Kızıl Kediler Daha mı Agresif?

[ad_1]

Hayır, kızıl kedilerin diğer kedilerden daha agresif olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte, kızıl kedilerin çoğu erkektir ve erkekler, özellikle kısırlaştırılmadıklarında, tipik olarak dişilerden daha agresiftir.

Erkek zencefil kedileri genellikle iddialı ve seslidir, dişi kızıl kedilerin ise daha sakin olduğu bilinir.

Kızıl Kedim Neden Bu Kadar Agresif Davranıyor?

Bir kedinin agresif davranmasının birkaç olası nedeni vardır, bunlar şunları içerir:

1) Korku

Kediniz aniden saldırganlaştıysa, büyük olasılıkla korku nedeniyle savunmaya geçiyordur. Kedi, algılanan bir tehdide karşı kendilerini korumaları veya savunmaları gerektiğini hissedebilir.

Korkuya dayalı saldırganlığı olan bir kediye nasıl yardım edilir:

 • Kedinizin kendini güvende hissetmediğinde saklanabilmesi için çok sayıda saklanma yeri sağlayın
 • Korkuya dayalı tepkiyi azaltmaya yardımcı olmak için duyarsızlaştırma tekniklerini kullanın

2) Aşırı uyarılma

Kediniz aşırı uyarılırsa, yalnız bırakılması gerektiğini göstermek için saldırganlaşabilir. Bir kedinin vücut dilini okumayı ve anlamayı öğrenmek, sahiplerinin kedilerinin agresifleşmeden önce ne istediğini anlamalarına yardımcı olabilir. Bu tür aşırı uyarılma genellikle okşayarak ve yüksek yoğunluklu etkileşimlerle bağlantılıdır.

Aşırı uyarılmaya bağlı saldırganlığı olan bir kediye nasıl yardım edilir:

 • Yalnız kalmak istediklerine dair işaretler aramak için kedinizi dikkatlice izleyin.
 • Göbekleri gibi vücutlarının hassas/daha hassas bölgelerine dokunmaktan kaçının
 • Kedinizi yalnızca kısa süreliğine evcilleştirin ve eli ağır olmayın

3) Oynat

Oyun oynamak, kedilerin avlanma becerilerini geliştirmelerinin bir yoludur. Kedilerin çoğu gençken sınırları öğrenir, ancak iyi sosyalleşmemişlerse ısırma, tırmalama, tekme atma ve patileriyle vurma gibi oyun saldırganlığı sergileyebilirler.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğinizle Seyahat İçin En İyi İpuçları: 2023'te Adım Adım Kılavuz

Bu durumda, kediniz saldırgan davranıyor ve size saldırıyor gibi görünebilir ama aslında oyun oynuyor ve ne zaman fazla ileri gittiğini bilmiyor. Yavru kedinize ısırmamayı ve tırmalamamayı öğretmenin yolları vardır.

Saldırganlık oyunu oynayan bir kediye nasıl yardım edilir:

 • Kedinizin dikkatini yeniden yönlendirmek için oyuncakları kullanarak uygun şekilde oynayın
 • Problem çözen oyuncaklar ve ağaçlara tırmanma dahil olmak üzere zenginleştirme sağlayın, böylece kediniz güvenli bir şekilde doğal davranışlar sergileme fırsatı bulur.
 • Oynamak çok ileri gittiğinde, sakin ol ve uzaklaş ki davranışı pekiştirme.

4) Ağrı

Hasta olan bir kedi, rahatsızlığının bir sonucu olarak agresif olabilir. Yaygın olarak agresif davranışla ilişkili hastalıklar arasında hipertiroidizm, nörolojik bozukluk, diş sorunları ve dejeneratif eklem hastalığı bulunur.

Ağrıya bağlı saldırganlığı olan bir kediye nasıl yardım edilir:

 • Kontrol için onları veterinere götürün – veteriner, kedinizin ağrısını ve rahatsızlığını azaltmak için ağrı kesici ilaç yazabilir veya tamamlayıcı tedavi önerebilir.
 • Kedinizin ağrılı bölgelerine dokunmaktan kaçının

5) Yönlendirilmiş Saldırganlık

Bir kedi, tepki veremediği bir şey yüzünden hüsrana uğramışsa, saldırganlığını bir kişiye veya başka bir evcil hayvana yönlendirebilir. Bunun yaygın bir örneği, bir kedinin pencereden dışarı bakarken başka bir kediyi görmesi, ancak onu kovalamamasıdır. Kedi tedirgin olabilir ve bunu evde bir sonraki gördüğü kişiye/hayvana yöneltebilir.

Yönlendirilmiş saldırganlığı olan bir kediye nasıl yardım edilir:

 • Zenginleştirme ve oyuncaklar sağlayın
 • Pencerenin alt kısmını perde veya filmle kapatın (tetik, pencereden düzenli olarak görülen başka bir kediyse)
 • Evi yüksek seslerden veya kabadayı insanlardan uzak tutun

Bir Kedinin Tüy Renginin Onları Daha Agresif Yapmasının Bilimsel Bir Sebebi Var mı?

Araştırmacılar, kedi kürk rengi ve kişiliği arasındaki olası bağlantılarla ilgileniyorlar. Gümüş tilkiler ve vizonlar gibi bazı memelilerde kürk rengi ile saldırganlık arasında bağlantılar bulunmuştur.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bülbülün harika şarkısı

İçinde gümüş tilki deneyi Tilkiler, evcil davranışlar için seçici bir şekilde yetiştirildi ve bu kişilik değişikliklerine aynı zamanda tüylerinin rengindeki bir değişiklik de eşlik etti. Bu, mizaç özelliklerinin fiziksel özelliklerle bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Küçük California-Davis Üniversitesi tarafından yapılan çalışma bağa/patiska/torbie kedilerinin anketteki diğer kedilere göre insanlara karşı daha sık saldırgan olduğunu buldu.

Kızıl Kedilerin Isırması Normal mi?

Kediler genellikle oyun sırasında ısırırlar ama korku, stres, acı, baskınlık veya dikkat çekmek için de ısırabilirler. Yavru kedilerin hala öğrenme aşamasında oldukları için oyun sırasında ısırmaları daha yaygındır. Dikkatlerini sizden uzaklaştıracak oyuncaklar vererek ve iyi davranışlarını ödül ve şefkatle pekiştirerek kedinizin sizi ısırmasını engelleyebilirsiniz.

Kediniz aniden sizi ısırmaya başladıysa ve bunun neden olduğundan emin değilseniz, ağrıyla ilişkili saldırganlığı ortadan kaldırmak için veterinere bir kontrol yaptırmak iyi bir fikirdir.

[ad_2]

Yorum yapın