SEO Nedir – Arama Motoru Optimizasyonu?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle SEO, insanlar aşağıdakileri aradığında Google, Microsoft Bing ve diğer arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için web sitenizi geliştirme süreci anlamına gelir:

 • Sattığınız ürünler.
 • Sağladığınız hizmetler.
 • Derin uzmanlığa ve/veya deneyime sahip olduğunuz konularla ilgili bilgiler.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürlüğü olursa, bulunma ve tıklanma olasılığınız o kadar artar. Nihayetinde, arama motoru optimizasyonunun amacı, müşteri, müşteri veya geri gelmeye devam eden bir izleyici kitlesi olacak web sitesi ziyaretçilerini çekmeye yardımcı olmaktır.

SEO’nun SEM ve PPC’den farkı nedir?

SEM ve PPC, Arama Motoru Ülkesinde hakkında çok şey okuyacağınız ve daha geniş arama pazarlaması topluluğunda hakkında bir şeyler duyacağınız diğer iki yaygın terimdir. 

Bu terimlerin her ikisi ve SEO ile nasıl ilişkili oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SEO’ya karşı OLMADAN

SEM, arama motoru pazarlaması veya daha yaygın olarak bilindiği üzere arama pazarlaması anlamına gelir. 

Arama pazarlaması bir tür dijital pazarlamadır. Organik arama ve ücretli arama yoluyla trafiği yönlendirmeyi amaçlayan SEO ve PPC etkinliklerinin birleşimi için kullanılan bir şemsiye terimdir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, arama pazarlaması, hem ücretli hem de ücretsiz çabalarla arama motorlarından trafik ve görünürlük kazanma sürecidir.

Peki SEO ve SEM nasıl farklıdır? Teknik olarak farklı değiller – SEO, SEM’in yarısıdır:

 • SEO = arama motorlarından organik trafik çekmek. 
 • SEM = arama motorlarından organik ve ücretli trafik çekmek. 

Şimdi, işlerin biraz kafa karıştırıcı olduğu yer burası. 

Bugün, birçok kişi SEM’i PPC (sonraki bölümde bahsedeceğimiz) ile dönüşümlü olarak kullanıyor. 

Bu fikir SEO’nun altını çiziyor gibi görünüyor. Ancak, SEO pazarlamadır , tıpkı PPC’nin pazarlama olduğu gibi.

İşte SEO ve SEM hakkında düşünmenin en iyi yolu:

SEM’in bir madeni para olduğunu hayal edin. SEO bu madalyonun bir yüzüdür. PPC diğer tarafta. 

SEO ve PPC’ye Karşı

PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelir – reklamverenlerin reklamlarından biri tıklandığında ücretlendirildiği bir dijital pazarlama türü.

Temel olarak, reklamverenler, reklamlarının arama motoru sonuçlarında görünmesini istedikleri belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri için teklif verirler. Bir kullanıcı bu anahtar kelimelerden veya kelime öbeklerinden birini aradığında, reklamverenin reklamı en iyi sonuçlar arasında görünecektir. 

Arama pazarlamasını bir madeni para olarak düşünürsek, SEO ve PPC aynı madalyonun iki yüzüdür – SEO ücretsiz tarafı, PPC ücretli tarafıdır. 

Bir diğer önemli nokta: Bunu asla “SEO’ya karşı PPC” (yani hangisi daha iyi) olarak düşünmemek önemlidir çünkü bunlar birbirini tamamlayan kanallardır. Bu bir ya-ya da sorusu değil – her zaman ikisini de seçin (bütçeniz izin verdiği sürece).

Daha önce de belirttiğimiz gibi, SEM ve PPC terimleri endüstride birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ancak, burada Search Engine Land’de durum böyle değil. 

Ne zaman “SEM”den bahsetsek, bunun nedeni hem SEO’dan (organik arama) hem de PPC’den (ücretli arama) bahsediyor olmamız olacaktır. 

SEO neden önemlidir?

SEO kritik bir pazarlama kanalıdır. Birincisi ve en önemlisi: organik arama, tüm web sitesi trafiğinin %53’ünü sağlar .

Küresel SEO endüstrisinin 2028 yılına kadar şaşırtıcı bir şekilde 122,11 milyar dolara ulaşacağının tahmin edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur . SEO, markalar, işletmeler ve her büyüklükteki kuruluş için gerçek iş sonuçları sağlar.

İnsanlar bir yere gitmek, bir şeyler yapmak, bilgi bulmak, araştırma yapmak veya bir ürün/hizmet satın almak istediğinde yolculukları genellikle bir aramayla başlar. 

Ancak bugün, arama inanılmaz derecede parçalanmış durumda . Kullanıcılar, geleneksel web arama motorlarında (örn. Google, Microsoft Bing), sosyal platformlarda (örn. YouTube, TikTok) veya perakendeci web sitelerinde (örn. Amazon) arama yapabilir. 

Aslında, ABD’deki çevrimiçi alışveriş yapanların %61’i ürün aramaya Amazon’da başlarken, bu oran Google gibi bir arama motorunda başlayanların %49’udur. Aynı araştırmadan ayrıca not : 

 • %32’si Walmart.com’da başlıyor.
 • %20’si YouTube’da başlar.
 • %19’u Facebook’ta başlıyor.
 • %15’i Instagram’da başlar.
 • %11’i TikTok’ta başlıyor.

Her yıl trilyonlarca arama yapılıyor. Arama genellikle web siteleri için birincil trafik kaynağıdır, bu da insanların markanızı veya işletmenizi arayabileceği herhangi bir platformda “arama motoru dostu” olmayı gerekli kılar. 

Tüm bunların anlamı, görünürlüğünüzü artırmanın ve arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanın kârlılığınızı olumlu yönde etkileyebileceğidir.

Arama motoru sonuç sayfaları (veya SERP’ler) süper rekabetçi olduğundan – arama özellikleriyle (ve PPC reklamlarıyla) dolu olduğu için SEO da inanılmaz derecede önemlidir. SERP özellikleri şunları içerir:

 • Bilgi panelleri.
 • Öne çıkan snippet’ler.
 • Haritalar.
 • Görüntüler. 
 • videolar.
 • En çok okunan haberler (haberler).
 • İnsanlar da Soruyor.
 • Atlıkarıncalar.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Dünyanın En Hızlı 20 Arabası (En Yüksek Hıza Göre)

SEO’nun markalar ve işletmeler için kritik olmasının bir başka nedeni de, diğer pazarlama kanallarının aksine, iyi bir SEO çalışmasının sürdürülebilir olmasıdır. Ücretli bir kampanya sona erdiğinde trafik de sona erer. Sosyal medya trafiğinden gelen trafik, en iyi ihtimalle güvenilmezdir ve bir zamanlar olduğundan çok daha azdır.

SEO, şirketinizin yaptığı her şeyin önemli olduğu bütünsel pazarlamanın temelidir . Kullanıcılarınızın ne istediğini anladıktan sonra, bu bilgiyi aşağıdakilere uygulayabilirsiniz:

 • Kampanyalar (ücretli ve organik).
 • Web sitesi içeriği.
 • Sosyal medya özellikleri.

SEO, temel iş hedeflerine (örneğin, dönüşümler, ziyaretler, satışlar) ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz trafiği yönlendiren bir kanaldır. Aynı zamanda güven oluşturur – sıralaması iyi olan bir web sitesi genellikle yetkili veya güvenilir olarak kabul edilir, bunlar Google’ın daha iyi sıralamalarla ödüllendirmek istediği temel unsurlardır.

SEO türleri

Üç tür SEO vardır:

 • Teknik SEO: Bir web sitesinin teknik yönlerini optimize etmek.
 • Site İçi SEO:  Bir web sitesindeki içeriği kullanıcılar ve arama motorları için optimize etme.
 • Site Dışı SEO: Marka varlıkları (örneğin, insanlar, işaretler, değerler, vizyon, sloganlar, sloganlar, renkler) oluşturmak ve nihai olarak marka bilinirliğini ve tanınırlığını artıracak şeyler yapmak (yani, uzmanlığını, otoritesini ve güvenilirliğini göstermek ve büyütmek) ) ve talep üretimi.

İçerik ve teknik optimizasyonlar üzerinde %100 kontrol sahibi olursunuz. Bu, site dışında her zaman doğru değildir (diğer sitelerden gelen bağlantıları kontrol edemezsiniz veya güvendiğiniz platformlar kapanırsa veya büyük bir değişiklik yaparsa), ancak bu faaliyetler yine de bu SEO başarı üçlüsünün önemli bir parçasıdır. 

SEO’yu bir spor takımı olarak hayal edin. Kazanmak için hem güçlü bir hücuma hem de savunmaya ihtiyacınız var – ve hayranlara (yani bir seyirciye) ihtiyacınız var. Teknik optimizasyonu savunmanız olarak, içerik optimizasyonunu saldırınız olarak ve site dışı optimizasyonu sadık bir hayran kitlesini çekmenin, onlarla etkileşim kurmanın ve elde tutmanın yolları olarak düşünün.

Teknik optimizasyon

Bir web sitesinin teknik öğelerini optimize etmek, SEO başarısı için çok önemli ve temeldir. 

Her şey mimari ile başlar – arama motorları tarafından taranabilen ve dizine eklenebilen bir web sitesi oluşturmak. Google’ın trend analisti Gary Illyes’in bir keresinde Reddit AMA’da belirttiği gibi : “BU LANET SİTEYİ TARANABİLİR YAPIN.” 

Arama motorlarının sayfalarınızdaki tüm içeriği (ör. metin, resimler, videolar) keşfetmesini ve bunlara erişmesini kolaylaştırmak istiyorsunuz. Burada hangi teknik öğeler önemlidir: URL yapısı, gezinme, dahili bağlantı ve daha fazlası.

Deneyim ayrıca teknik optimizasyonun kritik bir unsurudur. Arama motorları, hızlı yüklenen ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan sayfaların önemini vurgular. Önemli Web Verileri, mobil uyumluluk ve kullanılabilirlik, HTTPS ve araya giren geçiş reklamlarından kaçınma gibi unsurlar teknik SEO’da önemlidir. 

Teknik optimizasyonun başka bir alanı da yapılandırılmış verilerdir (şema olarak da bilinir). Bu kodu web sitenize eklemek, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına ve arama sonuçlarındaki görünümünüzü iyileştirmesine yardımcı olabilir. 

Artı, web barındırma hizmetleri, CMS (içerik yönetim sistemi) ve site güvenliği SEO’da rol oynar. 

içerik optimizasyonu

SEO’da içeriğinizin iki ana kitle için optimize edilmesi gerekir: insanlar ve arama motorları. Bunun anlamı, hedef kitlenizin göreceği içeriği (sayfada gerçekte ne var) ve ayrıca arama motorlarının göreceği içeriği (kod) optimize etmenizdir.

Amaç her zaman faydalı, yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır . Bunu, kitlenizin isteklerini ve ihtiyaçlarını anlayarak, verilerle ve Google tarafından sağlanan rehberlikle yapabilirsiniz.

İçeriği insanlar için optimize ederken şunlardan emin olmalısınız:

 • Deneyiminiz veya uzmanlığınız olan ilgili konuları kapsar.
 • İnsanların içeriği bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri içerir.
 • Eşsiz veya orijinaldir.
 • İyi yazılmış ve gramer ve imla hataları içermez.
 • Günceldir, doğru bilgiler içerir.
 • Multimedya içerir (örn. resimler, videolar).
 • SERP rakiplerinizden daha iyidir.
 • Okunabilir – paylaştığınız bilgileri insanların anlamasını kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmıştır (düşün: alt başlıklar, paragraf uzunluğu, kalın/italik kullanım, sıralı/sırasız listeler, okuma düzeyi vb.).

Arama motorları için optimize edilecek bazı temel içerik öğeleri şunlardır:

 • Başlık etiketleri
 • Meta Açıklaması
 • Başlık etiketleri (H1-H6)
 • Resim alternatif metni
 • Açık grafik ve Twitter Kartları meta verileri

Site dışı optimizasyon

En katı anlamıyla “SEO” olmayabilecek, ancak yine de SEO başarısıyla uyum sağlayabilecek ve dolaylı olarak SEO başarısına katkıda bulunabilecek birkaç etkinlik vardır.

Bağlantı kurma (bir web sitesine bağlantı alma süreci), site dışı SEO ile en çok ilişkilendirilen etkinliktir. Alakalı, yetkili, güvenilir web sitelerinden web sitenize işaret eden çeşitli sayıda bağlantı almanın büyük faydaları olabilir (örneğin, sıralamalar, trafik). Bağlantı kalitesi, bağlantı miktarını yener – ve çok sayıda kaliteli bağlantı hedeftir.

Ve bu bağlantıları nasıl elde edersiniz? SEO çabalarıyla sinerji oluşturan çeşitli web sitesi tanıtım yöntemleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Marka oluşturma ve marka pazarlaması : Tanınırlığı ve itibarı artırmak için tasarlanmış teknikler.
 • PR : Editör tarafından verilen bağlantıları kazanmak için tasarlanmış halkla ilişkiler teknikleri.
 • İçerik pazarlaması : Bazı popüler biçimler arasında videolar, e-kitaplar, araştırma çalışmaları, podcast’ler (veya diğer podcast’lerde konuk olmak) ve konuk gönderisi (veya konuk blog yazarlığı) yer alır.
 • Sosyal medya pazarlaması ve optimizasyonu : İlgili tüm platformlarda markanızın kontrolünü ele geçirin, tamamen optimize edin ve ilgili içeriği paylaşın. 
 • Listeleme yönetimi : Şirketiniz veya web siteniz hakkındaki bilgilerin arama yapanlar tarafından listelenebileceği ve bulunabileceği herhangi bir platformda (örn. dizinler, inceleme siteleri, wiki’ler) bilgileri talep etmek, doğrulamak ve optimize etmek.
 • Derecelendirmeler ve incelemeler : Onları almak, izlemek ve yanıtlamak.
Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Galvanizli Sac, Soğuk Sac, DKP Sac, Silisli Rulo Sac ve Motor Sacı: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Genel olarak, site dışından bahsederken, tamamen teknik açıdan sıralama yeteneğinizi doğrudan etkilemeyecek faaliyetlerden bahsediyorsunuz. 

Ancak yine de, markanızın yaptığı her şey önemlidir. Markanızın insanların sizi arayabileceği her yerde bulunmasını istiyorsunuz. Bu nedenle, bazı insanlar “arama motoru optimizasyonu” kelimesini aslında “arama deneyimi optimizasyonu” veya “her yerde arama optimizasyonu” anlamına gelecek şekilde yeniden adlandırmaya çalıştı.

SEO uzmanlıkları

Arama motoru optimizasyonunun da birkaç alt türü vardır. Bu uzmanlık alanlarının her biri, genellikle ek taktikler gerektiren ve farklı zorluklar sunan “normal SEO”dan farklıdır. 

Bu tür beş SEO uzmanlığı şunları içerir:

 • E-ticaret SEO : Ek SEO öğeleri, kategori sayfalarını, ürün sayfalarını, yönlü gezinmeyi, dahili bağlantı yapılarını, ürün resimlerini, ürün incelemelerini, şemayı ve daha fazlasını optimize etmeyi içerir.
 • Kurumsal SEO : Bu, büyük ölçekte SEO’dur. Tipik olarak bu, 1 milyondan fazla sayfaya sahip bir web sitesiyle (veya birden çok web sitesiyle/markayla) uğraşmak anlamına gelir veya kuruluşun büyüklüğüne (tipik olarak yılda milyonlarca veya milyarlarca gelir elde edenler) dayalı olabilir. Girişim yapmak, aynı zamanda, geliştirme ekibi tarafından uygulanan SEO değişikliklerinin yanı sıra birden fazla paydaşın dahil edilmesi için gecikmeler anlamına da gelir.
 • Uluslararası SEO : Bu, uluslararası işletmeler için küresel SEO’dur – çok bölgeli veya çok dilli web siteleri için SEO yapmak – ve Baidu veya Naver gibi uluslararası arama motorları için optimizasyon yapmak. 
 • Yerel SEO : Buradaki amaç, diğerlerinin yanı sıra incelemeleri ve işletme listelerini yöneterek ve alarak web sitelerini yerel organik arama motoru sonuçlarında görünürlük için optimize etmektir.
 • Haber SEO’su : Haberlerde hız son derece önemlidir – özellikle Google’ın dizinine olabildiğince çabuk girmenizi ve Google Discover, Google’ın En Çok Okunan Haberleri ve Google Haberler gibi yerlerde görünmenizi sağlamak. Ödeme duvarları, bölüm sayfaları, habere özel yapılandırılmış veriler ve daha fazlası için en iyi uygulamaları anlamaya ihtiyaç vardır.

SEO nasıl çalışır?

Bu sayfayı Google arama yoluyla bulduysanız, muhtemelen Google’da [seo nedir] veya [seo] araması yaptınız. 

Bu kılavuz, SEO konusunda büyük uzmanlığa ve deneyime sahip yetkili bir web sitesi olan Search Engine Land’de yayınlanmıştır (2006’dan beri büyük ve küçük tüm SEO değişikliklerini ele alıyoruz). 

İlk olarak 2010 yılında yayınlanan “SEO nedir” sayfamız 324.203 bağlantı kazandı. 

Basitçe söylemek gerekirse, bu faktörler (ve diğerleri), bu kılavuzun arama motorlarında iyi bir itibar kazanmasına yardımcı oldu ve bu da onun yıllarca 1. Konumda yer almasına yardımcı oldu. Yetkili ve güvenilir olduğunu ve bu nedenle birisi SEO için arama yaptığında sıralamayı hak ettiğini gösteren birikmiş sinyallere sahiptir. 

Ancak SEO’ya daha geniş bir şekilde bakalım. Bir bütün olarak, SEO gerçekten aşağıdakilerin bir kombinasyonu ile çalışır:

 • Kişiler: Stratejik, taktiksel ve operasyonel SEO çalışmasını yapmaktan veya tamamlanmasını sağlamaktan sorumlu kişi veya ekip.
 • Süreçler: İşi daha verimli hale getirmek için alınan önlemler.
 • Teknoloji: Kullanılan platformlar ve araçlar.
 • Faaliyetler: Nihai ürün veya çıktı.

Diğer birçok şey SEO’nun nasıl çalıştığını etkiler. Aşağıda, en önemli bilgi ve süreç öğelerine üst düzey bir bakış yer almaktadır. 

Altı kritik alan birlikte SEO’nun çalışmasını sağlar:

1. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak

Basitçe, insanların herhangi bir platformda arama yoluyla işletmenizi bulmasını istiyorsanız, motorun nasıl çalıştığının arkasındaki teknik süreçleri anlamanız ve ardından bu görünürlüğü etkilemek için tüm doğru “sinyalleri” sağladığınızdan emin olmanız gerekir. 

Google gibi geleneksel web arama motorlarından bahsederken, aramanın dört ayrı aşaması vardır:

 • Tarama: Arama motorları, bağlantıları izleyerek ve site haritalarını kullanarak web’deki sayfaları keşfetmek için tarayıcıları kullanır.
 • Oluşturma: Arama motorları, HTML, JavaScript ve CSS bilgilerini kullanarak sayfanın nasıl görüneceğini oluşturur.
 • Dizine Ekleme: Arama motorları, keşfettiği sayfaların içeriğini ve meta verilerini analiz eder ve bunları bir veritabanına ekler (ancak web sitenizdeki her sayfanın dizine ekleneceğinin garantisi yoktur).
 • Sıralama: Karmaşık algoritmalar, bir sayfanın alakalı olup olmadığını ve arama yapanlar bir sorgu girdiğinde gösterilecek kadar yüksek kalitede olup olmadığını belirlemek için çeşitli sinyallere bakar.

Ancak Google arama için optimize etmek, YouTube veya Amazon gibi diğer platformları aramak için optimize etmekten farklıdır. 

Etkileşim (Beğeniler, yorumlar, paylaşımlar vb.) ve insanların kimlerle bağlantılı olduğu gibi faktörlerin önemli olduğu Facebook örneğini ele alalım. Ardından, Twitter’da yenilik, etkileşimler veya yazarın güvenilirliği gibi sinyaller önemlidir. 

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bütüncül Psikoterapi: Ruhunuzun Şifasına Ulaşın

Ve işleri daha da karmaşık hale getiren: arama motorları, içeriği ortaya çıkarmak için makine öğrenimi öğeleri ekledi; bu da “bu” veya “şu” demeyi daha da zorlaştırarak daha iyi veya daha kötü performansla sonuçlandı.

2. Araştırmak

Araştırma, SEO’nun önemli bir parçasıdır. SEO performansını artıracak bazı araştırma biçimleri şunları içerir:

 • Kitle araştırması: Hedef kitlenizi veya pazarınızı anlamak önemlidir. Onlar kim (yani demografik bilgileri ve psikografik bilgileri)? Ağrı noktaları nelerdir? Cevaplayabileceğiniz hangi soruları var? 
 • Anahtar kelime araştırması: Bu süreç, insanların sayfalarınızda kullandıkları alakalı ve değerli arama terimlerini belirleyip dahil etmenize ve bu anahtar kelimeler için sıralamada ne kadar talep ve rekabet olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
 • Rakip araştırması: Rakipleriniz ne yapıyor? Güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Ne tür içerikler yayınlıyorlar? 
 • Marka/işletme/müşteri araştırması: Hedefleri nelerdir ve SEO bu hedeflere ulaşmalarına nasıl yardımcı olabilir?
 • Web sitesi araştırması: Çeşitli SEO denetimleri, bir web sitesinde organik aramada başarıyı engelleyen fırsatları ve sorunları ortaya çıkarabilir. Dikkate alınması gereken bazı denetimler: teknik SEO, içerik, bağlantı profili ve EEAT. 
 • SERP analizi: Bu, belirli bir sorgu için arama amacını anlamanıza (örneğin, ticari mi, işlemsel mi, bilgi amaçlı mı yoksa gezinme amaçlı mı) ve sıralama veya görünürlük kazanma olasılığı daha yüksek olan içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

3. Planlama

Bir SEO stratejisi, uzun vadeli eylem planınızdır. Hedefler belirlemeniz ve onlara nasıl ulaşacağınıza dair bir plan yapmanız gerekir. 

Bunu bir yol haritası olarak SEO stratejiniz olarak düşünün. İzlediğiniz yol muhtemelen zamanla değişecek ve gelişecektir – ancak hedef açık ve değişmeden kalmalıdır.

SEO planınız aşağıdakileri içerebilir:

 • Hedefler (örn. OKR’ler, SMART) ve beklentileri (örn. zaman çizelgeleri/kilometre taşları) belirlemek.
 • Anlamlı KPI’ları ve metrikleri tanımlama ve hizalama.
 • Projelerin nasıl oluşturulacağına ve uygulanacağına karar vermek (dahili, harici veya karma).
 • İç ve dış paydaşlarla koordinasyon ve iletişim kurmak.
 • Araçların/teknolojinin seçilmesi ve uygulanması.
 • Bir ekibi işe almak, eğitmek ve yapılandırmak.
 • Bir bütçe belirlemek.
 • Sonuçların ölçülmesi ve raporlanması.
 • Strateji ve sürecin belgelenmesi.

4. Oluşturma ve uygulama

Tüm araştırmalar bittiğinde, fikirleri eyleme dönüştürme zamanı. Bunun anlamı:

 • Yeni içerik oluşturma: İçerik ekibinize hangi içeriğin oluşturulması gerektiği konusunda tavsiyede bulunmak.
 • Mevcut sayfalarda değişiklik veya geliştirme önermek veya uygulamak: Bu, içeriği güncellemeyi ve iyileştirmeyi, dahili bağlantılar eklemeyi, anahtar kelimeleri/konuları/varlıkları dahil etmeyi veya daha fazla optimize etmenin başka yollarını belirlemeyi içerebilir.
 • Eski, modası geçmiş veya düşük kaliteli içeriğin kaldırılması: Sıralaması iyi olmayan, dönüşüm trafiğini artıran veya SEO hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan içerik türleri.

5. İzleme ve bakım

Web sitenizde bir şeyler ters gittiğinde veya bozulduğunda bunu bilmeniz gerekir. İzleme kritiktir. 

Trafiğin kritik bir sayfaya düştüğünü, sayfaların yavaşladığını, yanıt vermediğini veya dizinden düştüğünü, web sitenizin tamamının devre dışı kaldığını, bağlantıların koptuğunu veya başka herhangi bir sayıda olası yıkıcı sorunu bilmeniz gerekir.

6. Performansı analiz etmek, değerlendirmek ve raporlamak

SEO’yu ölçmezseniz iyileştiremezsiniz. SEO hakkında veriye dayalı kararlar almak için şunları kullanmanız gerekir:

 • Web sitesi analitiği: Performans verilerini toplamak için araçlar (en azından Google Analytics, Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları gibi ücretsiz araçlar) kurun ve kullanın.
 • Araçlar ve platformlar: Birden çok araç sunan birçok “hepsi bir arada” platform (veya süit) vardır , ancak belirli görevlerdeki performansı izlemek için yalnızca belirli SEO araçlarını kullanmayı da seçebilirsiniz. Veya, kaynaklarınız varsa ve piyasadaki araçların hiçbiri tam olarak istediğinizi yapmıyorsa, kendi araçlarınızı yapabilirsiniz.

Verileri topladıktan sonra, ilerleme hakkında rapor vermeniz gerekecek. Yazılım kullanarak veya manuel olarak raporlar oluşturabilirsiniz. 

Performans raporlaması bir hikaye anlatmalı ve anlamlı zaman aralıklarında, tipik olarak önceki rapor dönemleriyle (örneğin yıldan yıla) karşılaştırılarak yapılmalıdır. Bu, web sitesinin türüne bağlı olacaktır (tipik olarak bu, aylık, üç aylık veya başka bir aralık olacaktır), 

SEO devam ediyor

SEO asla bitmez. Arama motorları, kullanıcı davranışları ve rakipleriniz sürekli değişiyor. Web siteleri zamanla değişir ve hareket eder (ve bozulur). İçerik bayatlıyor. Süreçleriniz gelişmeli ve daha verimli hale gelmelidir.

Alt satır: Her zaman izleyebileceğiniz, test edebileceğiniz veya iyileştirebileceğiniz bir şeyler vardır. Ya da Bruce Clay’in dediği gibi: SEO yalnızca Google bir şeyleri değiştirmeyi bıraktığında ve tüm rekabetiniz öldüğünde yapılacaktır .

SEO nasıl öğrenilir?

Artık SEO’nun ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey anladığınıza göre, nasıl daha fazla bilgi edinebilirsiniz? 

En son SEO haberlerini, araştırmalarını, en iyi uygulamalarını ve diğer gelişmeleri okumak (veya isterseniz izlemek veya dinlemek), ister günlük, ister haftalık veya aylık olsun, düzenli alışkanlıklarınızdan biri haline gelmelidir. Ayrıca yılda en az bir veya iki etkinliğe katılmak için yatırım yapmalısınız.

Arama yapanların beklentileri ve davranışları sürekli gelişiyor, bu da algoritmaların ayak uydurmak için sürekli değiştiği anlamına geliyor. Bu, teknolojideki yeni atılımlarla birlikte (2022’nin sonlarında ChatGPT’nin patlayıcı yükselişinden ve 2023’te arama sonuçlarına aniden üretken yapay zekanın eklenmesinden başka bir yere bakmayın).

Yorum yapın