İskelet karides hakkında her şey

[ad_1]

Mimetik yetenekleri ve küçük boyutları sayesinde, iskelet karidesinin çeşitli habitat türlerinde istilacı bir tür haline gelmesi muhtemeldir. Ancak, şu anda bunu doğrulamak için doğru bilgi eksikliği var.


Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

İskelet karidesi, “iskeletinin” görülmesini sağlayan şeffaf bir “derisi” olan tuhaf bir omurgasızdır. Bu özellik sayesinde, örnekler çevrelerine karışabilir ve avcılar tarafından fark edilmeyebilir.

“İskelet karidesi” terimi, tek bir türü değil, tümünü ifade eder. Caprellidler aile. Ancak, bu grubun bilimsel adı olan yeni bir üyesi var. Liropus eksive bu nedenle, aşağıdaki makale bu örneği derinlemesine ele alacaktır. Okumaya devam edin ve meraklı iskelet karidesi hakkında daha fazlasını öğrenin!

Habitat ve dağıtım

Bu türün bilinen ilk örneği, Kaliforniya’daki Catalina Adası kıyılarındaki bir mağarada 30 metre (yaklaşık 100 fit) derinlikte bulundu. Yine de, kuzeydoğu boyunca dağıtıldığına inanılıyor Pasifik Okyanusu. Bu, geri kalanıyla tam bir tezat oluşturuyor. Caprellidler ailesi, akrabalarının çoğu Atlantik veya Akdeniz’de yaşadığı için.

Görünüşü nedeniyle, iskelet karidesi avcılar tarafından büyük ölçüde fark edilmez, bu nedenle kayalar ve bitkiler üzerinde açıkta kalma eğilimindedir. Buna ek olarak, vücudunun başka bir lifi izlenimi vermek için taklit ettiği hidrozoanlar ve bryozoanlar gibi birkaç deniz omurgasız hayvanıyla yaşam alanını paylaşır.

İskelet karidesinin fiziksel özellikleri

Bahsedildiği gibi, bu tuhaf karidesin temel özelliği, “iskelet” benzeri bir iplikçik tipini ortaya çıkaran yarı saydam bir gövdeye sahip olmasıdır. Unutulmamalıdır ki bu yapı yapmaz Eklembacaklılar kemik yapısından yoksun oldukları ve dış iskeletleri olduğu için kemiklerini temsil eder. Dolayısıyla gözlemlenen “iskelet” aslında bir görsel numara çevreyi taklit etmek.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bazı küçük, az bakım gerektiren köpekler nelerdir?

İskelet karidesi son derece küçüktür ve yalnızca 2,1 ila 3,3 milimetre (0,08 ila 0,12 inç) uzunluğundadır.. Bu, insan gözü için neredeyse görünmez olduğu anlamına gelir. Ancak gövdesi, yaygın olarak tüketilen karideslerde görülen tipik “C” şeklini korur. Aslında, yarı saydam görünümleri nedeniyle, aynı zamanda olarak da bilinirler. hayalet karides.

İskelet karidesin gövdesi, diğer amfipodlarla aynı yapıyı korur ve 13 bölüm veya bloktan oluşur. metamerler. Bu bölümlerin her biri, yüzmek için kullanılan iki çift bacak içerir, ancak ilk ikisi, yakalamak ve avlanmak için pençelere dönüştürülürken, son bacak çiftleri, alt tabakaya bağlanmak üzere tasarlanmıştır.

Davranış

Sanılanın aksine, iskelet karidesi doğal bir yırtıcıdır avını yakalamak için gözlerini açık tutan. Bedeni çevrede fark edilmediği için tek yapması gereken kurbanlarının neredeyse bir peygamber devesi gibi yaklaşmasını sabırla beklemektir. Bu nedenle, kayaların veya deniz bitkilerinin üzerinde hareketsiz çok zaman geçirirler.

İskelet karides diyeti

Genel olarak, İskelet karidesleri, kendilerinden daha küçük çok çeşitli mikroorganizmalardan oluşan omnivor beslenmeleriyle tanınırlar.. En popüler olanlar arasında diatomlar, detritus, bazı solucanlar, çeşitli protozoa türleri ve hatta bazı kabuklu larvaları bulunur.

Liropus eksi.

üreme

Ne yazık ki, çünkü iskelet karides ilk olarak keşfedildi. 2013, üremesi hakkında fazla bilgi yoktur. Buna rağmen en yakın akrabalarıyla aynı çiftleşme modelini izleyebileceğine inanılıyor. Bu, üreme döngüsünün ekdizden (tüy değiştirme) hemen sonra gerçekleştiği anlamına gelir, çünkü ancak bu sırada erkeğin dişiyi döllemesi mümkündür.

Bu organizmalar yumurtalarını dışarıdan döllerler. Yine de, dişi yumurtaları yakalar ve karnındaki küçük bir “kese” içinde tutar. Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz bir yetişkin görünümüne sahip olurlar, ancak çok daha küçüktürler.

İskelet karides hakkında hala çok fazla bilgi bilinmediği doğru olsa da, onun çevresine nasıl uyum sağladığını gözlemlemek büyüleyici. Özellikleri, okyanusta bir avantaj olan boyutuna rağmen vahşi bir avcı olmasına izin verdi. Bu, doğanın ne kadar harika olduğunun ve böylesine inanılmaz türleri yaratma yeteneğinin mükemmel bir örneğidir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  En ölümcül yılanlardan 9'u

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Yorum yapın