Köpek Gribi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsan gribi mevsimi geldi, bu da ailenizi sağlıklı ve güvende tutmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınız anlamına geliyor. Ama köpeğinizin de grip olabileceğini biliyor muydunuz?

Yaygın olarak köpek gribi olarak bilinen köpek gribi, iki spesifik Tip A köpek gribi virüsünün (H3N2 ve H3N8, çoğu köpeğin bağışıklığı olmadığı [1]) neden olduğu oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur . Köpek gribinin ateş ve yorgunluk gibi insan gribine benzer semptomları olmasına rağmen, köpek gribi virüsü insan gribi virüsünden farklıdır ve şu anda insanlara bulaşıcı olduğu bilinmemektedir.

Köpekler Köpek Gribine Nasıl Bulaşır?

Köpek gribi, köpeğinizin büyük olasılıkla köpek parkları, evcil hayvan dükkanları, yatılı kulübeler, kuaförler, köpek şovları veya köpek bakım evleri gibi yüksek yoğunluklu köpek alanlarında yakalayacağı oldukça bulaşıcı bir virüstür. Virüs ayrıca evinize (ellerinizde, giysilerinizde ve ayakkabılarınızda) getirilebilir ve bu şekilde köpeğinize bulaşabilir. Bu nedenle, potansiyel olarak hasta köpeklerle temasa geçtiğinizde kendi evcil hayvanınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkamanız ve kıyafetlerinizi değiştirmeniz önemlidir.

Köpek Gribinin Belirtileri

İnsanlardaki gripte olduğu gibi, enfeksiyonun semptomları ve şiddeti köpekten köpeğe değişebilir ve birkaç hafta sürebilir. İşte köpek gribinin bazı yaygın semptomları:

 • Azaltılmış iştah
 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Letarji

Köpeğinizi Köpek Gribinden Korumanın Yolları

 • Aşılar
  Köpeğinizi gripten korumanın en iyi yolu, onları virüse karşı aşılamaktır. bu köpek gribi aşısı köpek gribini önlemede oldukça etkilidir. Evcil hayvanınızın bir sonraki randevusunda veterinerinize aşıyı sorun.
 • Hidrasyon
  İçmek için bol miktarda tatlı su sağlayarak ve gerektiğinde evinizin çevresinde nemlendiriciler kullanarak köpeğinizin solunum yolunun sağlıklı ve düzgün çalışmasına yardımcı olun.
 • Ortak Su Kabından Uzak Durun
  Yürüyüşe çıktığınızda kaldırımda bir su kabı gördüğünüzde yürümeye devam edin! Paylaşılan su kapları, köpek gribi gibi bakteri ve virüsleri barındırabilir.
 • Hasta Köpeklerden Kaçının
  Hasta bir köpekle karşılaşırsanız, köpeğinizin koklamasına veya onlarla etkileşime girmesine izin vermeyin. Köpeklerin, herhangi bir hastalık belirtisi bile göstermeden önce bulaşıcı olduklarını unutmayın 1 .
 • En Sevdiğiniz Yerlerin Temiz Olduğundan Emin Olun
  Köpeğinizle ziyaret etmek için en sevdiğiniz yerlerin grip salgını riskini en aza indirmek için uygun şekilde dezenfekte edildiğinden emin olun.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Gül akçaağaç güvesi: habitat, özellikler ve üreme

Köpeğinizin Grip Olduğundan Şüpheleniyor musunuz?

Köpeğinizin grip olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizden randevu alın. Grip olabilse de köpek kulübesi öksürüğü, zatürree veya bir dizi başka durum da olabilir. Veterineriniz bunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Profesyonel İpucu: Veterinerinizin muayenehanesine vardığınızda, check-in yapmak için dışarıdan veya arabanızdan arayın, çünkü veteriner köpeğinizi doğrudan bir muayene odasına getirmek isteyebilir. Köpek gribi çok bulaşıcı olduğu için bu, lobideki diğer köpeklere bulaşmayı önlemeye yardımcı olur.

Köpek gribi bir virüs olduğu için antibiyotikler yardımcı olmaz, ancak viral enfeksiyonlar sırasında ortaya çıkabilecek ikincil bir bakteriyel enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek için reçete edilebilirler.

Veterineriniz, köpeğinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için aşağıdakiler dahil olmak üzere destekleyici bakım önerebilir:

 • Dinlenme
  Dinlendirici bir ortam sağlayın ve mukusun hareket etmesini sağlamak için hafif egzersizi teşvik edin.
 • Yeme Yiyeceği
  tavuk veya sığır eti suyuyla ıslatarak iştahı uyandırın (ancak soğan veya sarımsak yok).
 • Hidrasyon
  Sularını et suyuyla tatlandırarak, mamasına su ekleyerek veya diyetlerine ıslak mama ekleyerek hidrasyonu teşvik edin.
 • Nemlendirme
  Duş açıkken banyoda nemli bir ortam yaratın veya köpeğinizin dinlendiği odada bir nemlendirici kullanın.
 • Yumuşak Pamuklu Toplar, Pamuklu Pedler veya Kağıt Mendil
  Bunları ılık suyla nemlendirin ve köpeğinizin burnundaki mukusu silmek için kullanın.

Başka evcil hayvanlarınız varsa, virüsün yayılmasını önlemek için köpeğinizi izole etmek isteyebilirsiniz. Birden fazla köpeğiniz varsa, muhtemelen bir köpeğiniz varsa, diğer köpekleriniz de zaten vardır. Dikkatli davranmak ve hepsini ayrı tutmak daha iyidir. Kedilerin köpeklerden grip kapma riski de olduğundan , kedilerinizin de hasta köpeğinize sarılmasını önlemek en iyisidir.

Hafif derecede grip olan köpekler genellikle kendi kendine iyileşir ve çoğu zaman antibiyotiğe ihtiyaç duymaz, ancak grip ilerleyebilir ve hastaneye kaldırılmayı gerektirebilir. Köpeklerde gripten kaynaklanan uzun süreli akciğer komplikasyonları görülebilir. Teşhis için veterinerinizi erken ziyaret ettiğinizden emin olun ve bakım ve izleme için talimatlarını izleyin.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Dikkat Edilmesi Gereken 5 Köpek Kuyruğu Yaralanması

Yorum yapın