Söve nedir?

Söve kelimesinin birden çok anlamı vardır. Bir pencere veya kapı çerçevesinin dikey kenarlarına atıfta bulunabilir. Ayrıca, tam çerçeveyi oluşturan kapı çerçevesinin her iki ucundaki yatay parçanın yanı sıra bir kapı veya pencerenin boyutuna da atıfta bulunabilir (örneğin, 30″ genişliğinde ve 80″ yüksekliğinde).

Söve veya söve malzemesi, bir pencerenin dikey kenarlarını ifade eder.

Bir pervaz, bir pencerenin veya kapının dikey kenarlarıdır. Ayrıca, tam çerçeveyi oluşturan kapı çerçevesinin her iki ucundaki yatay parçaya da atıfta bulunabilir ve 30 “genişliğinde 80” yüksekliğinde olduğu gibi bir kapı veya pencerenin boyutunu tanımlamak için kullanılır.

Bir pervaz, aynı zamanda, tam çerçeveyi oluşturan kapı çerçevesinin her iki ucundaki yatay parçadır.

Bir pervaz, aynı zamanda, tam çerçeveyi oluşturan kapı çerçevesinin her iki ucundaki yatay parçadır. Yeni bir pervaz taktığınızda, dikkatli ölçüm ve kesme işlemlerine normalden daha fazla zaman harcamayı bekleyebilirsiniz. Bunun nedeni, iki kişinin iki tahta parçasını tam olarak bir çizgide buluşturmadan düzgün bir şekilde hizalamalarının zor olmasıdır.

Çok hassas ölçümlerle çalışıyorsanız, bir tür çerçeveleme karesi veya hatta bir lazer seviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Söve ayrıca 30 “genişliğinde 80” yüksekliğinde olduğu gibi bir kapı veya pencerenin boyutunu ifade eder.

Söve boyutu, bir kapı veya pencere açıklığının ölçüsüdür. Pervaz genişliği, bir yan pervazın iç kenarından diğerine (yan yana) ölçülür. Bir pervazın yüksekliği, herhangi bir trim veya taç kalıplama dahil olmak üzere yukarıdan aşağıya ölçülür. Söve boyutları tipik olarak inç olarak ifade edilir, ancak bazen ayaklar da kullanılır. Belirli bir açıklığa hangi boyutta kapı ve pencerelerin sığacağını belirlemeye yardımcı olabilirler.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Pazar Günü Açık Oto Ekspertiz

Söve kelimesinin birden fazla anlamı vardır

Pencereler için geçerli olduğu için “söve” kelimesine aşina olabilirsiniz. Bir pervaz, bir pencerenin dikey tarafıdır. Ancak, bir kapı çerçevesinin çerçevesini oluşturan şeyin bir pervaz olduğunu biliyor muydunuz? Doğru! Bir kapı çerçevesi iki dikey parçadan (söve olarak adlandırılır) ve bir yatay parçadan (lento olarak bilinir) oluşur. Üst parça, hangi yöne baktığına bağlı olarak üst veya alt kafa olarak adlandırılır.

Bir şeyin boyutu, ne kadar büyük veya küçük olduğu gibi, söve boyutu olarak da adlandırılabilir. Örneğin: “Ağabeyimin kolları çok büyük! Boş zamanlarında egzersiz yapması gerekiyor.” Bu durumda boy veya yaşa göre kol boyutundan bahsediyoruz; bu yüzden arkadaşımızın “büyük” kolları, daha da büyük kolları olan bir başkası tarafından ancak ortalama büyüklükte kabul edilebilir.

Yorum yapın