Kafkas Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kafkas çoban köpekleri zeki ve memnun etmeye heveslidir, bu da ne kadar eğitilebildikleri ile onların lehine çalışır. Bununla birlikte, istekli ve bağımsız da olabilirler, bu nedenle kendinizi erkenden alfa olarak kabul ettirmeniz çok önemlidir. Bu bağımsızlık, köpeğinizi bahçede veya evinizin içinde kendi başına bırakmak söz konusu olduğunda harika bir özelliktir, ancak bu, kendileri için düşünmek üzere yetiştirildikleri için Kafkas Çobanını eğitmek için ekstra adımların atılması gerektiği anlamına gelir. .

Kafkas Çoban köpeği nasıl eğitilir?

Kafes eğitimi, ev kurallarını öğrenirken kendilerini güvende ve emniyette hissetmelerine yardımcı olduğu için beyaz çoban yavruları için genellikle önerilir. Beslenme söz konusu olduğunda, beyaz çoban yavruları yaklaşık dört aylık olana kadar günde dört küçük öğün yemelidir. Bundan sonra, iki büyük öğüne geçebilirler. Egzersize gelince, beyaz çoban yavrularının koşmak ve oynamak için bolca alana ihtiyacı vardır. Köpek parkına günlük bir yürüyüş veya gezi, onları yormak ve yıkıcı davranışları önlemek için harika bir yoldur.

Diğer köpeklerle ve insanlarla bu erken tanışma, gelecekte başkalarına karşı korkulu veya otomatik olarak saldırgan olmalarını önlemek için sosyalleşmeleri için gereklidir. Tabii ki, erken sosyalleşme, herhangi bir köpek ırkı için kritik öneme sahiptir, ancak bir Kafkas Çobanı için daha da önemlidir, özellikle de onların sokakta yabancılarla veya tipik olarak diğer köpeklerle karşılaşmasını bekliyorsanız.

2 aydan bir yıla kadar olan süre, kendinizi Kafkas Çoban köpeği yavrusu için sürü lideri olarak kabul ettirebileceğiniz kritik bir zamandır. Size saygı duyarlarsa ve sizi lider olarak görürlerse, bir yıl sonra eğitime çok daha açık olurlar. Bu saygı, bir gecede veya yavru köpeğinize karşı baskın veya saldırgan davranışlarla gelmez. Tam tersine, köpek yavrusu size saygı duymaya ve hayran olmaya başlamadan önce %100 rahat olmalı ve size tamamen güvenmelidir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğim Biraz Kahve İçerse Ne Olur?

Uygun bakım ve eğitim ile beyaz çoban yavruları çok yönlü yetişkin köpeklere dönüşecektir.

Kafkas Çoban köpeğiniz için nasıl hazırlanmalısınız?

Kafkas Çoban Yavruları büyük sorumluluk sahibidir. Genç yaşlardan itibaren bol miktarda egzersiz, sosyalleşme ve eğitim gerektirirler. İşte yeni gelişiniz için nasıl hazırlanacağınıza dair bazı ipuçları:

-Köpeğinize egzersiz yapın. Beyaz bir çoban köpeği yoğun egzersize ihtiyaç duymaz, ancak bir miktar egzersiz şarttır. Bu yürüyüşler, koşular ve oyun sürelerinin bir kombinasyonu olabilir. Yürüyüş ve oyundan adil paylarını aldıklarında eğitime daha duyarlıdırlar.

-Köpeğinizi erken yaşlardan itibaren sosyalleştirdiğinizden emin olun. Bu cins yabancılara karşı temkinli olabilir, bu nedenle onları genç yaşlardan itibaren farklı insanlara, yerlere ve durumlara maruz bırakmak önemlidir. Her zaman bir bekçi köpeği zihniyetine sahip olacaklar, ancak gereksiz olduğu durumlarda korkulu veya koruyucu olmamalıdırlar.

-Köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede eğitmeye başlayın. Otur, bekle, gel gibi temel komutlar erken dönemde öğretilmelidir. Bununla birlikte, beyaz çoban köpekleri zekidir ve uyarılmaya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle onları şaşırtarak eğitim seanslarını ilginç tutun.

Kafkas çoban köpeğine hazırlanmak zaman ve çaba gerektirir, ancak uygun bakım ile beyaz çoban köpeğiniz iyi bir aile köpeği ve sadık bir yaşam arkadaşı olabilir.

Kafkas Çobanınızı nasıl beslemelisiniz?

Kafkas Çobanınızın ortalama bir köpekten önemli ölçüde daha fazla yiyeceğini söylemeye gerek yok. Bunun için yeterince bütçe ayırmalısınız, özellikle de böylesine büyük bir köpeğin sadece birkaç saat içinde ne kadar enerji tükettiğinden dolayı sağlıklı bir diyet almaları gerektiğinden.

2 – 5 aylık yavru köpekler için tamamen kuru köpek mamasıyla beslenmenizi öneririz. Bu dengeli kuru köpek maması, her gün büyüyen köpeğiniz için tutarlılık, yüksek protein sayısı ve güvenli bir seçenek sağlayacaktır. Ayrıca onları beslediğiniz miktar hızlı ve mükemmel bir şekilde değişeceğinden ölçülmesi kolaydır. Ve daha az takdir edilen bir yönü, yavru köpeğinizi aldıkları yiyeceklerden memnun olması için eğitecek olmasıdır. Erken dönemde çeşitli yiyecekler, özellikle insan yiyecekleri almak onları bozabilir ve yaşlandıkça büyük bir sorun olabilen köpek maması almaktan mutsuz olabilirler.

5 – 12 ay arasında, büyük cins köpekler için tasarlanmış yüksek proteinli kuru mama ile beslemeye devam etmek önemlidir, ancak isterseniz onu ıslak mama kabı ile karıştırabilirsiniz. Yavru köpeğinizi bu noktada çiğ beslemek mümkündür, ancak yavru köpeğinizin midesi hala daha hassas olabileceğinden ve bu aşamada çiğ beslenme çok erken olabileceğinden bir veterinerle görüşmenizi öneririz.

Bir yıl sonra, diyetlerine genellikle kuru gıda ile karıştırılmış çiğ veya sağlıklı pişmiş et getirmelerini öneririz. Kuru mama ile karıştırırsanız, etten alamayabilecekleri daha az besin maddesi almalarını sağlayabilirsiniz. Ancak et, Kafkas Çoban Köpeği gibi iri bir köpekte sağlıklı beslenmenin yapı taşları olan sağlıklı protein ve yağları almalarını sağlayacaktır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Golden Retrieverlar Neden Gülümsüyor?

Yorum yapın