Kediler Bal Yiyebilir mi?

[ad_1]

Hızlı cevap: Hayır, kediler bal yememeli.

Balı genellikle mide rahatsızlığına veya boğaz ağrısına iyi gelen bir bileşen olarak düşünürüz, bu nedenle, kendini kötü hissettiğinde kedinize biraz bal vermek isteyebilirsiniz. Ancak kedinize bal yedirmekten kaçınmalısınız.

Kediniz biraz bal denemek istese de vücudu balı sindiremez. Bal, bir kedinin sindirim sisteminin kaldıramayacağı fruktoz ve glikoz (yani şeker) açısından son derece zengindir. Bal (yapay değil) doğal şekerlerle dolu olsa da, çoğu kedi için hala çok yoğundur. Ek olarak, şeker kedilere besin değeri sağlamaz, bu nedenle bal yemelerinin bir yararı yoktur.

Kedinizin tatlı tadını kaçırmasından da endişe etmeyin, çünkü kediler tatlı yiyeceklerin tadını dilleriyle algılayamazlar! (Kaynak: Bilimsel amerikalı)

Kedilerle bal paylaşmanın tehlikeleri

Balın yutulması çoğu kedide ishale, kusmaya, insülin seviyelerinde ani artışa veya kilo alımına neden olabilir. Az gelişmiş bağışıklık sistemine sahip obez kediler veya yavru kediler için çiğ bal ölümcül olabilir.

Kediniz bal yerse ve herhangi bir olumsuz semptom gösterirse, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize görünün.

Tavsiye

Tüm bal kaplarınızın güvenli bir şekilde kapatıldığından emin olun ve ballı yiyecekler hazırlarken kediciği uzakta tuttuğunuzdan emin olun.

[ad_2]

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Pancar Yiyebilir mi?

Yorum yapın