Yavru Köpek İtaat Eğitimi: Nereden Başlamalı?

Eve yeni bir köpek yavrusu getirmenin ilk haftalarında, birçok sahip bunalmış durumda. Alınacak malzemeler , yapılacak randevular ve yapılacak çok sayıda eğitim var. Yavruluk döneminde doğru davranış ve beklentileri oluşturmak çok önemlidir ve bu, köpek yavrusu itaat eğitimi sınıflarıyla başlar.

Siz ve yavru köpeğiniz için doğru itaat eğitimi sınıflarını seçmeye giden birçok faktör vardır. Elbette, mesafe bir husustur; ancak, kararınızı etkileyen tek faktör rahatlık olmamalıdır. Eğitim yöntemleri, ihtiyaçlarınıza uygun sınıflar, eğitmenin kişiliğinin sizinkiyle uyumu ve eğitmenin sertifikaları gibi diğer şeyler de rol oynamalıdır.

Köpek Eğitimi: Evde mi, Dışarıda mı?

Evde eğitim ve grup sınıfı eğitiminin faydaları vardır. Bazı eğitmenler evinize gelip bire bir özel eğitim verecek. Bazı sahipler kendi köpeklerini eğitmeyi tercih eder.

Evde eğitim, sizin ve köpeğinizin birbirinize daha fazla odaklanmanıza izin verebilir. Grup sınıfı eğitimi, diğer köpeklerin dikkati dağıldığında bile köpeğinizin odaklanmayı öğrenmesine yardımcı olur.

Evde eğitimin bir yararı da özel olmasıdır – siz ve eğitmeniniz, köpeğinizin özellikle öğrenmesini istediğiniz şeylere odaklanabilirken, grup derslerinde kişisel olarak önemli bulmadığınız şeylere zaman ayırabilirsiniz. Bazı durumlarda evde antrenman yapmaktan başka seçeneğiniz olmayabilir; uzak veya kırsal alanlarda grup dersleri alabileceğiniz yerel bir eğitim okulu olmayabilir.

Bir İtaat Eğitimi Eğitmeni Seçmek

Çoğu eğitim okulu, eğitim tarzının inançlarınıza uyduğundan emin olmak için bir veya iki sınıfa katılmanıza ve gözlemlemenize izin vermekten mutluluk duyar (bunun için sizi evde bırakın.) Çoğu köpek en iyi pozitif pekiştirme eğitimi yoluyla öğrenir ; köpeği doğru seçimi yaptığı için ödüllendirmek ve ödülleri vermemek veya yanlış bir seçim yaptığı için köpeği görmezden gelmek.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Bir karınca kolonisinin bakımında ilk adımlar

Bir sınıfı gözlemlerken köpeklere dikkat edin; mutlu görünüyorlar mı? Rahat mı? Çalışmak için heyecanlı mısın? Eğitmen köpekleri ve sahiplerini teşvik ediyor mu? Sınıf güvenli ve etkili bir şekilde yürütülüyor gibi görünüyor mu? Belirli bir eğitim okulunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, köpeğiniz de rahat etmeyecek ve köpeğinizi başarısızlığa hazırlamış olacaksınız. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir okul aramaya devam edin; hem siz hem de köpeğiniz bu ortamda en iyi şekilde başarılı olacaksınız.

Eğitmen ve Davranışçı

Eğitmenler ve davranışçılar arasında dikkate alınması gereken bazı önemli farklılıklar vardır. Davranışçılar ayrıca eğitmen ve/veya veteriner olabilir, ancak her zaman değil. Eğitmenler semptomlarla başa çıkmak için donanımlıdır, ancak semptomların altında yatan nedenler olmayabilir.

Örneğin, diğer davranışları eğitmek ve bir köpeği yalnız kalmaya alıştırmak, ayrılık kaygısını azaltmaya yardımcı olabilir . Bununla birlikte, asıl nedenin muhtemelen bir davranışçı tarafından belirlenmesi gerekecektir; o, eğitim konularında yardımcı olamıyorsa sizi bir eğitmene yönlendirebilir.

Bazı eğitmenlerin eğitim veren okullardan veya kuruluşlardan sertifikaları vardır. Eğitmeninizin sertifikalarını kontrol etmek veya eğitmeniniz sertifikalı değilse referansları kontrol etmek her zaman ihtiyatlı bir davranıştır.

İtaat Eğitim Ekipmanları

Herhangi bir eğitim okulu, birinci sınıfa gitmeden önce hangi ekipman ve gereçlere sahip olmanız gerektiğini size söylemelidir.

Çoğu okul, köpeğinizle birlikte düz bir toka veya geçmeli tasma ve normal bir dört ila altı fitlik geçmeli tasma ile gelmenizi ister .

Ancak büyük, güçlü bir köpeğiniz varsa ve onu düz bir tasma üzerinde kontrol etmek zorsa, vücut koşumları harika bir seçenek olabilir.

Köpek Bakımı ve Sosyalleşme

İyi bir eğitim kursu, size köpeğinizi nasıl eğiteceğinizi öğretmekten daha fazlasını yapacaktır. Bugünlerde, köpek davranışı, sosyalleşme ve köpek vücut dili hakkında çok daha fazla bilgi var ve etkili bir eğitmen, eldeki eğitim konularıyla birlikte bu konuları sınıfta tartışacaktır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  En ölümcül yılanlardan 9'u

16 haftaya kadar yavru köpeklerin sosyalleşmesinin önemi, köpeğinizin vücut dilini okuma gibi konular artık eğitim sınıflarında her zaman tartışılan önemli konulardır.

Sıklıkla gözden kaçan bir başka tartışma noktası da elleçleme ve bakımdır. Eğitmeniniz iyi bir tavsiye verirse ve siz de onun tavsiyelerine uyarsanız, veterineriniz ve bakıcınız size teşekkür edecektir.

Yavru köpeğinizi çok küçük olduğu andan itibaren tutma ve tımarlama alıştırması yapın; veterineriniz ve bakıcınız onu muayene etmek, tedavi etmek, yıkamak veya kırpmak konusunda hiçbir sorun yaşamayacak . Bununla birlikte, köpeğinizin tırnak makası veya fırça gördüğü tek zaman veterinerde veya kuafördeyse, muhtemelen onu korkutucu veya hoş olmayan şeylerle ilişkilendirecektir.

Köpeğinizin rahat olduğu evde başlarsanız, veterinerlik ve bakım deneyimlerini herkes için çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ve bir bonus olarak, birçok bakıcı, bakımı kolay köpekler için daha az ücret alır, çünkü ikinci bir bakıcının yardımı olmadan bakılabilirler.

Yaygın Köpek Eğitimi Sorunlarını Tanıyın

Bir sevgi gösterisi olarak üzerinize atlamak, oynamaya davet etmek için ellerinizi kıstırmak ve uygun olmayan yerlerde sizi koklamak gibi davranışların tümü, köpeklerin diğer köpeklere yapması tamamen kabul edilebilir davranışlardır.

Ancak insan dünyasında bu davranışlar doğru değil. Köpeğinizin sadece nasıl köpek olunacağını bilerek doğduğunu unutmayın. Onun insan dünyasında başarılı bir şekilde yaşamasını istiyorsanız, önce ona neyin kabul edilebilir olduğunu öğretmelisiniz. Bu en kolay bir köpek yavrusu ile yapılır, ancak daha yaşlı köpekler de öğrenebilir.

Tutarlı olun

Güzel iş pantolonları giydiğinizde üzerinize atlamak uygun değilse, bahçede çalışmak için eski kıyafetler giydiğinizde de aynı kurallar uygulanmalıdır.

ödülleri unutma

Köpeğiniz ellerinizi ısırdığında dikkat çekmek ister. Oturup kibarca ilgi istemesini istediğinizi bilmek için programlanmış olarak doğmadı, bu yüzden ona öğretmelisiniz. Onu azarlamak yerine oturmasını isteyin. Kabul ettiğinde, onu bir yemek ziyafeti ile ödüllendirin, cömertçe övün ve okşayın ya da bir getirme veya çekme oyunu teklif edin. Eğitim ikramları, pozitif ödül eğitimi yoluyla yavru köpeklere itaati öğretmek için harikadır .

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpeğinizin Kış Boyunca Neden Hala Kene ve Pire Korumasına İhtiyacı Var?

Unutmayın, sessiz bir köpeği görmezden gelmek kolaydır, ancak bu onu övmeniz gereken zamandır. Köpeğiniz sadece üzerinize atladığında veya sizi ısırdığında dikkatinizi çekiyorsa, ne yapmaya devam edecek?

İtaat tüm köpekler içindir

İtaat egzersizleri tüm köpekler için önemlidir, özellikle fiziksel egzersizin yanı sıra zihinsel uyarıma da ihtiyaç duyan yüksek enerjili ırklar. Otur, otur, kal, gel ve bırak gibi basit davranışlar uslu bir evcil hayvan için olmazsa olmazdır. Ona “yerine gitme”, resmi topuklama, yuvarlanma vb. gibi daha gelişmiş davranışları öğreterek köpeğinize daha fazla meydan okuyabilirsiniz. Eski bir atasözü – yorgun köpek iyi köpektir – yanlış değildir. Ancak, zihinsel ve fiziksel olarak yorgun bir köpek daha da iyidir.

Yorum yapın