkaha attığınız anlamına gelebilir. Günümüzün teknoloji meraklısı dünyasında, göz kırpma artık metinlerde ve e-postalarda yaygın olan göz kırpma simgesiyle emojilere ve sembollere dönüşmüştür. İnsanım yemek masasının altından bana yiyecek ısmarladığında bana göz kırpmayı sever ama bu bir sır ve kediye asla söylemeyeceğim!

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Kabak Çekirdeği Yiyebilir mi?

Köpekler Neden Göz Kırpar?

siyah köpek göz kırpıyor

İnsanlar, köpeklerin tam olarak insanlar gibi düşünüp davrandığına inanmak istese de, gerçek şu ki biz köpeklerin kendi beden dilimiz ve iletişim yöntemlerimiz var. Bu vücut dili, köpek arkadaşlarımızla nasıl konuştuğumuzdur! Ancak zaman zaman gözlemci evcil hayvan sahiplerimiz, tüylü dostlarının onlara göz kırptığına şahit olacaklardır. Bu bir tesadüf mü? Bu bir şans mı? Sizi bir sırla mı yoksa kirli bir şakayla mı doldurmaya çalışıyoruz? Belki de tüm bu sebeplerden birazdır. Bilim adamları ve hayvan davranışçıları neden göz kırptığımızdan tam olarak emin değiller, ancak köpek göz kırpması hakkında pek çok mantıklı teorileri var.

taklitçi davranış

tüylü köpek göz kırpıyor

Bilim camiasının ilgisini çeken bir fikir, köpeklerin insan davranışlarını yansıtmaya çalıştıkları için göz kırptığıdır. Oldukça komik olabiliriz ve biz köpeklerin genellikle insan eylemlerine benzer davranışlar ve eylemler sergileyen bir kopya kedi rolü oynadığı bilinmektedir. Bu taklit kedi davranışı, bazen gerindiğinizde gerinmemizin veya esnerken esnememizin nedenidir. Akşam yemeğini yemek yerken yemek, uyurken uyumak gibi kendi günlerimizi insanımızın gününden sonra şekillendirmeye çalışıyoruz. A yapılan son çalışma 2017’de, insan dikkatinin yüz ifadelerimizi ve davranışlarımızı etkileyebileceğini ve köpek tepkileri ile insan etkileşimi arasında bir bağlantı oluşturabileceğini ima ediyor. Bu bağlantı, sizi gülerken gördüğümüzde heyecanlanmamızın nedeni! Zaman zaman göz kırptığınızı görmüş olabiliriz ve biz sadece davranışı size geri yansıtıyoruz.

teslim

beyaz çukur boğa teriyeri göz kırpıyor

Köpekler tıpkı insanlar gibi birbirleriyle iletişim kurarken, bizim sinyallerimiz çoğu zaman benzer insan davranışlarına kıyasla çok farklı bir mesaj iletir. İnsanlarda doğrudan göz teması, muhatabınıza tüm dikkatinizi vererek meşgul olduğunuzu ve sohbetle ilgilendiğinizi gösterir. Bununla birlikte, köpeklerde, başka bir köpeğe bakmak ve doğrudan göz teması, öfke veya saldırganlık belirtisi olabilir. En iyi köpek olduğumuzu kanıtlamaya çalışırken yaptığımız şey budur. Bazen köpeklerdeki bu içgüdüsel davranışlar, insanlarla olan ilişkimize de yansır. Bize bakıp doğrudan göz teması kurarsanız, genellikle bakışlarımızdan uzaklaşır veya yere bakarak sürekli bakışımızı keseriz. Bu eylem sadece size bir teslimiyet işareti gösteriyoruz. Size itaatkar olduğumuzu ve size karşı herhangi bir saldırganlık veya öfke beslemediğimizi söylemeye çalışıyoruz. Doğrudan göz teması kurduktan sonra size göz kırparsak, bu bizim en sevdiğimiz insana karşı itaatkar ve sadık olduğumuzu gösterme yolumuz olabilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Phausis reticulata, sözde "mavi hayalet".

Dikkat

Avustralyalı köpek göz kırpıyor

Biz köpekler oldukça zekiyiz ve dikkat çekmek için ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Akşam yemeği vakti yaklaştığında sizi dürtmemize hiç maruz kaldınız mı? Ya da sabah yürüyüş vakti geldiğinde bol bol öpücük mü verirsiniz? Köpekler, insanlardan duygu veya tepki almanın en iyi yollarını bilirler ve göz kırpmak da farklı olmayabilir. Geçmişte bir köpek size göz kırptıysa, muhtemelen iyi bir tepki vermişsinizdir. Hatta gülerek veya köpeğinizi tırmalayarak evcil hayvanınıza biraz daha ilgi göstermiş olabilirsiniz. Köpekler bu tür davranışları öğrenirler ve daha sonra insanlarından bir çıkış elde etmek isterlerse göz kırpmayı hatırlayabilirler. Göz kırpmak, basitçe dikkat çekmemizin ve ardından haklı olarak kulaklarımızın arkasında güzel bir çizik almamızın bir yolu olabilir.

Tıbbi sorun

golden retriever göz kırpıyor

Ne yazık ki göz kırpma bazen tıbbi bir sorunla da ilişkilendirilebilir. Bu durumlarda, göz kırpma istemli olmayabilir, bunun yerine gözlerle ilgili daha önemli bir komplikasyon veya duruma bağlı bir tepki olabilir. Aşırı göz kırptığımızı veya gözümüzde veya yüzümüzde başka bir travmaya neden olduğunu fark ederseniz, bir veterinere gitme zamanı gelmiş olabilir. Kabul etmekten ne kadar nefret etsem de, bazen daha iyi hissetmeme yardımcı olmak için veterinere gitmek oldukça gerekli.

Göz Kırpma Ne Zaman Sorunlu Olabilir?

turuncu kabarık pomeranian göz kırpıyor

Köpeklerde göz kırpma, bazı ciddi tıbbi hastalık ve durumlarla ilişkilendirilebilir. Oyun oynarken ve ilginizi beklerken size göz kırptığımızı görmek her zaman eğlenceli olsa da, dikkatli olmamız ve davranışlarımızı gözlemlememiz çok önemlidir. Bazen göz kırpmanın tıbbi müdahale gerektirebilecek daha büyük bir soruna işaret edebileceğini anlayın. Göz kırpma, genel sağlığımızı riske atarak zararlı ve tehlikeli olabilecek bazı oldukça ciddi hastalıkların ve durumların ilk belirtisi olabilir.

entropiyon

İnsan göz kapakları gibi, bir köpeğin göz kapağı da göz küresini kaplayan bir deri kanadından oluşur. Ciltte kir, toz ve kalıntıların göze girmesini filtrelemeye yardımcı olan bazı kıllar ve kirpikler vardır. Sağlıklı bir köpek gözünde, göz küresi ile aynı hizada oturur ve göz yuva içinde döndüğünde veya hareket ettiğinde gözün dışında yumuşak bir şekilde hareket eder. Entropian, dünya çapında binlerce köpeği etkileyen bir durumdur. Bu durumda göz kapağı derisi içe doğru kıvrılır. Ters göz kapağı daha sonra göz küresinin kendisiyle temas halinde olan göz kapağının yüzeyindeki küçük tüyleri koyar. Göz bir yandan diğer yana hareket ettiğinde, küçük kıllar gözün yüzeyini çizerek ağrıya, rahatsızlığa, ülserasyona veya olası enfeksiyona neden olabilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bülbülün harika şarkısı

Bu durum herhangi bir köpekte ortaya çıkabilse de, çoğunlukla Dalmaçyalılar, İngiliz Setterler, Golden Retrieverler ve Akitalar da dahil olmak üzere belirli köpek türlerinde yaygın olarak bulunan kalıtsal bir hastalık olarak kabul edilir. Entropiyonun ilk ve en yaygın semptomlarından biri, bir köpeğin tekrar tekrar yanıp sönmesi veya göz kırpmasıdır. Entropion rahatsızlığa neden olabileceğinden, köpek yüzünü patiler gibi de görebilir. Neyse ki, entropion basit bir düzeltici ameliyatla düzeltilmesi nispeten kolay bir durumdur.

alerjiler

Size göz kırpmamızın bir başka olası nedeni de alerji olabilir. Tıpkı insanların alerjisi olabileceği gibi, evcil hayvanların da alerjisi olabilir. Bazen evden veya dışarıdan alerjim oluyor. Evdeki toz veya duman gibi şeyler gözlerimin ağrımasına neden olabilir. Veya farklı mevsimler, ortamda farklı polenler ve tüyler oluşturur. Alerjilerim genellikle ilkbahar ve sonbahar arasında kötüleşir. Alerjilerim harekete geçtiğinde gözlerim kaşınabilir, tahriş olabilir ve kızarabilir. Sulanmaya başlayabilirler ve hatta bazen açık renkli tüylerimi göz çevremde lekeleyebilirler. Kaşıntıyla savaşmana yardımcı olmak için bazen sana biraz göz kırpacağım. Bu sevimli ve sevimli olmasına rağmen, gerçekten size alerjilerin gözlerimi rahatsız ettiğini söylemeye çalışıyorum. Şans eseri, bir veteriner evcil hayvan alerjilerine yardımcı olabilir.

shiba inu

Veteriner hekimle ne zaman randevu ayarlamanız gerektiğini bilmek her zaman önemlidir. Ne kadar istesem de, seninle nasıl anladığını konuşamıyorum ve iletişim kuramıyorum. Bu nedenle, neyin yanlış olduğunu anlamak için bazen göz kırpmak gibi diğer işaretlere ve sinyallere bakmanız gerekir. Sana çok sık göz kırptığımı fark edersen, seni sadece gizli bir şakaya sokmaya çalışmadığımı ve gözlerimin beni rahatsız ettiğini anla. Gözlerim de kırmızı, şiş veya sulu görünüyorsa, gözlerimi tamir edebilmek ve sağlıklı hale getirebilmek için veterinerimden randevu almanın zamanı gelmiş olabilir. Bu şekilde, sana sadece paylaşacak müstehcen bir şakam olduğunda göz kırparım!

[ad_2]

Yorum yapın