Yamyam Olan 10 Hayvanı Keşfedin

[ad_1]

Ölü ya da diri tüm organizmalar, başkaları için potansiyel besin kaynaklarıdır. Bu genellikle ekosistemde uygun yaşam koşulları altında gerçekleşir. Ancak, iklim değişikliği gibi bazı rastlantısal ve alışılmadık koşullar beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir. Böyle zamanlarda hayvanlar, hayatta kalmalarını sağlamak için farklı mekanizmalar benimserler. Doğanın eskimeyen kanunu olan “en güçlü olan hayatta kalır”ı benimserler ve değişen koşullara uyum sağlarlar.

Yamyamlık kötü bir sapkınlık değil, doğal hayatta kalma mücadelesinin bir sonucudur. Kıtlık zamanlarında, çoğu hayvan hayatta kalmak için kendi türlerinin üyelerini yemek de dahil olmak üzere umutsuz önlemler alır. Bu davranış, tüm hayvanlar aleminde ortak bir ekolojik etkileşim olan yamyamlık olarak bilinir.

Yamyamlıkta hem avcı hem de av aynı türe aittir. Aşağıda yamyamlık eğilimleri olduğu bilinen bazı hayvanlar bulunmaktadır.

1. Hipopotamlar

En güçlü hayvan ısırığı – su aygırı ALTLIK BULUNAMADI
Hipopotamlar öncelikle otoburdur.

su aygırı (Su aygırı amfibus) öncelikle otçullardır. Son birkaç yılda su aygırlarında birçok etobur ve yamyamlık davranışı belgelendi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu vejetaryen hayvanlar bazen kuraklık ve yiyecek kıtlığı zamanlarında en korkunç yiyecek seçimini tercih ediyor. bu Afrika Ekoloji Dergisi Malawi’deki Shire Nehri’nde bir su aygırının kendi su aygırını yemesiyle ilgili nadir bir olayı anlattı.

2. Yengeç Örümcekleri

Yer Yengeç Örümcekleri
Yengeç örümceği yavrusu annesini canlı canlı yerken, anne kaçmaya çalışmaz.

©HWall/Shutterstock.com

Yengeç örümcekleri (Thomisidae) farklı bir yamyamlık biçimi sergiler. Yengeç örümceği yavrusu annesini canlı canlı yerken, anne kaçmaya çalışmaz. Bu davranış genellikle olarak bilinir anafaji ve tipik olarak yavruların ilk birkaç haftasında ortaya çıkar. Araknidlerin dışında, bu davranış bazı böcek türlerinde ve caecilian amfibilerde belgelenmiştir.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bülbülün harika şarkısı

3. Kum Kaplanı Köpekbalıkları

Dev bir kum kaplanı köpekbalığı bir mağarada yüzüyor.
Kum kaplan köpekbalıkları, embriyofaji olarak da bilinen intrauterin yamyamlık sergiler.

©Stefan Pircher/Shutterstock.com

Kum kaplan köpekbalıkları (carcharias boğa) küresel olarak subtropikal ve ılıman sularda yaşayan bir köpekbalığı türüdür. Onların durumunda, yamyamlık onlar doğmadan önce ortaya çıkar. Bu köpekbalıkları, daha büyük ve daha güçlü embriyonun, annesinin rahmindeki döllenmemiş yumurtaları (oophagy) ve diğer küçük kardeşleri (adelphophagy) yamyam ettiği embriyofaji olarak da bilinen intrauterin yamyamlık sergiler.

4. Şempanzeler

şempanzeler dövüşü
Şempanzeler, kendilerinden birini yemek gibi korkunç davranışlar sergilerler.

©iStock.com/USO

İnsanlarla yakın akraba olmalarına rağmen, şempanzeler (pan troglodytes) kendilerinden birini yemenin ürkütücü davranışına kendinizi kaptırın. Erkekler tipik olarak, genellikle kendi gruplarında başka bir dişinin bebeklerini öldürür ve yerler. Yavruları hayatta kalma, beslenme, aşırı kalabalıklaşmayı önleme ve hakimiyet kazanma gibi çeşitli nedenlerle yerler. Anne yamyamlığı şempanzelerde son derece nadirdir.

5. Kaplan Semenderleri

Arizona'da Çubuklu Kaplan Salamander
Kaplan semenderleri, dünyanın en büyük karasal semenderleri arasındadır.

©Creeping Things/Shutterstock.com

kaplan semenderleri (Ambystoma tigrinum) dünyanın en büyük karasal semenderleri arasındadır. Genç semenderler genellikle doğal ortamlarında morfolojik özelliklerini, hayatta kalma ve gelişim oranlarını etkileyen yoğun rekabet ve yamyamlık yaşarlar. Yaklaşık dört haftada, bazılarının kardeşlerininkinden yaklaşık üç kat daha büyük, daha büyük dişlere sahip daha düz kafalara dönüştüğü zaman birbirlerini yemeye başlarlar. Nüfuslarını azaltmak için savunmasız olanları yiyorlar, böylece gıda krizi sırasında sorun yaşamıyorlar.

6. Kutup Ayıları

En güçlü hayvan ısırığı – kutup ayısı
Kutup ayıları, buz gibi soğuk Kuzey Kutbu’ndaki kıyılarda yaşayan büyük etçil ayılardır.

©Zhiltsov Alexandr/Shutterstock.com

Kutup ayıları (deniz ayısı) buz gibi soğuk Kuzey Kutbu’ndaki kıyılarda yaşayan büyük etçil ayılardır. Tipik olarak yemek yerler mühürler deniz buzu platformundan avladıkları. Ancak iklim değişikliği, kutup ayılarının denizde fok avlamasını daha da zorlaştırdı. Sonuç olarak, hayatta kalmak için birbirlerini yemek gibi umutsuz bir önlem aldılar.

7. Mormon Cırcır böcekleri

Mormon Kriket
Mormon cırcır böcekleri, genellikle otların ve adaçayının hakim olduğu meralarda bulunan büyük böceklerdir.

©iStock.com/Triggermouse

Mormon cırcır böcekleri, genellikle otların ve adaçayının hakim olduğu meralarda bulunan büyük böceklerdir. Bu canlılar, genellikle artan nüfus yoğunluğunun neden olduğu sınırlı gıda kaynakları nedeniyle rekabetçi yamyamlık sergiler. Diyetlerinde protein veya tuz eksikliği yaşadıklarında genellikle bir grup halinde zorunlu yürüyüşe çıkarlar. Daha yavaş hareket eden veya yaralanan cırcır böcekleri genellikle daha yüksek yamyamlık riski altındadır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Papaya Yiyebilir mi? |

8. Hamster

oyuncak ayı hamster
Hamsterler, alt aileye ait küçük boyutlu kemirgenlerdir. Cricetinae.

©Vee Tanaphot/Shutterstock.com

hamster alt familyaya ait küçük boyutlu kemirgenlerdir. Cricetinae. Altın veya Suriye hamsteri, genellikle evcil hayvan olarak beslendiği için en iyi bilinen türlerden biridir. Bu sevimli küçük yaratıklar aynı zamanda yamyamlık yapabilirler. Esaret altında ve vahşi doğada dişi hamsterlerin bazen yeni doğan bebeklerini yedikleri bilinmektedir. Sadece mısırdan oluşan, mineral ve vitamin eksikliği olan kısıtlı bir diyetin hamsterlarda yamyamlığa neden olabileceği düşünülmektedir.

Hamsterların bölge nedenleriyle birbirlerini yedikleri de gözlemlenmiştir. Bazı hamsterlar bölgecidir ve aynı kafeste başka bir hamsterla kapatıldığında sinirlenirler ve bu genellikle sadece erkekler arasında olur.

9. Peygamberdevesi

Bir dalda oturan dev Afrika peygamberdevesi veya çalı peygamberdevesi.
Peygamber devesi, özellikle çiftleşme sırasında yamyamlık davranışları sergiler.

©Karel Bartik/Shutterstock.com

peygamber devesi (Dini bir peygamber devesi) özellikle çiftleşme sırasında yamyamlık davranışları sergiler. Dişi peygamberdeveleri genellikle çiftleşmeden hemen sonra erkekleri yerler. Dişiler genellikle çiftleşme ve kur yapan bir erkeği tüketme arasında bir değiş tokuşla karşı karşıya kalır. Önce erkeğin kafasını ısırır, ardından vücudunun geri kalanını yemeye başlar. Bu uygulama genellikle cinsel yamyamlık olarak bilinir ve diğer birçok böcek ve örümcek arasında yaygındır.

10. Kara Dul Örümcekler

Kara Dullar Ne Yiyor - Erkek ve Dişi Kara Dul
Kara dul örümcekleri hem cinsel hem de kardeş yamyamlık sergiler.

©Mark_Kostich/Shutterstock.com

bu kara dul örümceği (Hırsız) hem cinsel hem de kardeş yamyamlığı sergiler. bu Hayvan Davranışı Dergisi kara dul örümceği yavruları asimetrik boyutta çiftler halinde yumurtadan çıktıklarında, en büyüğünün daha küçüğü tüketmesinin muhtemel olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, hepsi yaklaşık olarak aynı boyutta yumurtadan çıktıklarında, kardeş yamyamlığına neredeyse hiç girmezler.

Dişi kara dul örümcekleri erkekleri çiftleşmeden hemen sonra, bazen çiftleşmenin ortasında yerler. Yumurta döllenmesi için bir besin kaynağı olarak onlarla beslenirler. Çoğu erkek kaçmaya çalışırken, diğerleri kaderlerini kabul ediyor ya da istekli katılımcılar.

Bir sonraki:

[ad_2]

Source link

Yorum yapın