Mantis karidesinin ilginç görüntüsü

[ad_1]

Görme kapasitesi tüm canlılarda farklı gelişir. Mantis karidesinin vizyonu benzersizdir ve bilim adamlarının henüz tam olarak çözemediği bir gizemi temsil eder.


Görme hayvanlarda temel bir rol oynar. Çoğu durumda, görsel yetenek hayatta kalmada fark yaratabilir. Ancak görme duyusu tüm türlerde aynı şekilde gelişmemiştir. Örneğin, mantis karidesinin görüntüsü, bilim adamlarının yavaş yavaş çözmeye çalıştıkları bir gizem olmuştur.

Bu yazımızda sizlere gökkuşağı mantis karidesi olarak da bilinen mantis karidesinin ve daha pek çok ismin meraklı görüntüsü hakkında yapılan bir araştırmanın bulgularını anlatacağız! Bu renkli yırtıcıyı görmenin ne kadar özel olduğunu keşfedin.

Mantis karidesi

Bilimsel adı ile bilinen Odontodactylus Scyllarus, Mantis karidesi omurgasız kabuklulardır stomatopodlara aittir. hakkında var Bu karidesin 400 farklı türü Dünyada. Renkleri ve flüoresanları ile öne çıkmalarının yanı sıra peygamberdevelerine benzer bir morfolojiye sahip pençeleri ile hızlı ve şiddetlidirler.

Bu avcılar inlerde yaşarlar, ancak bazen avlanmak için onlardan çıkarlar. Aslında, kendilerinden iki kat büyük avları yenebilirler. Pençelerinin yanı sıra, enerjiyi hızla depolayıp serbest bıraktıkları bir yapı sayesinde acımasız darbeler vurabilen kolları vardır.

Mantis karidesinin vizyonu

Bununla birlikte, bu deniz ağırlıklarının belki de en çarpıcı özelliği, görme duyularıdır. Mantis karidesinin birbirinden bağımsız hareket edebilen ve stereoskopik olan bir çift gözü vardır.

Canlıların çoğunda iki ila dört fotoreseptör, yani renkleri ayırt etmeye yardımcı olan, ışığa duyarlı ve omurgalıların dış retinasında yer alan özel nöronlar bulunur. Yine de, peygamber devesi karidesinin olağandışı görüşü, on iki fotoreseptöre veya renk kanalına sahip olan tek kişidir.

Renkleri daha kötü ayırt ederler, ancak daha hızlıdırlar

Bu deniz türünün renkleri kodlamak için farklı bir yolu vardır ve bu süreç, bu hayvanın görsel kapasitesini çevreleyen gizemleri çözmeye çalışan uluslararası bir araştırma ekibi tarafından keşfedilmiştir.

Dergide yayınlanan çalışmada, Bilim, renk ayrımı testleri stomatopodların eşleştirilmesiyle gerçekleştirildi. Bu şekilde, bu kabukluların, bir spektrumun dalga boyları arasında ayrım yapmadan, renkleri son derece hızlı ayırt etmek için benzersiz bir görme duyusuna sahip oldukları sonucuna varıldı.

Daha iyi anlamak için, insanların ve hayvanların görüşünün kırmızı, yeşil ve mavi ana renklere (RGB sistemi) dayandığına dikkat edilmelidir. Yani renkleri bu üç girdiden aldıkları uyarıma göre tanımlarlar. Bununla birlikte, peygamber devesi karidesi, on iki fotoreseptör sayesinde, spektrum boyunca bir uyarılma modelini takip eder.

Mantis karidesinin görme duyusu, hayvanlar aleminde en karmaşık olarak kabul edilir.. Bu kabuklu, diğer canlılarda daha önce tanımlanmamış bir görüş sistemi kullanıyor – keşfedici göz hareketleriyle birleştirilmiş zamansal sinyallemeye dayalı. Renkleri daha kötü ayırt ederler, ancak daha hızlıdırlar.

Enerji tasarrufu

Bu çalışmanın araştırmacıları, bu daha basit görüş biçiminin mantis karidesi için bir avantaj sağlayabileceğini öne sürdüler. Çünkü bu kabuklu bir daha basit sinir ağı ve renkleri tanımlamak için daha az enerji kullanır, hareketleri daha hızlıdır.

Bu mantis karidesini yapar çevik bir hayvan. Dahası, bu enerji tasarrufu, bu deniz hayvanının çiftleşme durumlarına veya bölgesel kavgalara yanıt vermede bu kadar etkili olmasının ve daha büyük yaratıklarla karşılaştığında bile galip gelmesinin nedenlerinden biri olabilir.

Ama gizem hala çözülmedi. Bilim adamları, mantis karidesinin meraklı vizyonunun nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller. Kabul edilen tek şey, diğer türler gibi bir görsel sisteme sahip olsalardı, daha karmaşık bir sinirsel mimariye sahip olmaları gerekirdi. ve çok daha fazla enerji harcar.

Son muhakemeler

Sonuç olarak, peygamber devesi karidesinin on iki fotoreseptörü temsil eder. hayvanlar aleminde benzersiz bir özellik. Ve bu basit görme biçimi, bu deniz nakavtlarının, bu ayrımda her zaman doğru olmasalar bile, renkleri tanımlama hızlarına katkıda bulunur.

Aynı şekilde ve daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hayvanın kendine özgü görme duyusu hakkında keşfedilecek çok şey var. Ancak, sadece vahşi ve renkli bir hayvan olmadığı, aynı zamanda diğer canlıların normalde yaptığı gibi bir spektrumun dalga boylarını ayırt etmeyen bir kabuklu olduğu da açıktır.

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kediler Bal Yiyebilir mi?

Yorum yapın