Köpekler Erik Yiyebilir mi?

[ad_1]

Hızlı cevap: Evet, çekirdek çıkarıldığı sürece meyve güvenlidir.

erik faydaları

Erikler, sulu bir ortası olan mumsu bir kabuğa sahiptir ve tatlıdan ekşiye kadar değişir. Meyve evcil hayvanlar için toksik değildir ve taze erikleri kabuklu veya kabuksuz küçük miktarlarda beslemek güvenlidir (ekstra lif için saklamanızı öneririz!). Erikler sağlıklıdır ve C ve K vitaminleri, potasyum, bakır, antioksidanlar ve diyet lifi gibi faydalı besinler içerir.

Köpekler için erik tehlikeleri

Erik çukuru: Erikteki çukura dikkat edin; bunlar çıkarılmalı ve meraklı evcil hayvanınızın onlara erişemeyeceği bir yere atılmalıdır. Erik çekirdekleri genellikle yutulduğunda yaralanmaya neden olabilecek keskin kenarlara sahiptir ve ayrıca iç tıkanıklığa da neden olabilir. Köpeğinizin bir çukur yuttuğundan şüpheleniyorsanız ve uyuşukluk, iştahsızlık, kusma ve kilo kaybı belirtileri gösteriyorsa, derhal veteriner yardımı alın. Ayrıca erik çekirdeğinde siyanür bulunur. Neyse ki, bir çukurda çok fazla zarar verecek kadar yok, ancak bahçenizde bir erik ağacınız varsa bu dikkate alınması gereken bir şey.

Ölçülü paylaşın: Lif ve doğal şeker içeriği nedeniyle erikler yalnızca ölçülü olarak paylaşılmalıdır. Birkaç lokmanın zararı olmaz ama bir oturuşta çok fazla yemek mide rahatsızlığına neden olarak kusma ve/veya ishale neden olabilir. Meyveler ikramlar gibi verilmelidir: idareli ve evcil hayvanınızın günlük diyetinin %10’undan fazla olmayacak şekilde.

Peki ya kuru erik? Kuru erik, suyu alınmış ve genellikle (insanlar tarafından) doğal olarak tatlı bir atıştırmalık olarak veya sindirime yardımcı olmak için yenen eriklerdir. Köpeğinizin burada veya orada bir parça kuru erik yemesi güvenlidir, ancak köpekler düzenli olarak kuru erik yememelidir. Taze eriklerle karşılaştırıldığında, kuru erik şeker ve lif açısından daha konsantredir, bu da karın ağrısına daha hızlı bir yol anlamına gelir. Yapışkan ödül köpeğinizin dişlerine de yapışabilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Mantis karidesinin ilginç görüntüsü

[ad_2]

Yorum yapın