Pronghorn hakkında 7 merak

[ad_1]

Pronghorn’un adı, erkek pronghorn’un boynuzlarında sergilediği küçük boynuzları ifade eder.


Son Güncelleme: 26 Aralık 2022

Pronghorn, yalnızca Amerika’da bulunan tuhaf bir hayvandır. Aslında, antiloplara olan güçlü benzerliği nedeniyle, Amerikan antilobu da denir. Ancak sanılanın aksine bu türle hiçbir ilgisi yoktur. Oldukça iyi bilinmesine rağmen, pronghorn’un size bahsetmek istediğimiz birkaç merakı var!

Türün bilimsel adı ise Amerikan pronghorn. nın yaşayan tek temsilcisidir. Antilocapridae ailesi, soyu dağılımına göre alt bölümlere ayrılmış olsa da. Pronghorn hakkında daha fazla merak keşfetmek için okumaya devam edin.

Pronghorn neye benziyor?

Pronghorn, antiloplara belirli bir fiziksel benzerliği olan dört ayaklı bir hayvandır. Gövdesi incedir, yaklaşık 1,4 metre uzunluğunda (4,6 fit) ve 70 ila 80 santimetre (2,3 ila 2,6 fit) uzunluğundadır.. Ayrıca, 45 santimetreden (1,5 fit) uzun olmayan siyah boynuzları vardır.

Renklendirme olarak sırt bölgesi kahverengimsi tonlar sergilerken, karın bölgesi açık renklidir. Bununla birlikte, hem sağrı hem de boyun, kahverengi serpiştirilmiş birkaç açık alana sahiptir. Aynı şekilde, yüzün burnunda boynuzlara kadar uzanan daha koyu bir kürk vardır, bu nedenle ilk bakışta “Y” şeklinde görünür.

Amerikan pronghorn.

Pronghorn hakkında az bilinen gerçekler

Pronghorn, Amerika’da iyi bilinen bir tür olmasına rağmen, onun hakkında insanların bilmediği birkaç ilginç gerçek var. En ilginç olanlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Göz Kırpan 10 Köpek Açıklayacak

1. Var olan en hızlı toynaklı hayvandır.

Pronghorn hız yeteneğine sahiptir ile ilgili saatte 93 kilometreye kadar (58 mph), birkaç çatal toynaklı hayvanı ve hatta diğer yırtıcıları çok geride bıraktı. Aslında, bir etobur tarafından nadiren öldürülmelerinin nedenlerinden biri de budur.

2. Her iki cinsiyette de boynuz var

Diğer boynuzlu hayvanların aksine, bu türün hem erkekleri hem de dişileri tipik kıvrık boynuzlara sahiptir. Bununla birlikte, soyun belirgin bir cinsel dimorfizmi vardır, bu nedenle erkeklerin genellikle dişilerden daha büyük boynuzları vardır.

3. Erkeklerin boynuzlarının iki dalı vardır.

Pronghorn, türleri ayıran güzel, geriye doğru kıvrık siyah boynuzlar sergiler. Bununla birlikte, erkeklerin boynuzları, sanki ekstra sivri bir boynuzmuş gibi görülen hafif bir dallanmaya sahip olmaları bakımından dişilerden farklıdır. Bu özellik kur yapma kavgaları sırasında faydalı olabilir.

4. Bu bir geviş getiren hayvan

Büyükbaş hayvanlarla (manda, antilop, koyun ve keçi) doğrudan akraba olmasalar da, beslenme yollarını geviş getirme yoluyla paylaşırlar. Bu, yiyeceklerini (çimleri) düzgün bir şekilde sindirmek için yuttukları yiyeceğin bir kısmını kustukları ve ardından tüm besinlerini serbest bırakmak için tekrar çiğnedikleri anlamına gelir.

5. Uzun bir gebelikleri var

Pronghorn’un en ilgi çekici meraklarından biri uzun olmasıdır. gebelik işlem. Ortalamada, dişi pronghorn hamileliği 245 ila 255 gün süreronları en uzun gebelik süresine sahip geviş getiren hayvanlardan biri olarak sınıflandırır.

6. Uyarı işareti olarak saçlarını dikerler.

Diğer kürk taşıyan hayvanlar gibi, pronghornların da kürklerinde piloereksiyon sistemi vardır. Bu nedenle, tehlikede olduklarında tüyleri diken diken olur ve düşmanlarına gözle görülür bir uyarı görevi gören bir tür tüy oluşturur.

7. Buzağılarda ölüm oranı daha yüksektir

Pronghorn buzağılar doğumdan sonra en az iki saat hareket edemezler. Hatta kendi başlarına hareket edebildiklerinde bile yetişkinlerin hızına ulaşamazlar. Yırtıcı hayvanların ölüm oranlarını artıran gençlere daha fazla odaklanma eğiliminde olmasının nedeni budur.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Yavru köpeğinizin agresif olmasını nasıl durdurabilirsiniz?
Amerikan pronghorn.

Gördüğünüz gibi pronghorn pek çok merakı olan tuhaf bir hayvandır. Ayrıca, önemi ve türler için var olan tehditler nedeniyle, şu anda hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Meksika’da çeşitli yasalarla korunmaktadır.

İlginizi çekebilir…

[ad_2]

Yorum yapın