Kedinizin Neden Yıllık Veteriner Ziyaretine İhtiyacı Var?

[ad_1]

American Association of Feline Practitioners’a (AAFP) göre, kedilerin yüzde 83’ü ilk doğum günlerinden önce bir veterinere gidiyor, ancak yüzde 50’den fazlası hastalanana veya acı çekene kadar geri dönmüyor.

Önleyici Evcil Hayvan Sağlığı Ortaklığı, evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık yüzde 40’ının veteriner hekimleriyle iletişime geçmeden önce bilgi almak için internete başvurduğunu (“Google’lıyorlar”) bildiriyor. Ancak kedinizi sağlıklı tutmak için yıllık kontroller önemlidir. Kedinizin sağlığı söz konusu olduğunda, proaktif olmak her zaman reaktif olmaktan daha iyidir.

AAFP, kontrollerin birkaç nedenden dolayı önemli olduğunu söylüyor:

Kediler insanlardan çok daha hızlı yaşlanır

İlk yılında, tatlı kediniz 15 insan yaşına ulaştı ve ikinci yılında 24 yaşına geldi. Bundan sonraki her yıl, her takvim yılı için dört kedi yılı yaşlanıyor. Kediniz yaşlandıkça çok şey olabilir, bu nedenle yıllık bir kontrol çok önemlidir.

Kediler acılarını saklamakta ustadırlar.

Kediniz bir hastalık geliştiriyor olabilir, ancak onunla ilgili bir sorun olduğunu fark ettiğinizde, çok daha ilerlemiş ve tedavisi zor olabilir. Veteriner hekimler sorunları erken tespit etmek için eğitilirler, böylece mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilirler.

Kediniz obez olabilir

Kedilerin yüzde 50’den fazlası aşırı kilolu veya obezdir. Kedinizin sadece kabarık olduğunu düşünebilirsiniz, ancak sadece birkaç kilo kedinizi kalp ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra diyabet geliştirme riskine sokabilir. Veterineriniz, kedinizin sağlıklı bir kiloda olup olmadığını ve eğer değilse, zayıflamasına yardımcı olmak için ne yapılması gerektiğini belirleyebilir.

Herhangi bir davranış değişikliği var mı?

Kedinizin yıllık muayenesinde, veterinerinize herhangi bir davranış değişikliği veya yeme, içme veya uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler hakkında bilgi verebilirsiniz. Veterineriniz, en ince değişikliklerin bile bir sağlık sorununun işareti olup olmadığını belirlemek için kedinizin geçmişini dikkate alacaktır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bir karınca kolonisinin bakımında ilk adımlar

Yıllık kontrol sırasında veterineriniz kedinizin kulaklarını, gözlerini, tüylerini ve derisini kontrol edecektir. Ayrıca kedinizin karnını, eklemlerini, omurgasını ve kas tonusunu da kontrol edecektir.

Periodontal hastalık, 3 yaş ve üzerindeki kedilerde en sık görülen hastalıktır, bu nedenle veterineriniz kedinizin ağzını, diş etlerini ve dişlerini inceleyecektir. Ağız kokusu, kedinizin dişleriyle ilgili sorunları olduğunun iyi bir göstergesidir.

Sonuç olarak, düzenli kontroller, hastalıkları tedavi edilmesi önemli veya pahalı hale gelmeden önce tespit ederek (hem sizin hem de kediniz için) ağrılı ve korkutucu tıbbi acil durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

[ad_2]

Yorum yapın