Köpeğim Neden Öksürüyor?

İnsanlar gibi köpekler de zaman zaman öksürür. Bazen endişelenecek bir şey yoktur, ancak köpeğinizin öksürüğünün veteriner bakımı gerektiren daha ciddi bir sağlık durumuna işaret edebileceği durumlar vardır.

Köpeğinizin öksürmesine neden olabilecek yaygın tıbbi sorunları, veterinerinizi ne zaman görmeniz gerektiğini ve veterinerinizin sorunu teşhis etmek için neleri bilmesi gerektiğini anlamak yararlı olabilir. Köpeğinizin neden öksürdüğünü öğrenmek için okumaya devam edin. 

Köpeğinizin Öksürüğünü Teşhis Etmek

Köpeğiniz birkaç günden fazla ısrarla öksürüyorsa veya başka semptomlar gösteriyorsa, bunların bir veteriner tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Öksürük nefes darlığı, uzuvlarda veya karında şişlik ve/veya halsizlik ile ilişkiliyse bu özellikle önemlidir. Bunlar, acil bakım gerektiren ciddi tıbbi sorunların potansiyel işaretleridir.

Bir öksürüğü teşhis etmek tipik olarak veterinerinizin ayrıntılı bir öykü almasıyla başlar. Öksürüğün (ve diğer semptomların) ne kadar süredir mevcut olduğunu, ne zaman ortaya çıktığını, kulağa nasıl geldiğini, onu neyin tetiklediğini vb. bilmek isteyeceklerdir. Tam bir fizik muayenenin ardından ve kalbi, akciğerleri ve üst solunum yollarını dinledikten sonra, veterineriniz ek tavsiyelerde bulunabilir.teşhis testleri, içermek:

 • Kan testleri
 • Dışkı testleri
 • idrar tahlili
 • Göğüs ve karın röntgeni
 • ekokardiyogramlar
 • CAT taraması veya MRI
 • Kan basıncı testleri
 • Solunum yollarından alınan sıvı örneklerinin analizi

Köpeğinizin Öksürüğünü Anlamak

Öksürük genellikle iki aydan kısa bir süredir mevcutsa akut olarak kabul edilirken, kronik öksürükler en az iki ay veya daha uzun süredir mevcutsa.

Öksürükler, nereden geldiklerini belirlemeye yardımcı olan tanımlayıcı terimlerle de açıklanabilir. Bu terimler, köpeğinizin öksürüğünü veterinerinize tarif etmenize yardımcı olabilir.

 • Kuru,
  gıcırtılı bir sesle, kesik kesik ve ısrarlı bir öksürük. Köpeğiniz boğazına bir şey takılmış gibi davranacaktır.
 • Nemli
  Köpeğinizin gargara yaptığı ve mukusu parçaladığı izlenimi uyandıran ıslak ve balgamlı bir öksürük.
 • Honking
  Bir kaz kornasına benzeyen derin, kuru bir öksürük.
 • Üretken
  Solunum yollarından mukus ve/veya diğer yabancı maddeleri temizleyen bir öksürük.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Papaya Yiyebilir mi? |

Öksürüğün nefes alma güçlüğü ile ilişkili olup olmadığını veya hırıltılı solunum, düşük perdeli horlama veya yüksek perdeli sesler gibi anormal solunum sesleri fark ederseniz not alın. Son olarak, heyecan, egzersiz, yeme içme gibi öksürüğe neden olabilecek olaylara dikkat edin.

Köpeklerde Öksürüğün Yaygın Nedenleri

Köpekler birçok nedenden dolayı öksürür. Toprağı kokladıktan ve kiri kazdıktan sonra boğazını temizlemek için periyodik olarak öksürük normaldir. Ancak köpeğinizin öksürüğü daha düzenli ve kalıcı hale geldiğinde, veterinerini ziyaret etme zamanı gelmiştir.

İşte bir köpeğin öksürmesinin bazı yaygın nedenleri:

 • Trakeal Çökme
  Bu durum, nefes borusu zayıfladığında ve çökerek hava geçiş yolunun daralmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Hava dar açıklıktan geçmeye zorlandığında, “kaz kornası” olarak adlandırılan kornaya benzer bir ses çıkar. Genellikle oyuncak ve küçük cins köpekleri etkiler. Bu duruma sahip birçok köpek, egzersiz intoleransı, ısı intoleransı, nefes almada zorluk çeker ve yemek yerken ve içerken öğürebilir. Bazı vakalar ameliyat gerektirecek kadar şiddetli olabilir.
 • Köpek Kulübesi Öksürüğü
  Köpek kulübesi öksürüğü veya enfeksiyöz trakeobronşit ile köpeğin hava yolları iltihaplanır ve enfekte olur. Birkaç farklı virüs ve/veya bakteri veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanabilir. Öksürük genellikle derin, kuru, kesik kesik ve rahatsız edicidir. Bazı köpekler ayrıca hapşırır, burnunu çeker ve öğürür. Köpekten köpeğe temas, aerosol halindeki solunum salgıları veya kontamine yüzeylerle temas, yayılma yollarıdır. Semptomlar köpekler sahip olduktan sonra gelişebilir.bindirildiveya köpek bakımında, eğitim sınıflarında, bakıcılarda veya köpek parklarında zaman geçirdi. Var aşı Semptomların şiddetini azaltmak ve bazı durumlarda önlemek için  bir bakteri olan Bordetella bronşiseptika içindir .
 • Kalp Kurdu Hastalığı
  Kalp kurdu hastalığı, başlangıçta hafif ve inatçı bir öksürüğe neden olabilir ve bu, hastalık ilerledikçe kötüleşebilir. Tipik,kalp kurdu hastalığı olan köpekler kilo verecek ve iştahı azalacaktır. Neyse ki var kalp kurdu önleme Bu hastalıktan kaçınmak için mevcut ve yıl boyunca verilmelidir. 
 • Köpek Gribi
  İnsanlar gibi köpekler de grip olabilir. nezle, ancak farklı grip virüsü türleri insanlardan çok köpekleri etkiler. Bu solunum yolu enfeksiyonu, 14 güne kadar öksürüğe neden olabilir ve diğer köpeklere, hatta bazen enfekte köpek semptomlar göstermeden önce bile bulaşıcıdır. hakkında veterinerinizle konuşun aşılama seçenekler.
 • Kalp Hastalığı
  Kalp genişlerse ve ana hava yollarını sıkıştırırsa veya kalp düzgün pompalamadığı için sıvı akciğerlere geri dönerse, köpeklerde öksürük gelişir. Öksürük genellikle yumuşak, süreklidir ve genellikle geceleri daha kötüdür. Köpeklerde kalp hastalığının değerlendirilmesi ve tedavisi, bir veteriner kardiyoloğa sevk edilmesini gerektirebilir.
 • Pnömoni
  Bu durum, köpeğinizin akciğerlerinin hava yollarının bakteriler, virüsler, kusma sırasında yabancı maddelerin solunması veya bazı metabolik durumlar nedeniyle iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Öksürük genellikle nemli ve yumuşaktır, balgam üretir. Diğer semptomlar arasında ateş, iştahsızlık ve uyuşukluk bulunur. Bazı durumlarda, hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli olabilir.
 • Çevresel Tahriş Ediciler veya Alerjenler
  Köpeğinizin bağışıklık sistemi toz, polen veya duman gibi tahriş edici veya alerjenlere tepki verdiğinde öksürüğe neden olabilir. Köpeğinizi tozlu koşullara ve dumana maruz bırakmaktan kaçının ve veterinerinizle alerji testi ve alerjenlerin köpeğiniz üzerindeki etkisini azaltma yolları hakkında konuşun.
 • Yabancı Cisim
  Köpeğinizin boğazına veya trakeasına yabancı bir cisim girerse, öksürerek çıkarmaya çalışacaktır. Açıklanamayan öksürmeye başladıklarında daima köpeğinizin ağzını ve boğazını inceleyin.
 • Parazitler
  Akciğer kurtları, yuvarlak kurtlar veya kancalı kurtlar gibi bazı parazit larvaları akciğerlere göç ettiğinde, köpeklerin öksürmesine neden olabilirler.
 • Mantar Enfeksiyonları
  Bunlar burnu ve üst solunum yollarını tahriş ederek öksürüğü ve bazen burun akıntısını ve burun kanamasını tetikler. Bazı durumlarda burun bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir.
 • Kanser
  Akciğer kanseri köpeklerin öksürmesine neden olabilir. Tedavi, bir veteriner onkoloğuna sevk gerektirebilir.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpek Gribi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ters Hapşırma Öksürme Değildir

Bir köpeğin ters hapşırması tam olarak nedir? Normal bir hapşırmayla dışarı hava üflemek yerine, hava hızla burundan solunarak bir horlama sesi oluşturulur. Orta dereceli ataklar sırasında, bazı köpekler nefes alamıyormuş gibi görünürler ve sonunda öğürürler. Bu bazen bir öksürük sesine benzeyebilir ve birçok evcil hayvan sahibi ters hapşırmayı öksürmekle karıştırır.

Küçük köpeklerde ve brakisefali ırklarda sık görülen bir sorundur, genellikle bazı tahriş edici, heyecan, egzersiz, yabancı cisim vb. ile boğazda ve yumuşak damakta spazmlara neden olur.

Köpeğinizin ters hapşırmasını ilk deneyimlediğinizde, korkutucu olabilir. Genellikle bir veteriner ziyareti gerektirmez. Bununla birlikte, bölümler nispeten sık ve şiddetli hale gelirse, veterinerinize danışmalısınız. Köpeğinizin ters yönde hapşırıp öksürmediğinden emin değilseniz, veterineriniz için bir video çekin.

Yorum yapın