Phausis reticulata, sözde “mavi hayalet”.

[ad_1]

Mavi hayalet ateş böceği, Phausis reticulata, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Great Smoky Mountains Ulusal Parkı’nda hayranlık uyandıran bir türdür. Gizemli adı erkeklerin yanıp sönmesinden gelir.


 

Son Güncelleme: 19 Aralık 2022

Phausis retikulatayaygın olarak mavi hayalet olarak bilinen, doğu ve orta Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ateşböceği türüdür.

Ateşböceği Phausis reticulata’nın fiziksel özellikleri

Bu türün erkekleri tamamen kahverengidir, kısa bir ikinci antene ve iri gözlere sahiptir.

özellikle, Çoğu ateş böceği türünün erkekleri ışıldamaz. Bununla birlikte, erkeklerin Phausis retikulata türleri büyüleyici bir mavi parıltıya sahiptir.

Her iki cinsiyet de diğer ateşböceklerinin çoğuna kıyasla küçüktür, pirinç tanesi büyüklüğünde yaklaşık 5-9 milimetreye kadar büyür.

Ayrıca, bu tür güçlü cinsel dimorfizm sergiler. Erkeklerin normal kanatları vardır ve uçabilirler. dişiler neoteniktir, yani gençlik özelliklerini korurlar. Sonuç olarak, dişiler hala larva aşamasındaymış gibi görünürler, elitleri ve kanatları yoktur ve bu nedenle uçamazlar.

şaşırtıcı bir şekilde Bu uçamayan dişilerin 4 ila 9 nokta şeklinde ışık organları vardır.. Yaydıkları parıltı, şeffaf kütikül aracılığıyla dorsal olarak görülebilir ve “ateş solucanları” olarak bilinirler.

Resim Chau Tu’nun izniyle. (2016). Kuzey Carolina’da mavi hayalet ateşböcekleri. Jennifer Frick-Ruppert’in fotoğrafı.

Phausis reticulata çiftleşmesi

Phausis retikulata ateşböceklerinin çiftleşme mevsimi için ideal koşulları, kabarık yaprak çöpleriyle çevrili sıcak, nemli ormanlık alanları içerir. Kur yapmak için ışık saçan diğer Kuzey Amerika ateşböceklerinin çoğunun aksine, ışık arasında Phausis retikulata erkekler bir seferde 1 dakika sürer.

Böylece erkekler yerden sadece birkaç metre yükseklikte ışıkla yollarını çizerek uçarlar. Bu sırada uçamayan dişiler yerde parıldayarak beklerler. Ek olarak, Nisan-Mayıs “erken sezon” ve Haziran-Temmuz “geç sezon” olmak üzere iki çiftleşme mevsimi vardır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bir Köpek Bir Kediyi Hamile Bırakabilir mi?

Coğrafi dağılım

Bu şaşırtıcı böcek güney Appalachians’ta yaygındır. Georgia, Tennessee, Kuzey Karolina ve Güney Karolina’nın bazı bölümleri dahil. Genellikle Büyük Smoky Dağları Ulusal Parkı, Chattahoochee Ulusal Ormanı ve Kuzey Carolina’nın DuPont Eyalet Ormanı ve Pisgah Ulusal Ormanı’nda görülebilirler.

Çiftleşme mevsimlerinde manzara hayalet gibi olur. Böylece bölge popüler bir ekoturizm destinasyonu haline gelmiştir.

Ateşböcekleri nasıl parlar?

Kısa cevap kimyadır. Spesifik kimyasallar kalsiyum, adenozin trifosfat (ATP) ve luciferin denen bir şey. İlginç bir şekilde, “luciferin” kelimesi, “ışık getirmek” anlamına gelen Latince bir ifadeden gelir. Ayrıca, bu kelime Şeytan’ın alternatif adı olan Lucifer ile ilgilidir. Luciferinin bu reaksiyondaki temel bileşen olduğunu bilmek önemlidir.

Bu üç kimyasal oksijen varlığında bir araya geldiklerinde, canlı organizmaların ışık yayması olan biyolüminesans adı verilen bir süreçte parlıyorlar. Işın, el fenerine oksijen akışını kontrol ederek parlamayı açıp kapatabilir.

olup olmadığını merak ediyorsanız Phausis retikulata bilim adamları, bu böceklerin bir iletişim aracı olarak titremelerini kasıtlı olarak kontrol edebileceklerine inanıyor.

Resim De Cock, Faust ve Lewis’in izniyle. Gizemli Mavi Hayalet Ateşböceği Phausis reticulata (Coleoptera: Lampyridae): Kur Yapma, Çiftleşme ve Yumurtlama Davranışları Üzerine Gözlemler.

Phausis reticulata ateşböceklerinin karşılaştığı sorunlar

Şu anda mavi hayaletler, yaşam alanlarındaki insan faaliyetlerinden kaynaklanan bir dizi sorunla karşı karşıya.

Işık kirliliği

Şehirlerden ve arabalardan kaynaklanan ışık kirliliğinin ortam ışığını artırarak çiftleşmeyi zorlaştırdığını anlamak kolaydır. Bu böcekler yaşam döngülerini geliştirmek için belirli bir ortama ihtiyaç duyarlar.

Phausis retikulata çiftleşme için biyolüminesanslarına bağlıdır, bu nedenle yapay ışık bu süreçleri ciddi şekilde etkileyebilir.

Doğal ortam kaybı

Ayrıca, insani gelişme nedeniyle yaşam alanlarını kaybetme durumumuz var. Ormanlar tarım alanlarına veya konutlara dönüştürülürken, değerli yaşam alanları kaybolur. Bu, belirli bir sorun Phausis retikulata görece hareketsiz oldukları için. Tartışmasız, dişiler hayatta kalmak için orta derecede nemli bir çalılığa bağlıdır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  En Uzun Ömürlü Köpek Irkları - Golden Meadows Retrieverler

Ayrıca erkekler de zayıf uçuş yetenekleri nedeniyle benzer şekilde küçük bir alana bağlıdır. Bu nedenlerden dolayı, bu türün habitat kaybı karşısında azalması muhtemeldir.

İlginizi çekebilir…[ad_2]

Yorum yapın