Kedilerin Hangi Aşılara İhtiyacı Var?

İster sadece içeride, ister dışarıda ya da her ikisinin kombinasyonu olsun, kediler bazı kötü hastalıklara yakalanma riski altındadır. Aşılar, kedinizin bağışıklık sistemini önlenebilir hastalıklara karşı antikor üretmesi için uyararak yardımcı olabilir, böylece gereksiz yere acı çekmez veya bu hastalıkları diğer kedilere bulaştırmazlar.

Aşılar Kediler İçin Neden Önemlidir?

Kedi dostlarımız için belirli aşıların önerilmesinin (hatta çoğu zaman zorunlu tutulmasının) birkaç nedeni vardır:

 • Kedinizin bir hastalığa ilk kez maruz kalması için güvenli ve etkili bir alternatiftir . Aşılanarak, kediniz hastalanmak zorunda kalmadan hastalığa karşı bağışıklığını geliştirir. 
 • Aşılar kedinizin hayatını kurtarabilir . Bazı hastalıklar önlenmezse ölümcül olabilir.
 • Diğer kedileri ve insanları korumaya yardımcı olurlar . kedi lösemisi Örneğin, kediden kediye tükürük transferi yoluyla bulaşır. Kediler hastalığa karşı aşılanırsa bulaşma olmaz. Ayrıca, kedileri aşılayarak kuduz, insanlar ölümcül hastalıktan korunur.
 • Aşılar zamandan ve paradan tasarruf sağlar y. Bazı hastalıklar için tıbbi bakım ve tedavi için ödeme yapmak pahalı ve stresli olabilir.

Kedinizin Hangi Aşılara İhtiyacı Olduğunu Nasıl Belirlersiniz?

Veterineriniz, kedinizin hangi aşılara ne zaman ihtiyacı olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Size pek çok soru soracaklar ve aşağıdaki gibi şeyleri dikkate alacaklar: 

 • Kedinizin nereden geldiği . Bir barınaktan, yetiştiriciden, evcil hayvan dükkanından mı geldiler yoksa başıboş muydular?
 • Kedinizin aşılama geçmişi . Bu öykünün bilinip bilinmediğini ve annelerinin aşı olup olmadığını soracaklar.
 • Kedinizin yaşadığı yer . Kediniz her zaman içeride mi yoksa dışarıdaki ve diğer kedilere erişimleri var mı? Güzel havalarda sıradan bir veranda sakini mi? 
 • Kediniz nereye gidiyor ? Kediniz sizinle mi seyahat ediyor yoksa uçağa bindirildi mi?  
 • Diğer faktörler . Bunlar, kedinizin sağlığı gibi faktörlerin yanı sıra yerel yasa ve yönetmelikleri içerir.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Pronghorn hakkında 7 merak

Aşıların çoğu, yavru kediler, yetişkin kediler ve farklı yaşam tarzlarına sahip olanlar için hastalıkları önlemenin tıbbi olarak gerekli ve uygun maliyetli bir yoludur. Diğerleri isteğe bağlı kabul edilir ve yalnızca kedinizin bu hastalıklar için risk altında olma olasılığı varsa tavsiye edilir.

Şiddetle Tavsiye Edilen (ve Nedeni) Kedi Aşıları

Bu aşılar, maruz kalma riskleri, önlenecek hastalığın şiddeti ve hastalığın insanlar için oluşturduğu risk temelinde tüm kediler için önerilir . 

 • Kedi viral rhinotracheitis . Bu, neden olan bir herpes virüsüdür. üst solunum yolu enfeksiyonları veya kedilerde akciğer enfeksiyonları. Bu, bir kedinin soğuk algınlığının çok ötesine geçer, çünkü bir kedi bir kez enfekte olduğunda ömür boyu enfekte olur. Hastalık, kedinin sisteminde uykuda olabilir – ancak stres veya diğer hastalıklar nedeniyle yeniden etkinleşebilir ve bu sırada hastalık belirtileri daha belirgin hale gelir. Oldukça bulaşıcıdır ve zatürreden ölüme neden olabilir. kedi yavruları ve bağışıklığı baskılanmış yetişkin kediler. Hafif vakalar evde tedavi edilebilir, ancak ağır vakalar haftalarca sürebilir, hastanede kalmayı gerektirebilir, görme kaybına yol açabilir veya stresle kronik bir hastalığa dönüşebilir. 
 • Feline calicivirus .  Bu, kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra ağız hastalığına (dil ve diş etlerinde iltihaplanma ve ülserler) neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür. Bazı suşlar, kedinin bacaklarında da ağrılı topallığa neden olabilir. Kediler bu virüsle yeniden enfekte olabilir, bu nedenle korunma, kedileri iyi tutmanın anahtarıdır.  
 • Kedi panleukopeni .  Feline parvo veya feline distemper olarak da adlandırılan bu, bir kedinin kemik iliği ve bağırsaklarındaki hücreleri bölerek istila eden ve hızla öldürebilen feline parvovirüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir virüstür. Eskiden kedilerin önde gelen katili olan hastalık, son derece etkili aşı sayesinde artık nadir görülüyor. Bu, kedinizin hayatı boyunca ona karşı aşılamaya devam etmeniz için önemli bir nedendir.
 • Kedi lösemi virüsü . FeLV bir kedinin bağışıklık sistemini zayıflatan, yani kedi hücrelerinin DNA’sını değiştirerek onları ölümle sonuçlanabilecek diğer hastalıklara karşı savunmasız hale getiren bir retrovirüstür. Kediler arasında tükürük veya burun salgıları yoluyla bulaşır. FeLV ile enfekte olan kediler enfeksiyon ve kanser geliştirebilir. 
 • kuduz _  Muhtemelen listede en çok tanınan kuduz,  bir memeli kuduz bir hayvan tarafından ısırıldığında merkezi sinir sistemini etkileyen önlenebilir bir viral hastalıktır. Hastalık herhangi bir memeliye bulaşabilir, ancak en çok rakunlar, tilkiler, yarasalar ve kokarcalarda görülür. Kediler (ev içi ve ev dışı) ısırıldıklarında veya enfekte bir hayvanın tükürüğüyle karşılaştıklarında enfekte olabilirler. Nihai sonuç ölümdür. Bu hastalık insanlara bulaşabilir ve bazı eyaletlerde evcil hayvan aşılaması kanunen zorunludur.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  En ölümcül yılanlardan 9'u

Şiddetle Tavsiye Edilen Aşılar İçin Takvim

Feline viral rhinotracheitis, calicivirus ve panleukopenia, genellikle kediler için ‘distemper aşısı’ olarak adlandırılan bir kombinasyon aşısı olarak verilir. 

 • Aşı ilk olarak yavru kedilere 6 ila 8 haftalıkken yapılır ve 16 ila 18 haftalık olana kadar her 3 ila 4 haftada bir rapel yapılır. Daha sonra 6 aylıkken, ancak en geç 1 yaşında (yerleşik aşı protokollerine göre değişir) ve ardından her 3 yılda bir rapel yapılması önerilir.  
 • Yetişkin kediler için 2 seri aşı yapılır ve bir yıl sonra rapel yapılır. Bundan sonra her 3 yılda bir takviye alacaklar.

Feline lösemi virüsü (FeLV) genellikle 9 ila 12 haftalıkken başlayarak 3 ila 4 hafta arayla 2 aşı serisi olarak verilir. Ardından 1 yıl sonra bir başkası gelir. Oradan, veterinerinizin risk değerlendirmesine bağlı olarak her 1 ila 3 yılda bir verilir. Kedinizin zaten hastalık için pozitif olup olmadığını belirlemek için bu aşıyı uygulamadan önce test yapılması önerilir.

Kuduz aşısı, 12 ila 14 haftalıkken tek bir enjeksiyon olarak verilir. Aşı geçmişi bilinmeyen 12 haftalık her kedi otomatik olarak kuduza karşı aşılanmalıdır. Bir yıl sonra takviye var. Eyalet yasalarınıza bağlı olarak, yılda bir ila 3 yılda bir takviye verilir. Kediniz aşılanmışsa ve potansiyel olarak kuduz bir hayvana maruz kalmışsa, temastan hemen sonra takviye uygulanmalıdır.

Opsiyonel Kabul Edilen Kedi Aşıları

Aşağıdaki aşılar birçok kedi sahibi için de mevcuttur. Kedinize bu hastalıklara karşı aşı yaptırma kararı, tüm risk faktörlerini, kedinizin sağlığını, yaşını, yaşam tarzını vb. göz önünde bulundurmanıza yardımcı olacak veterinerinizle ortaklaşa yapılmalıdır.

 • Kedi enfeksiyöz peritoniti . FIP olarak adlandırılan bu, kedi koronavirüsünün (Covid-19’dan tamamen farklı) belirli suşlarının neden olduğu viral bir hastalıktır. Suşların çoğu gastrointestinal sistemi etkiler ve önemli bir hastalığa neden olmaz. FIP’e neden olan versiyon, beyaz kan hücrelerini enfekte eden ve kedinizin vücuduna yayılan mutasyona uğramış bir formdur. Safkan kediler FIP’e daha duyarlıdır. 
 • Chlamydophila . Bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan Chlamydophila, kedi dışında uzun süre yaşayamayan bir bakteriden kaynaklanır. Bu nedenle, yayılması için kediden kediye yakın temas gerektirir. Bu, hafif solunum yolu hastalığına neden olabilir, ancak daha yaygın olarak hafif ve genellikle kendi kendini sınırlayan konjonktivite (göz kapağı tahrişi) neden olur. Bu aşı, bilinen Chlamydophila-pozitif kedilerin olduğu haneler veya üreme kolonileri için önerilir.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğinizi Gece Yürütmek İçin En İyi 10 İpucu: Gece Yürüyüşleri İçin Bu İpuçlarıyla Köpeğinizi Güvenli ve Görünür Tutun

Kedilerin benzersiz ihtiyaçları, yaşam tarzları ve risk faktörleri vardır. Veteriner hekiminiz, kediniz için kedinizin durumuna göre hangi aşıların önerildiğini veya eyalet yasalarının gerektirdiğini belirlemek için en iyi kaynağınızdır. 

Yorum yapın