Köpek ve Kedilerde Diş Hastalıkları Hakkında Az Bilinen 9 Gerçek

Takma dişler evcil hayvanlarımız için bir seçenek olmadığından, köpeğinizde veya kedinizde diş hastalıklarını önlemek son derece önemlidir. Çoğumuz günün sonunda o kadar yorgun oluyoruz ki, evcil hayvanımızın dişleriyle ilgilenmek aklımıza gelen son şey. Ancak diş hastalıklarıyla ilgili bu gerçeklerden bazılarını okuduktan sonra, evcil hayvanlarınız için diş hijyenini bir öncelik haline getirmek için acele edebilirsiniz.

  1. Köpeklerin %80’i ve kedilerin %70’i henüz iki yaşına geldiklerinde bir tür periodontal hastalığa yakalanır .
  2. Poodles, Yorkshire Terriers, Chihuahuas ve Dachshunds gibi küçük köpek ırklarında ve Boxer, Bulldogs, French Bulldogs ve Shih Tzus gibi brachycephalic (kısa yüzlü) ırklarda diş hastalığı daha yaygındır . Bunun genellikle dişlerin aşırı kalabalıklaşmasından ve bazen daha küçük/kısa çenelerdeki dişlerin anormal konumundan kaynaklandığı düşünülmektedir.
  3. Köpekler için en yaygın diş koşullarından birkaçı diş eti iltihabı, plak ve tartar (diş taşı) oluşumu ve periodontitis (ciddi bir diş eti hastalığı) içerir .
  4. Genetik nedeniyle, Habeşliler, Maine Coons, Persler ve Somaliler dahil olmak üzere bazı kedi ırkları diş hastalıklarına karşı daha duyarlı olabilir. Brachycephalic kedi ırkları (Persler, Himalayalar ve Burmalılar gibi) ayrıca köpek muadilleri gibi diş hastalıklarına daha yatkındır.
  5. Kediler için en yaygın üç diş hastalığı diş eti iltihabı, periodontitis ve diş rezorpsiyonudur (dişin dentininin aşındığı ve sonunda yok olduğu ağrılı bir durum).
  6. Etoburlar olarak, kedilerin dişleri avlarını çiğnemek için geliştirildi ve bu da onları temiz tutmaya yardımcı oldu ve bu temizleme eylemi, diş problemlerine katkıda bulunabilen günümüzün tipik kedi maması diyetleri tarafından sağlanmıyor.
  7. Köpek ve kedilerde güvenli ve eksiksiz diş temizliği anestezi gerektirdiğinden, veteriner hekiminizin diş tedavi planı genellikle diş temizliği, diş cilalama, anestezi ve anestezi öncesi laboratuvar çalışmalarını içerecektir. Diş radyografilerine (röntgen) de ihtiyaç duyulabilir.
  8. Kedi ve köpeklerde kendi kendine diş temizliğinin ortalama maliyeti 50 ila 300 dolar arasındadır, ancak konuma ve evcil hayvanın boyutuna göre değişir. Periodontal hastalığı tedavi etmenin ortalama maliyeti köpekler için 519 dolar ve kediler için 768 dolar. Bu, önleyici bir temizliğin maliyetinin iki katından fazladır .
  9. Evcil hayvanınızın ağız boşluğunda ağrılı sorunlara neden olan periodontal hastalığın yanı sıra kalbe, karaciğere ve böbreklere de zarar verebilir .
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Küçük Köpekler İçin En İyi 7 Yapboz Oyuncağı: En İyisini Seçmek İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Yorum yapın