Köpek insanı mısınız yoksa kedi insanı mısınız? Pek çok insan bir şekilde sallanma eğilimindedir, ancak kalpleri köpek ve kedi dünyaları arasında eşit olarak bölünmüş özel bir grubun üyesi olabilirsiniz. Bu durumda, ailede her iki türün de üyeleri varsa, en çok tatmin olacaksınız. Ne yazık ki, kediler ve köpekler özellikle birbirlerine olan yakınlıkları ile tanınmazlar.

Endişelenmeyin, uyumlu bir yuva yaratmanın birkaç yolu vardır ve bunlardan biri doğru köpek ırkını (veya cins karışımını) seçmektir. Köpek ırkları büyüklüklerine, enerji seviyelerine, kişilik özelliklerine ve insanlara ve kediler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlara olan sevgi eğilimlerine göre değişir. Bu nedenle, bazı köpek ırkları, kedilerin olduğu bir evde diğerlerinden daha iyi geçinmeye yatkındır. Sahiplenilebilir köpekleri veya saygın yetiştiricileri araştırırken, bunlar aklınızda bulundurmanız gereken ırklardır.

köpek ırkları yapma kedilerle iyi geçinmek

İlk olarak, uzak durmak isteyebileceğiniz köpek ırklarıyla başlayacağız. Her bir köpek farklı olsa da, bazı cins gruplarının zorluk çıkarma olasılığı daha yüksektir.

 • Teriyer: Terrier köpek grubu, haşarat avlamak ve öldürmek için yetiştirildi. Bazı Teriyerler bir kediyle hızlı arkadaş olabilseler de, çoğu Teriyerin yırtıcı içgüdüleri nedeniyle bir kediyi av hedefi olarak görme olasılığı yüksektir.
 • tazı: Greyhounds, Whippets ve Afgan tazıları bu gruptaki birkaç türdür. Sadece hızlı değiller, aynı zamanda özellikle hareket halindeki küçük, hızlı hayvanlar için keskin bir görme duyusuna sahipler. Köpeğiniz bir aykırı olabilir, ancak gezi köpekleri, hızlı bir hareket yaptığında kedinizi kovalama dürtüsünü yönlendiren güçlü bir av güdüsüne sahip olma eğilimindedir.
 • çoban köpekleri: Deneyiminiz değişebilir, ancak gütme köpekleri diğer hayvanları (ve hatta çocukları ve yetişkinleri!) gütmeye yönlendirilir. Bu, sadece işini yapmaya çalışan bir köpek tarafından sürekli rahatsız edilmekten hoşlanmayan kedinizi içerebilir.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Ayakta Duran Köpek Bahçede Yürüyüşe Çıkıyor

Kedilerle arası iyi olan 11 köpek ırkı

Genel olarak, oyuncak ırklar ve spor yapan köpek ırkları, kedili haneler için daha iyi seçenekler olma eğilimindedir. Cinsin tipik kişiliğine dayalı olarak, aşağıdaki köpek ırkları, hem kedi hem de köpeklerle bir ev isteyenler için iyi seçimlerdir.

 1. basset tazı
 2. tazı
 3. Süvari kral charles spaniel
 4. Labrador köpeği
 5. Golden Retriever
 6. Papillon
 7. Boksör
 8. Bichon Frise
 9. Malta
 10. Boksör
 11. Pomeranya

Unutmayın, köpeğinizin kedilerle iyi geçinme eğiliminde olan bir ırk grubuna ait olması, evcil hayvanlarınızın otomatik olarak en iyi arkadaşlar olacağı anlamına gelmez. Mümkün olan en iyi sonuç için:

 • Evcil hayvanlarınızı köpek yavrusu ve yavru kedi oldukları andan itibaren birlikte büyütün (şu anda yetişkin bir evcil hayvanınız varsa endişelenmeyin; karşı türden yeni evcil hayvanınızla hala dostane bir ilişki geliştirebilirler).
 • Köpeğinizi ve kedinizi dikkatli ve düzgün bir şekilde tanıtın.
 • Profesyonel bir köpek eğitmeninden ek yardım isteyin.