Köpekler Çikolata Yer mi?

Çikolata biz insanlar için mükemmel bir ödül olsa da, köpeğiniz için ölümcül olabilir. Bu herkesçe bilinen bir bilgi gibi görünse de, aslında hikayede daha fazlası var. Çikolata zulanızı köpeğinizden saklamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen, yine de bazılarına patilerini kapabilirler. Çikolata ve köpekleriniz hakkında, yanlışlıkla bir tat alırlarsa ne yapmanız gerektiği de dahil olmak üzere, bilmeniz gereken her şey burada.

Çikolatanın ve Köpeğinizin Arkasındaki Bilim

Çikolatalı köpekler için birincil sorun, ksantinden türetilen benzersiz bir ilaç sınıfı olan metilksantinlerden kaynaklanır. Kahve veya soda içiyorsanız, muhtemelen yaygın bir metilksantin olan kafeine zaten aşinasınızdır. Bu bileşik sınıfı aynı zamanda, köpekler için en fazla soruna neden olan çikolatanın içeriği olan teobromini de içerir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bir köpeğin yiyebileceği teobromin miktarıdır. Çikolata ne kadar koyu olursa teobromin o kadar fazla olur. Genel bir kural olarak, çikolatanın tadı ne kadar acıysa, genellikle o kadar koyu olur ve bu nedenle köpekler için o kadar kötüdür. Ve bir köpek ne kadar çok çikolata yerse, o kadar çok teobromin yutar.

Ek olarak, toksisite, köpeğin boyutuna ve çikolatanın türüne (ayrıca köpeğin sahip olduğu herhangi bir kronik tıbbi duruma veya köpeğin kullandığı ilaçlara) bağlıdır. Örneğin, 2 ons sütlü çikolata 20 kiloluk bir köpek için hafif olabilir, 2 ons bitter çikolata orta derecede toksisiteye neden olur ve 2 ons pişirme çikolatası ciddi derecede toksik olabilir.

Köpeğinizin Çikolata Yuttuğunu Gösteren İşaretler

Köpeğiniz gizli çikolata zulanıza girmeyi başarırsa, ne kadar teobromin aldığına bağlı olarak aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını gösterebilir.

  • Aşırı Heyecan ve Kaygı
  • Nöbetler
  • Hızlı Kalp Atış Hızı
  • Anormal Kalp Ritimleri
  • Kalp durması
  • Kusma ve ishal
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Büyük Güzel Alabay Köpek

Teobromin, bir köpeğin merkezi sinir sistemi (beyinleri) ve kalbi için en tehlikelidir. Yenen miktara ve köpeğin boyuna bağlı olarak, çikolatadan yeterince yüksek dozda teobromin ölümcül olabilir.

Köpek Çikolata Zehirlenmesi – Ne Yapmalı

Köpeğiniz çikolata yemeyi başarırsa, hemen veterinerinize veya zehir kontrolünüze danışın.

Ek olarak, çikolatanın yüksek yağ içeriği de köpekleri pankreatit geliştirme riskine sokabilir ve gastrointestinal rahatsızlığa katkıda bulunabilir.

Köpekler İçin Çikolata Alternatifleri

Köpekler için güvenli bir çikolata alternatifi arıyorsanız, şanslısınız! Tropikal bir Karayip baklası olan keçiboynuzu, çikolataya çok benzer bir tada sahiptir, ancak çikolatada bulunan teobrominin bir kısmına sahiptir. Bazen göreceksin keçiboynuzu Çekirge Bölmeleri, Algaroba veya Keçiboynuzu Ağacı Kharoub olarak da anılır.

Köpeğinizi çökmekte olan bir muamele yapmak ister misiniz? Bir torba keçiboynuzu cipsi alın, onları bir benmari (veya başka bir dolaylı ısı kaynağı) üzerinde eritin ve çikolatamsı bir bükülme için normal bir köpek bisküvisine batırın. Kendinizi süper kurnaz hissediyorsanız, kendi köpek ödül mamalarınızı bile hazırlayabilirsiniz.

Yorum yapın