Hızlı cevap: Evet, bu tatlı, tropikal meyveyi köpeğinizle paylaşmak güvenlidir.

Çin’e özgü kivi, kahverengi, tüylü bir cilde ve tatlı ve sulu bir yeşil merkeze sahip, lezzetli, oval şekilli bir meyvedir. Meyve pek çok isimle bilinir, ancak küçük, tüylü, kahverengi görünümü nedeniyle Yeni Zelanda’nın ulusal kuşundan sonra ‘kivi’ adını almıştır.

kivinin faydaları

Kivi kalorisi düşüktür ve C vitamini, potasyum, lif ve antioksidanlar açısından yüksektir. Lifli kabuğu çıkarın ve tadını beğenip beğenmediğini görmek için evcil hayvanınıza yumuşak etten bir ısırık verin. Köpeğinizle paylaşmak güvenli olsa da, kivi meyvesi yalnızca ödül olarak verilmelidir, yani arada sırada küçük miktarlarda verilmelidir. Kesinlikle köpeğinizin temel diyetinin herhangi bir bölümünün yerini almamalıdır.

Kivileri köpeklerle paylaşmanın tehlikeleri

Kivi köpekler için toksik olmasa da, kabuğunu atmalı ve köpeğinizin onu yemesini engellemelisiniz. Daha sert olduğu için sindirilmesi zor olabilir ve bazı durumlarda boğulma veya dahili bir tıkanıklığa neden olma tehlikesi oluşturabilir.

Kivi ve diğer meyveleri sadece ölçülü olarak paylaşın. Çok fazla yemek, kusma ve ishal dahil olmak üzere mide rahatsızlığına neden olabilir. Temel kural, eklenen meyvelerin köpeğinizin diyetinin %10’undan fazlasını oluşturmamasıdır.

Köpek dostu kivi tarifi

Sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı, serinletici bir ikram için bu kivili elmacık tarifini deneyin.

Kivi ve Yoğurtlu Dondurulmuş Köpek İkramları

İçindekiler:

  • 1 su bardağı kıyılmış kivi
  • 1/2 su bardağı sade Yunan yoğurdu
  • Silikon kalıp veya buz küpü tepsisi

Talimatlar:

  1. Kivi parçalarını pürüzsüz olana kadar püre haline getirin.
  2. Kalıbınızın veya buz kalıbınızın her yerine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Yolun geri kalanını kivi püresi ile doldurun.
  3. Katılaşana kadar dondurun, yaklaşık 4 saat.
  4. İkramları kalıptan çıkarın ve dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklayın.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Neden Başlarını Eğer?