Kedimi Yıkatmam Gerekiyor mu?

Köpekler, insanlar ve hatta kuşlar banyo yaptırır. Bu, kedinizi de yıkamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Tam olarak değil. Çoğu kedinin neden aynısına ihtiyaç duymadığını öğrenmek için okumaya devam edin.tımar ve bu kuralın istisnaları olduğunda diğer hayvanlar gibi banyo yapmak ve gerektiğinde kedinizi yıkamaya nasıl yaklaşmanız gerektiği.

Kedilerin Gerçekten Banyoya İhtiyacı Var mı?

Çoğu durumda, hayır, kedinizi gerçekten yıkamanıza gerek yoktur. Kediler kendilerini temiz tutma konusunda son derece iyi bir iş çıkarırlar ve tüyleri ile derileri, yıkamak istemediğiniz doğal yağlardan faydalanır. Bununla birlikte, kedinizi yıkamanın yararlı olabileceği ve hatta gerekli olabileceği zamanlar vardır.

 • Kediler yaşlandıkça veya fiziksel kısıtlamaları varsa, kendi kendilerine daha az bakım yapabilirler.
 • Persler, Himalayalar ve Ragdolls gibi bazı uzun tüylü ırkların tüylerinin matlaşmasını önlemek için banyoya ihtiyacı olabilir.
 • Belirli özelliklere sahip kediler cilt durumu cildi yatıştırmak veya tedavi etmek için banyoya ihtiyaç duyabilir.
 • Kediniz yutmaması gereken bir şeye bulaşırsa, tüylerindeki kalıntıları gidermek için güvenlik nedeniyle onu yıkamak isteyeceksiniz.
 • Kediniz kürklerinde böcek (pire, kene, akar veya bit gibi) kaparsa, banyo ve tıbbi tedavi tahrişi, enfeksiyonu ve hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Çöp kutusu olayları veya biraz temizlik gerektiren diğer dağınık durumlar olabilir.

Kedinizin banyoya ihtiyacı olsa bile, bir kedinin kokusunun son derece önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Banyo yapmak sadece onu azaltmakla kalmaz, kullandığınız banyo ürünlerinin kokusuyla (kediniz için stresli olabilir) kokuyu bulandırabilir. Kokusuz şampuan kullanın – eğer siz onun kokusunu alabiliyorsanız, kediniz gerçekten onun kokusunu alabilir!

Bir Kediye Yıkanmayı Sevmeyi Öğretebilir misiniz?

Elbette bu mümkündür (onları yıkamayı planlamıyor olsanız bile, onları suyla rahat ettirmeye çalışmak kötü bir fikir değildir, çünkü kaçınamayacağınız bir su durumunun ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz). Bir kediyi iradesi dışında suya zorlamak, onlar için travmatik ve sizin için tehlikeli olabilir, bu nedenle sürece karşı çok yavaş duyarsızlaşmaları gerekir. 

 • Çok az miktarda ılık suyla başlayın – belki küvetin sadece yarım inç önünde. Hatta lavaboda yavaşça çiseleyen su ile başlayabilir ve zamanla küvete kadar çalışabilirsiniz.
 • Kaymamaları için üzerinde duracakları sabit bir şeye (kauçuk paspas gibi) sahip olduklarından emin olun.
 • En sevdikleri ikramları elinizin altında bulundurun.
 • Onları suya yakın olmaktan, bir pençeyi batırmaya, suda durmaya, üzerlerine su serpmenize izin vermek için küçük adımlar kullanın ve onları düzgün bir şekilde yıkayana kadar devam edin.
 • Süreç boyunca onları cezbetmek ve yönlendirmek için oyuncaklar ve ikramlar kullanın (ve acele etmeyin).
 • İkramlar vermek, olumlu çağrışımlar oluşturmaya yardımcı olur ve onlara etrafta dolaşmak için bir neden verir.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kurbağa Omurgalı mıdır ?

Anahtar, kediye durum üzerinde kontrol vermektir. Bir kedi ne zaman bir şey yapmaya zorlanırsa, otomatik olarak savunma moduna geçer. Neler olduğunu seçmiyorlar ve bu nedenle güvenli olup olmadığını bilmiyorlar.

Yorum yapın