Kdj Nedir ?

KDJ göstergesi, yatırımcıların bir menkul kıymetin aşırı alınıp satılmadığını belirlemelerine yardımcı olan bir teknik analiz aracıdır. Göstergenin adı, yaratıcısı Joe Granville’den geliyor. KDJ göstergesi, tipik ticaret araç setinin parçası olan iki göstergeyi birleştirir – Stokastik Osilatör ve Göreceli Güç Endeksi (RSI). Bu kombinasyon, tüccarların göstergede ne zaman farklılıklar gördüklerine bağlı olarak (yani fiyat ve gösterge zıt yönlerde hareket ettiğinde) fiyattaki potansiyel geri dönüş noktalarını tespit etmelerini sağlar. KDJ’deki bir yükseliş trendi tarafından onaylanmayan bir menkul kıymetin yükseliş trendi, potansiyel bir düşüş trendine işaret edebilirken, KDJ’deki bir düşüş trendi tarafından onaylanmayan fiyattaki bir düşüş trendi, bir yükseliş trendinin potansiyel bir geri dönüşüne işaret edebilir.

KDJ göstergesi, piyasanın aşırı alınıp satılmadığını belirlemeye yardımcı olur.

KDJ göstergesi, piyasanın aşırı alınıp satılmadığını belirlemeye yardımcı olur. Tipik ticaret araç setinin parçası olan iki göstergeyi birleştirir – Stokastik Osilatör ve Göreceli Güç Endeksi (RSI).

Stokastik Osilatör, piyasa momentumunu gösteren sıfır çizgisinin üstünde ve altında salınan teknik bir göstergedir. RSI, mevcut kapanış fiyatını geçmiş performansıyla karşılaştırarak bir hisse senedinin fiyat hareketlerinin gücünü ölçer.

KDJ, bu göstergelerin her ikisini de 0-100 ölçeğinde 0 ile 100 arasında hareket eden, 0 maksimum aşırı satım koşullarını, 100 ise maksimum aşırı alım koşullarını gösteren tek bir sinyal hattında birleştirerek tek bir grafikte kullanır. Sinyal çizgisi, tarihsel ortalama fiyat hareketlerine göre hisse senetlerinin değer düşüklüğü ve aşırı değerlenmesi arasında bir salınım göstermek için her döngüde birkaç kez 50’nin üstünde ve altında kesişir.

KDJ göstergesi nasıl çalışır?

KDJ göstergesi iki göstergenin birleşimidir: stokastik osilatör ve Göreceli Güç Endeksi (RSI). Stokastik osilatör, 0 ile 100 arasında bir aralığa sahiptir; burada 0, aşırı satım fiyatlarını ve 100, aşırı alım fiyatlarını temsil eder. RSI, 0 ile 100 arasında değişir; burada 0, aşırı zayıflığı ve 100, aşırı gücü temsil eder.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Döngüsel Ekonomi Nedir?

Bu iki okumadan, fiyatları birbirleriyle karşılaştırarak yukarı mı yoksa aşağı mı hareket ettiğine dair genel bir resim elde edebilirsiniz. Her iki ölçüm de fiyatların arttığını gösterdiğinde yükselen bir eğilim belirtilir; tersine, her iki önlem de fiyatın düştüğünü gösteriyorsa, düşüş trendinde olduğu kabul edilir. Ancak bu, her zaman zıt yönlerde hareket edecekleri anlamına gelmez (bu da geçmelerine neden olur). Bu nedenle, tüccarlar bazen yalnızca KDJ sinyallerine dayalı ticaret yapmadan önce diğer göstergelere bakarlar – ancak daha sonra bu konuda daha fazlası!

KDJ göstergesi, tipik ticaret araç setinin parçası olan iki göstergeyi birleştirir – Stokastik Osilatör ve Göreceli Güç Endeksi (RSI).

Bu göstergelerin her ikisi de momentum göstergeleridir, yani fiyatın ne kadar hızlı hareket ettiğini ölçerler. Momentum, bir ticarete girip girmemeyi belirlemede en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, momentum yavaşladığında satın almak ve yükseldiğinde satmak istiyorsanız, o zaman neyin yavaş ve hızlı olduğunu bilmeniz gerekir. KDJ göstergesi, hesaplamaları için girdi olarak hem Stokastik Osilatör hem de RSI kullanarak tam da bunu yapmanıza yardımcı olur.

Bu kombinasyon, tüccarların göstergede ne zaman farklılıklar gördüklerine bağlı olarak (yani fiyat ve gösterge zıt yönlerde hareket ettiğinde) fiyattaki potansiyel geri dönüş noktalarını tespit etmelerini sağlar.

Örneğin, bir tüccar kısa bir giriş sinyali arıyorsa, iki mükemmel düşüş eğilimi arayacaktır: biri yükseliş trendinin sonunda ve diğeri düşüş trendinin başında. Bunun yerine uzun bir giriş sinyali arıyorsa, sırasıyla düşüş trendlerinin sonunda ve başlangıcında iki mükemmel yükseliş sapması arardı.

KDJ’deki bir yükseliş trendi tarafından onaylanmayan bir menkul kıymetin yükseliş trendi, potansiyel bir düşüş trendine işaret edebilirken, KDJ’deki bir düşüş trendi tarafından onaylanmayan fiyattaki bir düşüş trendi, bir yükseliş trendine doğru potansiyel bir geri dönüş anlamına gelebilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Karma Ekonomi Nedir?

Yükseliş trendi, fiyatların zaman içinde önemli bir geri çekilme veya geri dönüş olmaksızın düşükten yükseğe yükselmesi olarak tanımlanır. Düşüş trendi, fiyatların zaman içinde önemli bir geri çekilme veya geri dönüş olmaksızın yüksekten düşüğe düşmesi olarak tanımlanır. Bu hareketler ne kadar hızlı gerçekleşirse, o kadar hızlı şans eseri, her iki yönde de (yani yukarı veya aşağı) büyük hareketlerle bozulana kadar devam edeceklerdir.

KDJ göstergesi iki şeyi ölçer: herhangi bir trend için şu anda ne kadar momentum ve güç var; ve bu eğilimin arkasında yeterli ivmeye sahip olup olmadığı (ya da olmadığı), tekrar geri dönüp tamamen başka bir yol boyunca devam etmeden önce kesintisiz devam etmesi için…

KDJ, ticaretinizde kullanmak için harika bir göstergedir, ancak sayılara çok takılmamaya dikkat edin. KDJ’nin 30’un üzerinde olması ve hisse senedinin yükselmesi, mutlaka yükselmeye devam edeceği anlamına gelmez.

Trendlerin ne zaman tersine döneceğini veya hisse senetlerinin aşırı alınıp satılmadığını belirlemenize yardımcı olması için KDJ’yi kullanın.

KDJ göstergesi, tüccarlar için güçlü bir araç olabilir, ancak ticaret stratejinizin yalnızca bir parçasıdır. İşlem planınız için en iyi kararları verebilmeniz için göstergeyi diğer göstergeler ve teknik analiz araçlarıyla birlikte kullanmak önemlidir.

Yorum yapın