Köpekler Brokoli Yiyebilir mi?

Ara sıra ikram olarak sunulduğunda ve güvenli bir şekilde hazırlandığında, evet, köpekler pişmiş veya çiğ brokoli yiyebilir. Bu turpgillerden sebze, sağlıklı bir köpek maması alternatifi olabilir ve yavru köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bununla birlikte, diğer herhangi bir meyve veya sebze gibi, iyi bir şeyin çok fazlası sorunlu olabilir! Çok fazla brokoli yemek mide bulantısı, gaz, şişkinlik ve ishale neden olabilir ve bu da porsiyon kontrolünü zorunlu hale getirir.

Şüpheye düştüğünüzde, veterinerinize brokolinin köpeğiniz için doğru atıştırmalık olup olmadığını sorun. 

Köpekler için brokolinin sağlığa faydaları

Brokoli sadece C vitamini, kalsiyum ve potasyumla dolu değil, aynı zamanda köpeğinizin sindirim sistemini hareket ettirmek için düşük kalorili ve yüksek liflidir. 

Brokoli çiçeği ve bu konuda tüm turpgillerden sebzeler, anti-inflamatuar özellikler gibi sağlık yararları sağlayan izotiyosiyanat adı verilen küçük moleküller içerir . Bununla birlikte, köpeğiniz aşırı brokoli yerse mide bulantısı, gaz, şişkinlik ve ishale neden olabilen aynı moleküllerdir.

Köpeğinize brokoliyi beslemenin güvenli yolları

Isırık büyüklüğünde parçalar halinde kesildiğinde, brokoli sapları ve çiçekleri, pişmiş veya çiğ olarak yemek için güvenlidir. 

  • Çiğ: Çiğ brokoliyi küçük parçalara ayırın, ödül olarak verin veya köpeğinizin normal mamasına ekleyin. Güvenli seviyelerde kalmak için köpeğinizin diyetinin yalnızca %10’u olmalıdır.
  • Pişmiş: Dondurulmuş veya taze brokoli, pişirme, buharda pişirme veya kızartma, baharat veya yağ kullanmadığınız sürece iyidir.
  • Püre haline getirilmiş: Brokoli ve köpek dostu taze meyve ve sebzeleri su veya sade yunan yoğurdu ile bir karıştırıcıda püre haline getirin ve karışımı buz küpü tepsilerinde dondurarak bir pupsikül yapın!
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Gezici Veteriner Klinikleri Nedir?

Köpeğim günde ne kadar brokoli yiyebilir?

Çiçeklerdeki izotiyosiyanat nedeniyle brokoli, köpeğinizin günlük kalorisinin sadece %10’unu oluşturmalıdır. Köpeğiniz% 25’e yakın brokoliyi yutarsa ​​zehirli olacaktır. Köpeğinize yeni bir mama vermeden önce veterinerinizle konuşun ve küçük parçalarla başlayın, herhangi bir olumsuz tepki yoksa daha fazlasını sunun.

Yavru köpekler brokoli yiyebilir mi?

Bir köpek yavrusu varsa, onlara brokoli vermeden önce daha olgunlaşana kadar beklemek en iyisidir. Yavru köpeklerin güçlü büyümelerini sağlamak için çok özel bir diyete ihtiyaçları vardır, ayrıca karınları çok hassastır. İnsan gıdasını çok erken vermek ishal için bir reçetedir!

Köpeğim pişmiş brokoli yiyebilir mi ?

Evet, pişmiş brokoli (ideal olarak buğulanmış) köpeğiniz için güvenlidir. Sindirimi daha kolaydır ve bağırsak tıkanması olasılığı daha düşüktür. Pişmiş brokoliyi özellikle küçük köpeklere vermeden önce küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca baharatları ve yağları da atlayın! 

Alt satır: Köpeğiniz için sağlıklı bir tedavi ararken, brokoli’nin sağlığa olan faydaları, uygun şekilde hazırlanırsa ve küçük miktarlarda servis edilirse, onu köpeğinizin menüsüne değerli bir katkı haline getirir.

Yorum yapın