Rus Tsvetnaya Bolonka Köpek Irkı

Rus Tsvetnaya Bolonka Köpek, ailesine karşı sevecen ve sevecen bir karaktere sahiptir ve çocuklarla arası harikadır. Bu köpek şehir hayatı için yapıldı! Başlangıçta bir apartman köpeği olarak yetiştirildi.

Bu cins köpekler ve kediler gibi diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Zeki ve zeki olan Bolonka, izleme, çeviklik, itaat ve ralli gibi bir eğitimde iyi performans gösterir. Bu cins, son zamanlarda Prens William ve Kate Middleton’ın seçilmiş bir cinsi olarak ün kazandı.

Rus Tsvetnaya Bolonka Tarihi

Bu, 1800’lerde Fransız devriminin yükselişiyle ortaya çıktı, bu köpek Rusya’ya doğru yol aldı. Oradan başka köpekler soyluluğa doğru yol aldı ve bu Oyuncak köpek ırkları, daha fazla köpek Rusya’ya doğru yol aldıkça gelişti. Bu köpek Fransız Bolonka olarak biliniyordu. Almanya’da bu cins Bolonka Zwetna olarak adlandırıldı.

1800’lerin sonlarında, Stalin rejimi sırasında sadece çalışan köpekleri destekledi. Bu nedenle, daha küçük köpek ırklarının çoğu, bunun gibi popülasyonları azaldı. Çalışan köpekleri teşvik etmek için yasalar yazıldı. 1960’larda Kruşçev iktidara geldiğinde, bu küçük köpekler üzerindeki kısıtlamalar hafifletildi ve cins büyüdü.

Bu zamanlarda Bichon, French Bolognese, Pekingese, Toy Poodle ve Shih Tzu, Moskova ve St. Petersburg’un küçük, yerel, kabarık melez köpeklerinin yanı sıra bu türün yaratılmasında stok olarak kullanıldı. O zamanlar köpek yetiştiriciliği hükümet tarafından merkezileştirildi.

O dönemde hükümet, bu köpeğe Rus Oyuncağı gibi diğer ırkların yerine izin verdi . Bu köpek aynı zamanda pratik olması için yetiştirildi. Bakımı kolay buklelere sahip olmak için yetiştirildi. Bölgede ve o zamanlar köpek bakım ürünleri bulunmadığı için bakımı kolay kürklere sahip olmakta fayda vardı. Ayrıca bu köpek bir bekçi olarak yetiştirildi. 1991’de demir perde düştükten sonra bunun gibi daha küçük ırklara ilgi Rusya’da popüler hale geldi.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Altın yer böceğinin 5 ilginç yönü

Rus Tsvetnaya Bolonka Nereden Geldi?

Rusya
Rusya

Rus Tsvetnaya Bolonkas tarihi, 1800’lerde Fransa Kralı IV. Louis’in Rus kraliyet ailesine küçük Malta tipi köpekleri hediye etmesiyle başladı. Napolyon işgal ettiğinde Fransızlar ülkeye daha fazla köpek getirdi.

Bu köpekler, Fransız Bolonka’yı oluşturmak için Fransız köpek popülasyonuyla yetiştirildi. Almanya’da bu cinse Bolonka Zwetna denir.

Ne İçin Yetiştirildiler?

Tsvetnaya Bolonka başlangıçta soylular arasında apartman dairesinde yaşayan bir evcil köpek veya at olarak geliştirildi. Ayrıca bakımı kolay ve ailelere velayet sağlamak için yetiştirildi. Yetiştiriciler ayrıca, o zamanlar konut kıt olduğu için bu köpek ırkını apartman dairelerinde yaşamak için rafine ettiler.

Fiziksel özellikleri

Rus Tsvetnaya Bolonkas Yavrusu

Bu köpek, aynı zamanda kare ve tıknaz olan daha küçük bir cins. Bu cins asla zayıf görünmemelidir. Bu köpeğin sevimli tüylü patileri ve istekli bir ifadesi var!

Bu köpek ırkı, siyah, kahverengi, gri, kırmızı veya kurt grisi olabilen yumuşak dalgalı buklelere sahiptir. Bu köpeklerin, vücudun geri kalanıyla aynı kürkle sarkan kulakları vardır. Kuyruk geriye kıvrılır ve sırtına değmelidir. Erkek köpeklerde sakal ve bıyık bulunurken dişilerde yoktur.

Rus Tsvetnaya Bolonka Beden

  • Erkek: 9-11 inç
  • Dişi: 7-9 inç

Yükseklik ölçümleri her zaman yerden bir köpeğin omuz bıçaklarının en yüksek noktasına kadardır. Bir köpeğin omuz bıçaklarındaki en yüksek nokta, soldurucu olarak bilinir.

Ağırlık

  • Erkek: 8-11 lira
  • Kadın: 5-9 lira

bakım

Bu köpekler düzenli olarak tüy dökmezler! Ancak bakıma ihtiyaçları var. Ara sıra bıyık ve sakallarının bakımlı ve temizlenmiş olmasına ihtiyaç duyacaklardır. Onlara ara sıra banyo yapmak onları temiz tutacaktır.

Çiviler
Kırılmadıklarından veya çatlamadıklarından emin olmak için tırnaklarını kontrol edin ve gerekirse düzeltin.

Kulaklar: Kir
veya kulak kiri ile dolu olmadıklarından emin olmak için kulaklarını kontrol edin ve gerektiğinde temizleyin.

Saçları Dökülür mü?

Evet. Rus Tsvetnaya Bolonka ortalama bir salyadır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bülbülün harika şarkısı

Rus Tsvetnaya Bolonka için En İyi İklim

Bu cins düzenli ve ılık hava koşullarını tercih eder.

Mizaç

Rus Tsvetnaya Bolonka sakindir. Yetiştiriciler bu köpeği bir arkadaş olarak yarattı. Bu köpek çok uyanık ve zeki. Bu nedenle, utangaç veya çok agresif olmadan arkadaş canlısıdır . Doğal olarak rahat ve sosyaldir. Bu köpek herkese çok açıktır ve dostluğunu kontrol altında tutmak için eğitilmesi gerekir.

Bu Rus köpeği oldukça iyi bir bekçi köpeğidir ve istenirse bölgesini ve ailesini savunur, ancak insanları tehlikeye veya istenmeyen misafirlere karşı uyarmada daha iyidir. Bu köpek fiziksel bir yüzleşme için çok küçük.

Eğitmek Ne Kadar Kolay?

Rusça Tsvetnaya Bolonka

Rus Tsvetnaya Bolonka, bir oyuncak cinsi için normalden daha bağımsızdır. Bu cins, insanlarla erken sosyalleşmeyi gerektirir. Çocuklara ve diğer hayvanlara karşı çok arkadaş canlısıdırlar, ancak yeni tanıştırmalar için gözetim her zaman iyi bir fikirdir.

Ek olarak Bolonki, etraflarında olup biten her şey hakkında sizi uyarmak isteyebilir, bu nedenle seslendirmelerin ne zaman uygun olduğunu anlamaları için onları eğitmek gerekli olabilir. Bu cins çok zeki ve zekidir ve sağlam ama nazik bir el ile eğitildiğinde itaat, ralli, iz sürme ve çeviklik konularında başarılıdır.

Bu köpek çok bağımsız bir cins. Ralli ve çeviklik kursları gibi karmaşık görevler ve oyunlar için eğitilmesi kolaydır. Bu köpeği tutarlı bir şekilde eğittiğinizden emin olun. Eğitmen sert ama nazik olmalıdır.

Bu köpekleri doğru bir şekilde sosyalleşmeleri için erken eğitmek, yeni insanlarla tanışırken bu köpeklerin selamlarını kontrol altında tutacaktır.

Diğer Evcil Hayvanlara Hoşgörü Gösteriyorlar mı?

Rus Tsvetnaya Bolonkas, evdeki diğer köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlarla hoş bir şekilde yaşayabilir.

Aileler İçin İyi mi?

Rus Tsvetnaya Bolonka, başlangıçta apartman yaşamı için refakatçi köpek ve nihai evcil hayvan olarak geliştirildi. Bu köpek tatlı, sevecen, zeki ve memnun etmeye istekli, herkese karşı arkadaş canlısı ve saldırganlık belirtisi göstermiyor. Çocuklarla arası harikadır ve aileler için iyi bekçi köpekleridir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Küçük husky diye bir şey var mı?

Güçlü Bir Av Sürüşü Var mı?

Rus Tsvetnaya Bolonkas’ın ortalama bir av sürüşü var ama bunu kontrol altında tutmak için eğitilebilirler.

Diğer İnsanlarla Sosyal mi?

Rus Tsvetnaya Bolonkas, eğlenceli, mutlu ve sosyal bir etkileşime ihtiyaç duyuyor. Bu cins yeni insanlarla tanışmayı sever ve herkese sevgi gösterir. Yeni insanlar ortaya çıktığında aileleri uyarıyorlar. Düzgün eğitilmezlerse bunaltıcı olabilirler.

Rus Tsvetnaya Bolonka Yeni Sahipler İçin İyi mi?

Rus Tsvetnaya Bolonka, yeni insanların yanında agresif, sinirli ve bölgeci olabilir, bu cins acemi bir sahip için önerilmez.

Sağlık

Rus Tsvetnaya Bolonkas sağlıklı bir cins ama bu köpeği sağlıklı tutmak için veterinerinizle yapmanız gereken bazı rutin sağlık kontrolleri. Patella yaralanmalarını önlemek için genç köpekler yetişkin olana kadar zıplamaya teşvik edilmemelidir. Topuzları bağlı tutmak, gözlerdeki kornea aşınmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Rus Tsvetnaya Bolonka Ömrü

12 – 16 yaş

Sağlık sorunları

Rus Tsvetnaya Bolonkas sağlıklı olsa da, sorumlu yetiştiriciler stoklarını karaciğer şantı, Legg-Calve-Perthes hastalığı ve PRA gibi sağlık durumları için de tararlar. Ayrıca bu köpekler yaşlandıkça göz sorunları, patella ve kalp sorunları açısından kontrol edilmelidir.

Egzersiz yapmak

Rus Tsvetnaya Bolonkas Poz

Klasik kucak köpekleri olan Bolonki, yürüyüş yapmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanır, ancak çok fazla egzersiz gerektirmez. Bununla birlikte, çok enerjik ve oyun odaklı olabilirler ve haftada en az iki kez iyi bir boğuşma yaşamaları gerekir. Yürüyüşlere ek olarak egzersiz, saklambaç, yerde yuvarlanan bir topun peşinden koşma veya yeni numaralar öğrenme gibi ev içi aktiviteler şeklinde de yapılabilir.

Bu köpek, çok fazla egzersiz gerektirmeyen bir apartman cinsidir. Bu, sağlıklı kalmak için hala iyi egzersiz yapmaları gerektiği söyleniyor. Birkaç günde bir egzersiz yapmak, köpeğinizi ekstra sağlıklı tutacaktır. Bu köpekleri, etrafa küçük bir top fırlatmak veya diğer otomatik getirme oyuncaklarını kullanmak gibi ev içi oyunlarla meşgul edebilirsiniz .

Yorum yapın