Sağlıklı Kedi Kakası Rehberi

[ad_1]

Temel Çıkarımlar

 • Kedinizin dışkısı, temizlenmesi gereken dağınık bir uğraştan çok daha fazlası, kedinizin sağlığı hakkında pek çok ipucu içerir.
 • Dikkat edilmesi gereken dört kaka kalitesi vardır: renk, içerik, tutarlılık ve kaplama.
 • Kedinizin 48 saatten uzun süredir “alışılmadık” dışkıları varsa, neler olduğunu öğrenmek için veterinerinizden bir randevu alın.

1 Ağu 2022 tarihinde JoAnna Pendergrass, DVM tarafından yapılmıştır

Kedinizin çöp kutusunu temizlerken, muhtemelen kedinizin dışkısını olabildiğince çabuk atmak istersiniz. Ancak, kakanın normal göründüğünden emin olmak için biraz zaman ayırmak akıllıca olacaktır. Temizlemeniz gereken kokuşmuş bir pislikten daha fazlası, kedinizin kakası, kedinizin sağlığının mükemmel bir ölçüsüdür, bu nedenle kedinizin kakası doğru görünmediğinde bunun farkında olmakta yarar vardır.

Dışarıda yaşayan bir kediniz varsa dışkı örneği bulmak zor olabilir. Ancak evdeki kedilerse ve çöp kutusu kullanıyorlarsa, dışkının kalitesini ve tutarlılığını gözlemlemek için günlük toplama işini kullanabilirsiniz.

Kedi kakasının dört C’si

Kedi dışkısı söz konusu olduğunda bakılması gereken dört şey vardır ve hepsi “C” ile başlar: renk, içerik, tutarlılık ve kaplama.

 • Renk normal olduğunda açıktan koyu kahverengiye kadar değişen evcil hayvanınızın ne yediği ile ilgilidir. Bununla birlikte, renk altta yatan bir sağlık sorununu da gösterebilir. Örneğin, sarı kaka karaciğerle ilgili bir sorunu gösterebilirken, yeşil kaka bakteriyel bir enfeksiyona işaret edebilir. Kırmızı çizgili kaka, gastrointestinal sistemde bir yerde kanama olduğunu gösterebilir.
 • İçerik kedinin kakasında olan şeydir. Kürk yumakları, bağırsak solucanları ve çakıl taşları gibi bazı döküntüler görünebilir, ancak diğer sorunlu maddeler tespit edilmeyecektir ve bir veterinerin bunlara mikroskop altında bakmasını gerektirecektir.
 • Tutarlılık dışkının ne kadar sağlam olduğudur – sert, yumuşak veya akıcı.
 • A kaplama mukus gibi veya renkli bir tabaka, iltihaplı bir kolon gibi bir sorunu gösterebilir. Sağlıklı kedi kakasının üzerinde herhangi bir kaplama olmamalıdır.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kediler Fasulye Yiyebilir mi? |

Kedim ne kadar ve hangi sıklıkta kaka yapmalı?

Bir kedi ne sıklıkla kaka yapmalı?

Kedinizin “Hayır. Günlük 2” birkaç faktöre bağlıdır. Tüketilen yiyecek ve ikramların miktarı, hormonlar, egzersiz miktarı, metabolizma ve stres bağırsak hareket sıklığını etkileyebilir.

Sağlıklı kedilerin çoğu günde bir veya iki kez kaka yapar. Daha yaşlı kedilerde bağırsak hareketleri daha seyrek olabilir. Kediniz düzenli olarak bundan daha fazla kaka yapıyorsa, ters bir şey olmadığından emin olmak için veterinerinizi aramak isteyebilirsiniz.

Kediniz iki günden fazla dışkı üretmiyorsa, kedinizde bir tıkanıklık veya başka ciddi bir durum olması durumunda veterinerinize danışmalısınız.

Kedimin çok az mı yoksa çok mu kaka yaptığını nasıl anlarım?

Kediniz günde en az bir kez kaka yapmıyorsa, kabızdır veya bir tıkanıklığı vardır, bu da bir veteriner ziyaretini garanti eder.. Kediniz günde üç defadan fazla kaka yapıyorsa, sağlıklı görünüp görünmediğini düşünün. Garip bir renkse veya çok sert veya akıcıysa hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Bir kedi yemek yedikten ne kadar süre sonra kakasını yapar?

çöp kutusundaki kedi

Genel olarak, kedinizin son yemeğini sindirdikten 10-24 saat sonra kakasını yapmasını bekleyin. Birçok kedi için bu, sabahları ve akşamları olur. Ancak, her kedi biraz farklı kaka yapar. Düzenli olarak gittikleri günün hangi saati olursa olsun, onlar için normal olan odur.

İnsanlar gibi, kediniz de ara sıra rastgele veya beklenmedik zamanlarda gitmek zorunda kalabilir. Bu, stresle ilgili olabilir veya son yemeklerinde ne kadar yiyecek tükettikleri veya normal diyetlerinin bir parçası olmayan yiyecekler yedikleri ile ilgili olabilir.

Kedimin kakası ne büyüklükte olmalı?

Kedinizin kakasının boyutu ve hacmi, boyutlarına, ağırlıklarına ve ne kadar yiyecek tükettiklerine bağlı olacaktır.

Çoğu orta boy (10-15 lbs.) kedinin kakası yaklaşık 4 ila 6 inç uzunluğunda olacaktır. Kedinizin normal dışkısının sayısı, çapı ve uzunluğu, kedinin boyutuyla eşleşen kolonun boyutuna karşılık gelecektir.

‘Sağlıklı’ kaka neye benziyor?

Sağlıklı kedi kakası kahverengi veya koyu kahverengi olmalı ve kütük şeklinde olmalıdır. Kil gibi kıvamda biraz sağlam olmalı ama sert olmamalıdır. İçinde kan, mukus veya kalıntı olmamalıdır.

Sağlıklı kedi kakası nasıl kokmalı?

Sağlıklı kedi kakası, herhangi bir dışkı gibi kokmalı, ancak aşırı derecede güçlü veya kokuşmuş bir kokuya sahip olmamalıdır. Alışılmadık şekilde güçlü bir koku alıyorsa veya kedinizin gazı varsa, bu bakteriyel bir enfeksiyona, karaciğer hastalığına veya daha ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Ayakta Duran Köpek Bahçede Yürüyüşe Çıkıyor

Tipik dışkı kokusu, kedinizin diyetine bağlı olacaktır. Evcil hayvanınızın kaka kokusunun aniden değiştiğini fark ederseniz, kedinizde iştah azalması, ishal veya uyuşukluk gibi başka değişiklikler olup olmadığını izleyin ve devam ederse veterinerinize danışın.

Kedi kakasındaki farklı renkler ne anlama geliyor?

Kahverengi tonlarının yanı sıra herhangi bir renk bir sağlık sorununa işaret edebilir ve bunu veterinerinizle konuşmalısınız.

 • Siyah: Kara kedi kakası, üst gastrointestinal sistemde hastalık veya yutulan bir şeyin neden olduğu kanamayı gösterir. (aşağıya bakınız)
 • Beyaz veya sarı mukus: Berrak veya beyaz veya hafif sarı sümüksü mukus, kolit (bağırsak iltihabı), bağırsak tahrişi veya olası parazitler veya enfeksiyon anlamına gelebilir.
 • Beyaz noktalar: Pirinç tanesi büyüklüğündeki beyaz benekler tenyalara işaret eder. Hareket ediyor olabilirler.

Dışkıda kan ne anlama geliyor?

Bazen, kedinizin dışkısındaki kan, kolayca tedavi edilebilen küçük bir sorundan kaynaklanır veya kendi kendine geçebilir. Bununla birlikte, kanlı dışkının birçok nedeni endişe vericidir ve kontrol edilmelidir.

Dışkıda kan görülmesinin bazı olası nedenleri şunlardır:

Diyette veya gıda alerjilerinde ani bir değişiklik

Kedinizin mamasını aniden değiştirmek, midesinin bozulmasına neden olarak dışkısında kana neden olabilir. Mevcut gıdadan yeni bir diyete geçiş yaparken, bunu yavaş yavaş yaptığınızdan emin olun.

Zehirlenme veya yabancı cisim yutulması

Toksik bir şey veya geçmesi zor olan sert bir nesne yiyen kedilerde kanlı dışkı gelişebilir. Bundan şüpheleniyorsanız hemen veterinerinizi arayın. Bu ayrıca siyah veya katranlı dışkıya neden olabilir (aşağıya bakın).

Ciddi hastalıklar

Kedinizin dışkısı parlak kırmızı ve sulu ise, bu bir enfeksiyona, parazite veya kanser gibi daha ciddi bir duruma işaret edebilir. Parlak kırmızı, kanlı ishal, bazıları ölümcül olan birkaç yaygın hastalığın belirtisidir, bu nedenle kedinizin derhal bir veteriner tarafından görülmesi gerekir.

Kolit

Kolit (bağırsak iltihabı) olan kediler, bazen parlak kırmızı kan içeren mukus yüklü dışkıları dışkılamak için zorlar ve sık sık geçirirler.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Yeni Köpeğinizin Adını Nasıl Değiştirirsiniz?

Dışkıda siyah kan ne anlama geliyor?

Siyah veya katranımsı dışkı muhtemelen kedinizin mide veya ince bağırsaklardaki kanama nedeniyle kan yutmuş olduğu anlamına gelir. Bu genellikle ciddi bir sorunun işaretidir ve derhal bir veteriner ziyaretini tetiklemelidir.

İşte siyah dışkı için bazı olası nedenler:

Mide ülseri

Siyah veya kanlı dışkı, mide ülserinin bir belirtisidir. Mide ülseri olan kediler, sindirim sisteminde ani, yaşamı tehdit eden kanamalar geliştirebilir.

parazitler

Hafif kancalı kurt enfeksiyonu vakaları ishale ve kilo kaybına neden olabilir ve parazitlerden kaynaklanan ciddi enfeksiyonlar kan kaybına bağlı anemiye neden olabilir. Sindirilmiş kan dışkıya siyah, katranımsı bir görünüm verir. Kancalı kurtlar kolayca tespit edilir ve tedavi edilir.

Bir kedinin kakasının kıvamı ne olmalıdır?

Kedi kakası tutarlılığı hakkında bilgi grafiği.
 • sağlıklı dışkı pürüzsüz veya hafif yumrulu. İdeal olarak, puro şeklinde olacaktır.
 • Biçimli ama duygusal: Yumuşak dışkı hafif tahrişe işaret edebilir; genellikle birkaç gün içinde düzelip düzelmediği ve başka hastalık belirtisi olmaması önemli değildir.
 • Sert peletler veya sert dışkı kedinizin kabızlık, susuzluk veya her ikisinden muzdarip olduğunu gösterebilir. Kabızlık, dışkının seyrek veya zor çıkışıdır ve tipik olarak geçici bir durumdur. Birçok kabız kedi, dışkılamaya çalışırken zorlanma veya ağrı yaşayacaktır. Kedilerde kabızlığın birçok potansiyel nedeni vardır. En yaygın neden, tahriş edici veya sindirilemeyen maddelerin yutulmasıdır; diğerleri kolon hastalıkları, bağırsak tıkanıklığı veya bazı ilaçların yan etkilerini içerir. Şiddetli kabızlık, kolonun seyrek bağırsak hareketleri nedeniyle gerildiği ve genişlediği, muhtemelen kolonda kalıcı kas hasarına yol açan megakolona yol açabilir.
 • Akıntılı dışkı veya ishal: Kedinizin yediği bir şey veya diyetindeki bir değişiklik, genellikle kendi kendine temizlenen sıvı dışkıya neden olabilir. Akıntılı dışkı veya ishal ayrıca stres, ilaçlar, parazitler veya diğer tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Tedaviye dirençli olan veya sürekli tekrarlayan kronik ishal, kilo kaybı veya kaba ve mat bir saç tabakası gibi başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kedimin kakasıyla ne zaman ilgilenmeli ve onu bir veterinere götürmeliyim?

Yavru kedinizin veya kedinizin dışkısında kan varsa veya bir günden uzun süre kahverengi dışında herhangi bir renk varsa, veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, tüylü dostunuzun 24-48 saatin üzerinde ishali varsa veya 48 saat içinde bağırsak hareketi olmadıysa yardım alın. Dışkı anormalliklerine ek olarak, diğer hastalık belirtilerini arayın. Anormal dışkıların yanı sıra, kediniz uyuşuk görünüyorsa veya yemek yemiyor veya içmiyorsa, mümkün olan en kısa sürede veteriner tavsiyesi alın.

[ad_2]

Yorum yapın