Kediler Elma Yiyebilir mi?

[ad_1]

Hızlı cevap: Evet, ancak uyulması gereken birkaç kural var.

Elmaların kendileri insanlar için bir sağlık sembolüdür. Ne de olsa günde bir elma doktoru uzak tutar. Ama günde bir elma veterineri pisiden uzak tutabilir mi? Kediler elma yiyebilir mi? Yapabilirler, ancak akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Elmanın kediler için faydaları

Elmadaki antioksidanlar, elmanın insanlar üzerindeki sağlık etkilerine benzer şekilde, kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hatta yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Kedilere elma yedirmenin zararları

Bazı insanlar elmanın kediler için zehirli olduğunu düşünür, ancak kedicikler için elmanın yalnızca belirli kısımları zehirlidir. Doğru hazırlanırsa, elmalar kediler için tamamen güvenlidir (ve lezzetlidir!). Elmanın sapları, yaprakları ve tohumları, içlerinde bulunan siyanür adı verilen toksin nedeniyle kediler için zehirlidir. Bir elma çekirdeğindeki az miktardaki siyanür bir insana çok az şey yaparken, bir kedinin küçük vücudu üzerinde çok daha büyük etkileri olabilir.

Çoğu meyve gibi, bir kedi de elmaları sadece küçük miktarlarda yiyebilir. Kedinizi elma ile tanıştırırken, normal mamasına ek olarak çok küçük birkaç parça ile başlayın. Parçaları çok küçük kesmek, kedinizin elma parçalarıyla boğulmamasını sağlamaya da yardımcı olacaktır.

Kediniz bir elma yedikten sonra ishal veya kusma yaşarsa, veterinerinize danışın.

Tavsiye

Elmayı yemeyi kolaylaştırmak için püre haline getirebilir veya ezebilirsiniz. Bununla birlikte, mağazadan satın alınan elma püresi risklidir çünkü çoğu elma püresi çeşidi, kedilerin sindiremeyeceği ilave şekerler, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir.

[ad_2]

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Mantis karidesinin ilginç görüntüsü

Yorum yapın