Köpekler Renk Körü mü? | Golden Meadows Retrieverleri

[ad_1]

Köpekler Renk Körü mü?

Köpeğiniz düşündüğünüzden daha fazla renk görebilir, sadece sizden farklı tonlarda. Köpekler renkleri insanlardan farklı algılarlar, ancak dünyaları bir zamanlar inanıldığı gibi gri, siyah ve beyazdan ibaret değildir. Köpekler insanlardan farklı bir göz yapısına sahiptir, bu da renk aralıklarını sarı ve mavi gibi belirli renklerle sınırlar. Bir köpeğin renk aralığını anlamak, en net görebilecekleri oyuncakları ve eğitim nesnelerini seçmenize yardımcı olabilir.

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, belirli renkleri görememe veya renkleri ayırt edememedir. Gözün renk algılama reseptörlerindeki bir anormallik nedeniyle oluşur. İnsanlar iki farklı renk körlüğü türünden birini yaşayabilir. Kırmızı-yeşil renk körlüğü, kırmızı ve yeşili ayırt etmek ve renk körlüğünün en yaygın şeklidir. Mavi-sarı renk körlüğü, mavi ve sarıyı ayırt etme yeteneğini engeller.

Renk körlüğü ile ilgili ilk çalışmalardan bazıları 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. İngiliz bilim adamı John Dalton renk körlüğü üzerine çalıştı. kendisinin ve erkek kardeşinin bazı renkleri ayırt edemediğini fark ettiğinde. Pembeyi maviyle, kırmızıyı yeşille karıştırdılar.

Göz, koniler ve çubuklar olarak bilinen özel reseptörler ve hücrelerden oluşur. Koniler renkleri ayırt etmeye yardımcı olurken, çubuklar hareketi algılar ve çeşitli ışık seviyelerinde görüşe yardımcı olur. Bir insan gözü üç tür koni içerirken, bir köpeğin gözü sadece iki tane içerir. Bu nedenle, insanlar kırmızı, yeşil ve mavinin üç renk kombinasyonunu tanımlayabilirken, köpekler sadece mavi ve sarıyı tanımlayabilirBu, bir köpeğin renk görüşünün dikromatik veya “iki renkli” olduğu anlamına gelir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Ayakta Duran Köpek Bahçede Yürüyüşe Çıkıyor

Köpekler Renk Körü mü?

Köpekler çoğu insanın inandığından daha fazla renk görebilir. Geçmişte yapılan araştırmalar, köpeklerin dünyayı yalnızca siyah beyaz olarak deneyimleyebilecekleri, ancak aslında bazı renkleri de görebildikleri yönünde yaygın bir inanca neden oldu.

Onlarca yıldır birçok insan, köpeklerin renk körü olduğu ve yalnızca siyah beyaz görebildikleri efsanesine inandı. Bunun nedeni büyük olasılıkla Will Judy’nin 1937 tarihli “Köpeği Eğitmek” adlı el kitabıdır. Will Judy el kitabında, köpeklerin dünyayı çoğunlukla gri ve siyahın çeşitli tonlarında gördüklerini yazdı. Judy bir köpek aşığı ve Dog Week dergisinin yayıncısıydı ve köpeklerin görüşünün zayıf olduğuna inanıyordu. Köpeklerin yalnızca genel şekilleri ve ana hatları ve tek tonları ve gölgeleri görebildiğini varsaydı.

Köpeklerin zayıf görüşe sahip olduğu hipotezinin çok az desteği vardı, ancak zamanla insanlar bir köpeğin renk aralığının siyah ve beyazla sınırlı olduğu fikrini benimsedi. Son birkaç on yılda, araştırmacılar köpek gözünün yapısını incelediler ve köpek ile insan gözü arasında farklılıklar buldular.

Köpekler belirli renkleri görebilir. Köpekler renkleri insanlardan farklı görür ve deneyimler ve insanlardan daha sınırlı bir renk algısına sahiptirler. Araştırmalar, köpeklerin çevrelerini benzersiz bir renk tayfı aracılığıyla gördüklerini göstermiştir.

Köpekler Hangi Renkleri Görür?

Köpekler sarı-mavi dikromatik görüşe sahiptir, bu da görüşlerinin kırmızı-yeşil renk körlüğü olan bir insana benzediği anlamına gelir. Köpekler mavi ve sarı varyasyonları kolayca ayırt edebilirler, ancak yeşil veya kırmızıyı çok iyi göremezler. Ayrıca köpekler pembe, mor ve turuncu renkleri kırmızı ve yeşilin tonları oldukları için göremezler. Mavi ve sarı, köpeklerin en iyi görebildikleri iki renktir. Çevrelerini aşağıdaki gölgelerde görürler:

  • Açık mavi
  • Koyu mavi
  • Açık sarı
  • Koyu sarı
  • grimsi sarı
  • Kahverengi
  • Gri
  • grimsi kahverengi
  • Siyah
  • Beyaz
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kızıl Kediler Daha mı Agresif?

Köpekler tipik olarak mor, mavi ve mavi-yeşili mavinin farklı tonları olarak görürken, yeşil ve kırmızıyı gri ve kahverenginin tonları olarak görürler. Biz canlı yeşil çimleri, bitkileri ve ağaçları görebilirken, köpekler onları kahverengi olarak görür. Benzer şekilde, parlak kırmızı çiğneme oyuncaklarını muhtemelen kahverengi olarak görüyorlar.

Köpekler renkleri insanlardan farklı görür ve deneyimler ve sınırlı renk algısına sahiptirler.

Köpeklerin Hangi Renkleri Gördüklerini Nasıl Bilebiliriz?

2013 yılında Rus araştırmacılar bir deney yaptı köpeklerin sarı ve maviyi ayırt edip edemediğini görmek için. Dört farklı besleme kutusuna farklı bir kağıt parçası yerleştirdiler. Dört farklı parça açık sarı, koyu sarı, açık mavi ve koyu maviydi. Yalnızca koyu sarı kağıtlı kutu et içeriyordu ve köpekler bu kutuyu yiyecekleriyle ilişkilendirmeyi öğrendiler.

Araştırmacılar daha sonra kutulara biri açık sarı diğeri koyu mavi olmak üzere yalnızca iki renk yerleştirdiler. Köpeklerin yiyeceği kağıdın gölgesiyle ilişkilendirmesi durumunda lacivert kağıdı seçeceklerini tahmin ettiler, ancak köpeklerin çoğu tutarlı bir şekilde açık sarı kağıdı seçti. Bu, köpeklerin sarı ve mavi renkleri ayırt edebildiğini gösterdi.

Köpekler Karanlıkta Görür mü?

Araştırmacılar, işlev ve evrimin, köpeklerin geceleri hayvanları izlemek ve yakalamak için gece avlanma becerileri geliştirmelerine neden olduğunu buldu. Gözleri, karanlıkta net bir şekilde görebilmeleri ve hareketi kolayca algılayabilmeleri için ayarlandı. Karanlıkta daha iyi görmelerine yardımcı olmak için, köpek gözlerinde daha fazla çubuk ve daha geniş bir kornea yüzeyi, yansıtıcı zar ve gece görüşlerini iyileştiren lens bulunur. Köpeklerin çubukları konilerden daha fazla olduğu için gözleri yalnızca belirli dalga boylarını algılayabilir, ancak karanlıkta net görebilirler.

Köpeğinizin Renk Aralığına İhtiyaç Duyun

Köpekler yeşil ve kırmızı renkleri kahverenginin tonları olarak gördükleri için bazı nesneleri görmekte zorlanabilirler veya oyuncaklarını kolaylıkla kaybedebilirler. Avluda kırmızı bir top atarsanız, köpeğiniz yeşil çimlerde topu iyi göremeyebilir çünkü her iki renk de onlara kahverengi görünecektir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Yamyam Olan 10 Hayvanı Keşfedin

Köpeğiniz için bir top veya frizbi atmak, köpeğinizi aktif ve mutlu tutmanın harika bir yoludur, bu nedenle köpeğinizin onları kolayca görmesine ve bulmasına yardımcı olmak için mavi ve sarı tonlarında oyuncaklar satın almaya çalışın.

İtaat eğitimi için herhangi bir nesne kullanıyorsanız, örneğin eğitim halterleri veya ev temizliği için renkli ziller gibi, bunların da köpeğinizin renk aralığında olduğundan emin olun. Kapınıza sarı bir zil asarsanız, köpeğinizin onu görmesi ve yeşil veya kırmızı olmasına göre dışarı çıkmaları gerektiğini iletmek için kullanması daha olasıdır.

Golden Meadow Retriever’larda Bir Sonraki Altın Arkadaşınızı Bulun

Köpekler dünyayı sizin görebildiğiniz birçok renkte göremezler ama onlar için dünya sizsiniz. Golden retrieverlar sevgi dolu, sadık ve oyuncu köpeklerdir ve en iyi arkadaştırlar. Bir sonraki dört ayaklı arkadaşınızı Golden Meadow Retriever’larda bulun. American Kennel Club’ın (AKC) bir parçasıyız Liyakat Yetiştiricisi programıve sağlıklı, yüksek kaliteli köpekler üretiyoruz. Sevimli köpeklerimiz ve köpek yavrularımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Golden Meadow Retriever’larla iletişime geçin.

Golden Meadows Retriever'larda bir sonraki altın arkadaşınızı bulun

[ad_2]

Yorum yapın