Yenidoğan Köpek Kabızlığı – Yavru Köpeklerde Bu Sorunlardan Kaçının

[ad_1]

Hey, insan, benim adım Gemma ve ben bir kömür ocağıyım. Özellikle mutluyum çünkü yakın zamanda ilk çöpümü doğurdum! Yeni doğmuş bir köpek yavrusu kadar eğlenceli bir şey yok ama oğlum, takip etmem gereken çok şey olduğunu öğreniyor muyum?

Böyle genç bir yavruyu sahiplenecek kadar şanslıysanız, her şeye hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Tıpkı insan bebekleri gibi, köpek yavrularında da özel dikkat gerektiren birkaç sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri yenidoğan yavru kabızlığıdır.

Bugün bir uzmandan (ben!) yeni doğmuş yavru köpeğinizdeki kabızlık da dahil olmak üzere herhangi bir sorunu nasıl tespit edeceğinizi ve yavru köpeğinizin kendini pek iyi hissetmediğini fark ederseniz ne yapacağınızı öğreneceksiniz.

Yeni Doğmuş Bir Köpek Yavrusunun Kabız Olduğuna Dair İşaretler

Yavru köpekler, yetişkinlerden daha sık bağırsak hareketlerine sahip oldukları için bebek insanlardan farklı değildir.

Sağlıklı köpek yavrularının günde iki ila üç sağlıklı bağırsak hareketi olmalıdır, bu nedenle yavru köpeğinizin düzenli kalmasını sağlamak önemlidir. Olağan dışı bir şey fark ederseniz, yavru köpeğiniz kabız olabilir.

Yavru köpeğinizin kabız olabileceğine dair işaretler şunları içerir:

 • Bağırsak hareketi olmadan 24 saat
 • Birkaç gün seyrek bağırsak hareketleri
 • Sert ve kuru dışkı çıkarmada zorluk
 • İştah kaybı

Ayrıca, yavru köpeğinizin rahatsız ve huzursuz görünebileceğini ve hatta acı çekebileceğini de fark edebilirsiniz. Yavrularımdan birinin kabızlıktan sıkıntı çektiğini fark ettiğimde kalbim kırılıyor, ama neyse ki onları daha iyi hissettirmenin yolları var.

Yeni Doğan Köpeğim Neden Kabız?

Yeni Doğan Köpeğim Neden Kabız

Siz insanlarda olduğu gibi, köpek yavrusu kabızlığı, dışkı bir köpek yavrusu kolonunda uzun süre kaldığında olur. Yavru köpeğin vücudu neredeyse tüm nem içeriğini emerek dışkının kuru ve sertleşmesine neden olarak geçmesini zorlaştırır. Bunun meydana gelmesinin birkaç nedeni vardır.

Beslenme

Bir yavru köpeğin diyetinin bağırsak hareketleri üzerinde büyük bir etkisi olduğundan, diyet muhtemelen yenidoğan yavru kabızlığının bir numaralı nedenidir. Kabızlığı önlemek için, yavru köpeğinizin yeterince almasını sağlamak için ihtiyacınız olan en önemli iki bileşen su ve lif.

Çözünmeyen lif, sindirilmiş yiyeceğin yavru köpeğinizin bağırsaklarından geçmesinde önemli bir rol oynar. Çözünmeyen lif, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve yavru köpeğinizin katı ve hacimli kaka yapmasına neden olur.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kediler İçin Bira Mayası ve Besin Mayası

Hidrasyon, yavru köpeğin vücudunda, dışkıyı yavru köpeğinizin bağırsaklarından geçirmeye ve çok fazla zorluk veya zorlama olmadan dışarı çıkmaya yetecek kadar nem olmasını sağlar. Ancak, daha fazla su vermeden önce, yavru köpeğinizin kabızlığının sıvı eksikliğinden kaynaklandığından emin olun. Yavru köpeğinizin kabızlığına neden olan başka bir sorun varsa, daha fazla su sorunu çözecektir.

Son olarak, yavru köpeğinize yüksek kaliteli köpek maması verdiğinizden emin olmak istersiniz. Ucuz, yüksek oranda işlenmiş köpek maması sadece iğrenç olmakla kalmaz, aynı zamanda çok az lif taşırken içerdikleri ekstra kimyasallar, koruyucular ve şeker nedeniyle yavru köpeğiniz için sorunlara neden olabilir ve bunların tümü kabızlığa yol açabilir.

Ek bir ipucu olarak, ani diyet değişiklikleri, örneğin ıslak mamadan kuru mamaya geçiş gibi yeni doğan yavrularda kabızlığa neden olabilir. Sindirim sistemini şok edebilecek herhangi bir büyük değişiklik ishale veya kabızlığa neden olabilir. Midelerini yeni yiyeceğe alıştırmak için diyet değişikliklerini kademeli olarak yapmanızı öneririm.

Stres

Yavru köpeğiniz, onu eve getirir getirmez kabız olursa, bu sizin suçunuz olmayabilir. Bu gibi durumlarda, sorun büyük olasılıkla strestir.

Yeni doğmuş yavru köpeğiniz, yeni ortamından bunalmış olabilir ve bu ona stres getiriyor olabilir. Bu stres, yavru köpeğinizin sindirimini etkileyebilir çünkü stres, vücudun yiyeceği tam olarak sindirememesine ve kabızlığa neden olabilir. Stres ayrıca yavru köpeğinizin kaslarının gerilmesine neden olarak dışkısının geçmesini fiziksel olarak engeller. Rahatsız hakkında konuşun!

Çoğu durumda, yeni doğan yavru köpeğiniz evinizde olmaya alıştıkça bu sorun kendi kendine çözülür. Ancak yeni doğan yavru köpeğinizin kabızlığının iki günden uzun sürdüğünü fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize danışmalısınız.

kolon tıkanıklığı

Tam veya kısmi bir kolon tıkanıklığı, yavru köpeğinizin uygun bir bağırsak hareketine sahip olmasını önleyerek atık birikmesine ve kabızlığa neden olabilir.

Bağırsak tıkanıklığının yaygın bir nedeni, yavru köpeğinizin yememesi gereken şeyleri, özellikle sindirilemeyen şeyleri yemesidir. Yavru köpeğiniz benimkine benziyorsa, muhtemelen ağzına ne bulursa alacaktır!

Dikkat edilmesi gereken yaygın öğeler şunları içerir:

 • Çorap
 • Küçük oyuncaklar
 • Pazar torbası

Bir köpek yavrusu bu maddeleri yuttuğunda kalın bağırsağı tıkayabilir ve bağırsağın yavaşlamasına neden olabilir. Ciddi durumlarda, bu yerleştirilmiş öğeler hareketi tamamen durdurabilir. Bu olursa, yavru köpeğinizi hemen veterinere götürün.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Kediler Bal Yiyebilir mi?

Yavru köpekler ayrıca kendilerini çok fazla yalarlar, bu da özellikle kömür ocağı gibi uzun tüylü ırklar için çok fazla kürk yutmasına neden olabilir! Kürk birikecek ve kolon tıkanıklığına neden olabilecek toplar oluşturacaktır.

Hastalık

Köpek kabızlığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir:

 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Perineal fıtıklar
 • tümörler
 • Böbrek hastalığı

Tüm bu hastalıklar sindirimi etkileyebilir ve kabızlığa yol açabilir. Örneğin böbrek hastalığı, fazla suyun vücuda emilmesine neden olarak dışkıyı kuru ve sert bırakır. Tümörler, atıkların vücuttan ayrılmasını engelleyebilecek engeller oluşturabilir.

Kabızlığı tedavi etmeden önce, altta yatan durumu tedavi etmesi için yavru köpeğinizi hemen veterinere götürün.

İlaç tedavisi

Yavru köpeğiniz herhangi bir nedenle ilaç kullanıyorsa ve kabızlık çekiyorsa, ilacını bir kez daha kontrol edin, bu ilacın bir yan etkisi olabilir.

İshali tedavi eden ilaçlar ve antihistaminikler yavru köpeklerde kabızlığa neden olmuştur.

Yavru köpeğinizin ilaçları kabızlığa neden oluyorsa, ilacı hemen bırakın ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için onu veterinere götürün.

Egzersiz eksikliği

Yavru köpeğinizin çok fazla oturmasına izin vermek kabızlık riskini artırır. Etrafta dolaşmak, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak eşyaların hareket etmesine yardımcı olur.

Yenidoğan Köpek Kabızlığının Tedavisi

Yenidoğan Köpek Kabızlığının Tedavisi

Yavru köpeğinizin yeni doğmuş bir köpek kabızlığı vakası varsa, daha ciddi bir durumun gelişmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamalısınız. Neyse ki, kabız olduklarında yavru köpeğinizi tedavi etmenin birkaç güvenli yolu vardır.

İşte yeni doğmuş yavru köpeğinizin kabızlığını tedavi etmenin bazı güvenli yolları.

Kabak

Pek çok insanın, yavrularının kabızlığını gidermek için balkabağı kullandığını duydum, bu yüzden onu yavrularımdan birinde denemek zorunda kaldım. İşe yaradığı ortaya çıktı!

Kabak, köpek kabızlığıyla mücadele etmek için ihtiyacınız olan iki ana şey olan çok miktarda lif ve yüksek su içeriği içerir. Bu nedenle balkabağı, yavru köpeğinizin dışkısını hem kabartabilir hem de gevşetebilir.

Tek yapmanız gereken yavru köpeğinizin mamasına biraz balkabağı karıştırmak. Yeni doğan yavrular için bir çay kaşığından fazla eklememelisiniz.

Dilerseniz balkabağını yavru köpeğinizin beslenmesinin düzenli bir parçası haline getirebilirsiniz. Eğlenceli bir ipucu, konserve balkabağını buz kalıplarında dondurup, ödül olarak yavru köpeğinize vermektir.

müshiller

Yeni doğmuş yavru köpeğinize verdiğiniz müshillerin veteriner onaylı olduğundan emin olmanız gerektiğini söyleyerek başlayayım. Yavru köpeğiniz için kötü yan etkileri olabileceğinden, yavru köpeğinize insan müshilleri vermeyin.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir.  Köpekler Renk Körü mü? | Golden Meadows Retrieverleri

Laksatifler, daha hızlı sonuçlar elde etmek için harika bir yardımcıdır. Kullanın evcil hayvan müshil genç köpekler için onaylanmıştır. Talimatlara ve yavru köpeğinizin yaşına ve boyuna göre doğru türde ve miktarda müshil kullandığınızdan emin olun.

İnek sütü

Yavru köpeğinize müshil vermekten rahatsızsanız, inek sütü iyi bir alternatiftir. Normalde süt yavru köpeğinize ishal verebilir çünkü köpekler olarak laktozu ememeyiz.

Bununla birlikte, köpeğiniz kabızsa elde etmeye çalıştığınız etki budur, bu yüzden denemeye değer olabilir.

Çeyrek bardak kadar sütü yavru köpeğinizin mamasına karıştırabilir veya tek başına tüketmek için bir tabağa dökebilirsiniz. Yavru köpeğinizin bağırsak hareketlerinin bir veya iki gün içinde geri döndüğünü fark etmelisiniz.

Masaj

Yavru köpeğiniz kabızlıktan dolayı acı çekiyorsa, onu sakinleştirmenin hızlı bir yolu hafif bir karın masajıdır. Bunu yavrularım için emzirdikten sonra karınlarını yalayarak yapıyorum ama senin bunu yavru köpeğinle yapmak isteyeceğini sanmıyorum.

Yavru köpeğinize neredeyse benimki kadar iyi bir masaj yapmak için, biraz baskı uygulayın ve anüse doğru aşağı doğru masaj yaparken yavru köpeğinizin karnına ılık bir bez uygulayın. Bu hareket bağırsak hareketini uyarmaya yardımcı olacaktır.

Yenidoğan Köpek Kabızlığını Önleme İpuçları

Umarız, artık kabızlık çekiyorsa yavru köpeğinize nasıl yardım edebileceğiniz konusunda bir fikriniz vardır. Ancak yeni doğan yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey kabızlığı tamamen önlemektir. Bu yüzden, küçük dostunuzun kendini iyi hissetmesi için yeni doğan yavrularda kabızlığı önlemenize yardımcı olacak bazı ek ipuçları derledim.

 • Herhangi bir sindirim sorununun ortaya çıkmasını önlemek için kaliteli köpek mamasına yatırım yapın. İşlenmemiş ve lif dolu olduğundan emin olun ve ikramlara özellikle dikkat edin!
 • Yavru köpeğinizi bir egzersiz rutininde tutun. Köpekler olarak aktif olmayı seviyoruz. Çok uzun süre hareketsiz oturmamıza izin vermek sindirim sistemimizi yavaşlatarak kabızlığa yol açabilir.
 • Yavru köpeğinizin bakımına ayak uydurun. Anüs etrafındaki alan köpek kılı ile dolarsa düğümlenebilir ve mekanik kabızlığa neden olabilir. Saçı kesmek için makas kullanın, ancak bu hassas bir bölge olduğundan dikkatli olun!

Pekala insan, umarım bu ipuçları size yeni doğan köpek yavrusu kabızlığı hakkında daha iyi fikir vermiştir! Bu bir sorun ama aynı zamanda birkaç çözümü olan önlenebilir bir sorundur.

Yavru köpeğinizin karnını mutlu tutarsanız, kabızlık asla küçük bir sorundan öteye gidemez.

[ad_2]

Yorum yapın