Kurbağa Omurgalı mıdır ?

Peki kurbağalar omurgalı mı yoksa omurgasız mı? Eh, kurbağalar diğer tüm amfibiler gibi omurgalıdır.

Peki omurgalı ve omurgasız nedir? Omurgalı, omurgası olan tüm hayvanları içerir.

Bunlara balıklar, amfibiler, sürüngenler, kuşlar ve memeliler dahildir. Kurbağalar amfibilerdir ve bu nedenle omurgalılardır ve omurgaları vardır.

Omurgasızlar, omurgaları veya omurga sütunları olmayan hayvanları içerir, tüm hayvan türlerinin yaklaşık %97’sinin omurgasız olduğu tahmin edilmektedir, ancak kurbağa bir değildir. Kurbağalar, Anura takımına aittir ve Amphibia sınıfının (tüm amfibileri içerir) en çeşitli ve yaygın düzenidir.

35 aile ve 4.000’den fazla kurbağa türü vardır. Her gün daha fazla tür keşfediliyor.

Kurbağa nedir?

Kurbağalar, Anura takımına ait türlerdir. Kurbağalar, büyük ölçüde etobur olan kısa gövdeli, kuyruksuz amfibilerdir. En eski kurbağalar (Triadobatrachus) 256 milyon yıl öncesine kadar var olmuş olabilir.

Bu amfibiler subarktik bölgelerde, ılıman bölgelerde, subtropikal bölgelerde ve tropiklerde bulunabilir. Ancak çoğu kurbağa tropiklerde, özellikle tropik yağmur ormanlarında bulunabilir.

Çoğu amfibi türü, kurbağaların tüm amfibi türlerinin neredeyse %90’ını (şu anda yaklaşık %88) oluşturduğu kurbağalardır. Aynı zamanda en çeşitli omurgalı takımları arasındadırlar.

İlginçtir ki kurbağalar da kurbağadır ve bilimsel bir ayrım yoktur. Kurbağalar, çoğunlukla Bufonidae ailesine ait olan siğil kurbağa türlerini ifade eder.

Kurbağaların büyük yumruları, kısa bacakları ve kösele derileri vardır. Kurbağalar da bazen daha karasal olarak kabul edilir.

Son zamanlarda kurbağalar popüler evcil hayvan seçenekleri haline geldi. Evcil hayvan olarak tutulan bazı popüler kurbağa türleri, Afrika kurbağası, Birmanya tombul, yaban arısı dartı, Afrika cücesi, Amerikan kurbağası, Amerikan yeşil ağaç kurbağası, oryantal ateş karınlı kurbağa, Pacman kurbağası, amazon süt kurbağası ve domates kurbağasıdır.

Kurbağaların omurilikleri ve omurgaları var mı?

Kurbağalar omurgalı olduklarından, hem omuriliğe hem de omurgaya veya omurgaya sahiptirler. Bu omurgaya vertebral kolonlar da denilebilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bir Köpek Bir Kediyi Hamile Bırakabilir mi?

Aslında kurbağalar bu konuda insanlara ve diğer omurgalılara benzer bir iskelet yapısına sahiptir. Omurga, diğer kemikleri tek bir sisteme bağlar.

Omurga, kurbağanın tüm iskelet yapısını destekler. Omurga, kafatasından pelvise uzanan bir dizi omur (omurgayı oluşturan kemikler) olarak tanımlanabilir. Omurga omurga olarak da adlandırılır.

Kurbağalar omurgalı oldukları için omuriliğe de sahiptirler. Bu, beyinden uzanan ve vertebral kolondan geçen uzun bir sinir yapısıdır.

Beyin ve omurilik birlikte merkezi sinir sistemi olarak adlandırılır. Kurbağaların on çift omurilik siniri vardır.

Bu sinirler beyinden omurilik yoluyla bilgi iletir. Buna karşılık, insanlarda on iki çift omurilik siniri vardır.

Elbette, zaten bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz gibi, omurilikler (omurilik sinirleri) beyinden omurga boyunca uzanır.

Omurga sinirleri örter ve bu şekilde korunur. Sinirleri koruyan kemiklere omur denir. Omurgayı oluşturmak için bir dizi omur bir araya gelir. 

Basitçe söylemek gerekirse, omurilik omurganın (omurga) içindedir. Aşağıda yetişkin bir kurbağanın omurgası ve iskeleti görülmektedir.

Yorum yapın